sabit disk "disk okuma hatası"

Kodla Büyü

antiochwind

Site Gezgini
merhaba arkadaşlar
exper marka bilgisayarların birinde windows çöktü, açılışta " disk okuma hatası, ctrl alt delete basınız" diye bir uyarı çıkıyor, ama o tuşlara basmak işe yaramıyor
format atatyım dedim, fakat o da olmadı.
"kurulumu başlatmak için bir tuşa basınız" uyarısı çıkınca bir tuşa basıyorum pc çalışmaya devam ediyor ama anında ekran kararıyor.
sabit diski başka bir makineye taktım. makine diski gördü. orada biçimlendirip yeniden denedim aynı hata devam etti.
sata bağlantısında bir sorun olup olmadığını anlamak için başka bir makindenin sabit diskini arızalı makineye taktım, sorunsuz çalıştı.

sorun ve çözümü ne olabilir arkadaşlar. benim deneyebileceklerim bu kadar. yardımcı olursanız sevinirim

hayır hocam
ben 2010 eylül ayında göreve başladığımda bir kenarda duruyordu
ne kadar zamandır arızalı idi bilmiyorum

ana kartla ilgili bir sıkıntı olabilir
tavsiyem önce anakartın bios unun update edin daha sonra cmos a girerek düzeltmeleri yapın. sonrasında windows yüklemeye çalışın bir de mutlaka ps/2 klavye mouse kullanın
(başıma geldide ordan biliyorum :+1: )

şimdi biraz nette araştırma yaptım bios güncelleme ile ilgili
oldukça hassa bir işlemmiş, biraz gözüm korktu
sonuçta ana kartı iflas ettirme tehlikesi var
benim bilmediğim şu: hiç açılmayan bir makinede bios nasıl güncellenir, eğer bilgin varsa yazar mısın?

hocam harddiskin anakart bağlantısını kontrol et
eğer ide hd ise master slave ayarlarında problem vardır.

antiochwind' Alıntı:
şimdi biraz nette araştırma yaptım bios güncelleme ile ilgili
oldukça hassa bir işlemmiş, biraz gözüm korktu
sonuçta ana kartı iflas ettirme tehlikesi var
benim bilmediğim şu: hiç açılmayan bir makinede bios nasıl güncellenir, eğer bilgin varsa yazar mısın?

korkma en fazla anakart elinde kalır :)
bios güncellemen için windowsun açılmasına gerek yokki anakartın tam marka modelini gönder yönlendirim

arkadaşlar sorunu çözdüm
nasıl yaptığımı anlatayım, belki işinize yarar
sabit diski başka bir makineye slave olarak bağladım
ardından xp cd sini taktım, kurulum ekranı gelince arızalı diski sildim ve 2. işletim sistemi olacak şekilde xp yi kurdum

sonra diski kendi makinesine bağladım, windows açılmadı fakat bu sefer format atmaya kalkınca sorun çıkarmadı
xp yi kurdum, şimdi sorunsuz çalışıyor

Geri