Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

RSS Hacker'lara Mı Hizmet Ediyor?

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  RSS, içeriğin iletimi konusunda mükemmel bir teknoloji; bununla birlikte Internet korsanlarının (hacker) bunu saldırı amaçlı kullanması durumunda potansiyel olarak yıkıcı bir araç.

  Las Vegas'ta düzenlenen bir Black Hat sunumunda, SPI Dynamics Güvenlik Mühendisi Robert Auger, RSS ve ATOM bilgi akışı sağlayan kaynağın istismarı hakkındaki tüm gerçekleri açıkça ortaya koydu.

  Auger, Web tabanlı ve yerel RSS okuyucuların her ikisini de denediğini ve her iki platformun da kötü niyetli kullanıcıların kod enjeksiyonu ile diğer kullanıcıların kişisel bilgilerine, ekran çıktılarına, şifrelerine ve diğer bilgilerine ulaşmak için kullanabilecekleri uygunlukta olduğunu belirtti.

  Internet korsanlarının RSS’nin avantajlarını kullanabilecekleri iki ana yöntem var. İlkinde, bilgi akışını sağlayan kaynağın sahibi kötü niyetlidir ve kodu kendi kaynağına direk olarak ekleyerek istediği verilere ulaşmaktadır. Auger’e göre, bu en çok tercih edilen yöntem değil.

  Auger, Internet korsanının bir Web sitesinin görünümünü bozmaktansa, veri kaynağına bir saldırıda bulunabileceğini belirtti. Bu senaryoya göre, saldırgan bu sayede siteye üye olan "tüm" kişileri de ele geçirmektedir.

  RSS'yi potansiyel olarak bu kadar zararlı yapan şey taşınım imkanıdır. RSS aslında kötü amaçlı kullanılan kaynağın popülerliğine bağlı olarak bir anda binlerce kişiyi etkileme potansiyeline sahip bir saldırı yöntemidir.

  Web-tabanlı okuyucular özellikle aralarında SQL Enjeksiyonu, komut yürütüm ve hizmeti engelleme'nin de bulunduğu çeşitli saldırılara açık durumda.
  Pek çok yerel RSS okuyucu, dosya sistemlerine kolay erişim sağlıyor, potansiyel olarak yerel networkte port taraması yapabiliyor ve iletim atakları için kullanılabiliyor.

  Auger, özellikle Web-tabanlı RSS okuyucular arasında Blogline'ların (kişisel, haber içerikli Web günceleri) kod enjeksiyonuna elverişli olduklarını belirtti.

  Auger Yerel RSS olarak, RSS Reader, RSS Owl, Feed Demon ve Sharp Reader'ın isimlerini verdi. Auger'in halen birlikte çalıştığı veya henüz temasa geçmediği sağlayıcılar ile ilgili yorum yapmak istemediğini belirtmesi sebebiyle, istismara açık okuyucuların listesi ise henüz tamamlanmamış durumda.

  Auger "Böyle şeyler herkesin başına gelmektedir," diyor. "İnsanlar, kullanmadan önce verilerin nereden gelmiş olduklarını hesaba katmıyorlar."
  Kaynak okuyucuların kötü amaçlı metinlere karşı güvenli hale getirilmesi konusunda çeşitli çözümler mevcut. Pek çok vakada bu çözümler, bir kullanılabilirlik özelliğini sınırlamayı içeriyor.

  Örnek olarak Auger kaynak okuyucuların betikleri, uygulamacıkları ve takılabilir programları hizmet dışı bırakmalarını tavsiye ediyor.

  "Her veri alışınızda, bu verilerin iyi niyetli olduklarını farz etmemelisiniz," diyor Auger. Ve ekliyor, "Nereden geliyor olursa olsunlar, birlikte getirdikleri riskleri de hesaba katmalısınız."
   
 2. ba2khan

  ba2khan Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeni:
  0
  şu andaki en tehlikeli saldırı şekli sql injection ve cross site scripting ,ama tabi cezasıda büyük:)
   
 3. Efsane

  Efsane Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Şubat 2007
  Mesajlar:
  56
  Beğeni:
  0
  nasıl yapıldıgı hakkında bir döküman hazırlarmısınız :)
   
 4. gizemkar

  gizemkar Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2007
  Mesajlar:
  956
  Beğeni:
  3
  arkadaşlar rss gercekten cok kullanışlı ama böyle tehlikeli olacağını hic düşünmemiştim
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal