Robotik ve öğrenci seviyesi

Kodla Büyü

cupcake

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, çoğu zaman Burada da gördüğümüz robotik ve Arduino çalışmalarında gerçekten öğrencileriniz mi yapıyor, yoksa bu projeler sadece öğretmen ürünü mü , çünkü arduino arayüzü ortaokul öğrencileri için karmaşık kod yazma kısmı da öyle scratch ve mblock daha basit tabi ki yapılabilir fakat arduino da ne durumdasınız merak ediyorum

Merhaba arkadaşlar, çoğu zaman Burada da gördüğümüz robotik ve Arduino çalışmalarında gerçekten öğrencileriniz mi yapıyor, yoksa bu projeler sadece öğretmen ürünü mü , çünkü arduino arayüzü ortaokul öğrencileri için karmaşık kod yazma kısmı da öyle scratch ve mblock daha basit tabi ki yapılabilir fakat arduino da ne durumdasınız merak ediyorum

arduino için yapılacak bir çok proje mblock üzerinden kodlanabiliyor zaten hocam o yüzden ortaokul öğrenci seviyesine uygun. tabiki arduinonun kendi dili ortaokul seviyesi için uygun değil daha doğrusu her öğrenci için uygun değil.(zaten ortaokulda sınıf seviyesinde bu gibi çalışmalar yapılamaz, yapılabilecek nadir öğrenciler ile ders dışı etkinliklerle çalışıyorum. Arduino nun kendi c dilini kullanarak proje yapabilecek öğrencilerimiz de var.)

mblock ile basit projeler yapılabilir. Ama bana göre hedef problem çözme , algoritma , kodlama olmalı.

ben de ilk hedefin problem çözme ve kodlama olmasından yanayım, burada paylaşılan arduino projeleri çok güzel ama çocuklarla birşeyler üretmek imkansız gibi

Mblock ile öğrenci daha iyi öğreniyor. Metin kodlama çocuklar için zor olsa gerek.

-scratch, mblock ideal
-arduino ide ileri düzey öğrencilere öğretilebilir
-arduino projeleri yazılan kodların somutlaştırıyor. kodla led yakmak bile öğrencilerin çok hoşuna gidiyor.(olumsuz yanı bağlantı, kablo kısmı öğrenciye karışık geliyor ve çok vakit alıyor)
-proje karmaşıklaştıkça bana düşen iş artıyor. ortaokul öğrencisinin yaşları itibarıyla normal bi durum

A
arduino için yapılacak bir çok proje mblock üzerinden kodlanabiliyor zaten hocam o yüzden ortaokul öğrenci seviyesine uygun. tabiki arduinonun kendi dili ortaokul seviyesi için uygun değil daha doğrusu her öğrenci için uygun değil.(zaten ortaokulda sınıf seviyesinde bu gibi çalışmalar yapılamaz, yapılabilecek nadir öğrenciler ile ders dışı etkinliklerle çalışıyorum. Arduino nun kendi c dilini kullanarak proje yapabilecek öğrencilerimiz de var.)[/QUOTE
Aynen , arduino kartını mblockla kodluyorlar.

Benim okulunda 3-5 öğrenci hariç Arduino ile lise seviyesinden önce birşey yapılmaz. Şu an çoğu yerde robotik kodlama eşittir bol bol fotoğraf çektirmek.

-scratch, mblock ideal
-arduino ide ileri düzey öğrencilere öğretilebilir
-arduino projeleri yazılan kodların somutlaştırıyor. kodla led yakmak bile öğrencilerin çok hoşuna gidiyor.(olumsuz yanı bağlantı, kablo kısmı öğrenciye karışık geliyor ve çok vakit alıyor)
-proje karmaşıklaştıkça bana düşen iş artıyor. ortaokul öğrencisinin yaşları itibarıyla normal bi durum
Katılıyorum hocam. Breadboard ile devreyi tasarlamak 5-6. Sınıf seviyesine zor geliyor. Devre karmaşıklaştıkça algı düşüyor kodlamayı tasarlamak da bunu öğrenciye anlatmak da zorlaşıyor. 5-6 seviyesinde komplike tasarımlar zor geliyor belki 7-8. Sınıflarda da ders olsa biraz daha farklı olabilir

Katılıyorum hocam. Breadboard ile devreyi tasarlamak 5-6. Sınıf seviyesine zor geliyor. Devre karmaşıklaştıkça algı düşüyor kodlamayı tasarlamak da bunu öğrenciye anlatmak da zorlaşıyor. 5-6 seviyesinde komplike tasarımlar zor geliyor belki 7-8. Sınıflarda da ders olsa biraz daha farklı olabilir
7 lerde istekli meraklı öğrencilere kurs açılabilir. güzel çalışmalar da çıkar.

7 lerde istekli meraklı öğrencilere kurs açılabilir. güzel çalışmalar da çıkar.
Benim için Mesele orda Hocam. Bizim okul müdürü ana ders dışında hiç bir ders için dyk açmıyor. Güya dyk, dershaneler kapandığı için onun yerine hizmet vermek için açılabilirmiş. Açıkçası işine öyle geliyor

Geri