Robotik, Kodlama sınıfımızı açtık

Kodla Büyü

tolgahan0010

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Uzun süredir hazırlığını yaptığımız kodlama sınıfımızın açılışını yaptık. Daha iyileri sizlere inşAllah arkadaşlar.
IMG_20181220_132800.jpg IMG_20181220_132808.jpg IMG_20181220_132817.jpg IMG_20181220_132825.jpg IMG_20181220_132829.jpg IMG_20181220_132837.jpg IMG_20181220_132845.jpg IMG_20181220_132853.jpg IMG_20181220_132908.jpg

Çok güzel olmuş hocam emeğinize sağlık, maliyet ve malzeme konusunda bilgi verir misiniz biraz?
hocam arduino parçalarını çocukların parasıyla kendimin yaptığı listeye göre aldık. onlara okul olarak para harcamadık. öğrenci başı 60 tl harcadılar. 3d yazıcımızı aliexpres in İstanbul bağlantılı bir firmasından 1460 tl ye aldık. 4 günde elimize geldi. lego mindstorms nxt 2.0 setini velimiz hediye etti. mbot u il geneli bir etkinliğe katılalım diyen müdürümüze aldırdım (490 tl). malzeme kutuları 150 tl tuttu. perdeler okulun anlaşmalı reklamcısın da 150x96 baskı yaptırıp stor perdeye zımbaladım. Drone ları öğrenciler getirdi. Yani biraz da şansım iyi gitti diyeyim hocam.

Geçmiş ve şimdinin birleşimi gibi olmuş emeğinize sağlık :)
Hiçbir zaman dersliğe dönüşmemesi dileğiyle hocam, öğrencilerinizle bol projeli günlere...

Bende benim laboratuvara ne ekleyebilirim diye fikir aldım :) hayırlı olsun belli ki imkansızlıklardan imkan çıkartmışsınız tebrik ederim hocam

Gereksiz bir yorum. Destek olmuyorsan bari köstek olma.
senin yorumun çok mu gerekli olmuş. herşeye herkese destek olmak zorundamıyım, kaldıki yorumumla arkadaşın sınıfına ne birşey ekleyebilirim nede birşey eksiltirim. hocam elinden geleni yapmış emeğine sağlık ona sözüm yok. ama sınıf iç açıcı durmuyor.
ayrıca sana hesap verecek değilim muhtar efendi.

hocam arduino parçalarını çocukların parasıyla kendimin yaptığı listeye göre aldık. onlara okul olarak para harcamadık. öğrenci başı 60 tl harcadılar. 3d yazıcımızı aliexpres in İstanbul bağlantılı bir firmasından 1460 tl ye aldık. 4 günde elimize geldi. lego mindstorms nxt 2.0 setini velimiz hediye etti. mbot u il geneli bir etkinliğe katılalım diyen müdürümüze aldırdım (490 tl). malzeme kutuları 150 tl tuttu. perdeler okulun anlaşmalı reklamcısın da 150x96 baskı yaptırıp stor perdeye zımbaladım. Drone ları öğrenciler getirdi. Yani biraz da şansım iyi gitti diyeyim hocam.
Hocam herşeyi geçtim ama 3 d yazıcıya takıldım, hep aklımda okula almak, ama ne yaparım, nasıl kullanırım bilemiyorum, kullandıkça yorum yazarsanız çok sevinirim. Ne yaptınız, nasıl kullanıyorsunuz, çıkan ürünü maddi kazanca çevirebilir miyiz okul için? Kullandıkça bilgi verirseniz çok iyi olur

Emek harcanarak elde edilmiş herşey değerlidir. Sınıfınız Çok güzel olmuş hocam. Fotoğraflarınızı incelediğimde naçizane önerim ölçü aletlerini el aletlerinin yanına koymayın. Sınıfınızı, atölyeye dönüştürmüşsünüz bir köşeye el aletleri panosu yapabilirsiniz.

Hocam herşeyi geçtim ama 3 d yazıcıya takıldım, hep aklımda okula almak, ama ne yaparım, nasıl kullanırım bilemiyorum, kullandıkça yorum yazarsanız çok sevinirim. Ne yaptınız, nasıl kullanıyorsunuz, çıkan ürünü maddi kazanca çevirebilir miyiz okul için? Kullandıkça bilgi verirseniz çok iyi olur
hocam internette kurulum videoları var. ona rağmen çok zorlandım. mühendis bir velimiz var ondan destek aldık. kurulumu yaptıktan sonra gerisi çok basit. öğrencilere anahtarlık gibi basit şeyler basarak gram hesabı ile satıp paraya dönüştürmeyi düşünüyorum.

hocam internette kurulum videoları var. ona rağmen çok zorlandım. mühendis bir velimiz var ondan destek aldık. kurulumu yaptıktan sonra gerisi çok basit. öğrencilere anahtarlık gibi basit şeyler basarak gram hesabı ile satıp paraya dönüştürmeyi düşünüyorum.
Mesela okul logosundan anahtarlık yapabilir miyiz? Logoyu 3 d yazıcıda basıma hazır hale getirme yöntemi var mı? Bi de bu 3d yazıcıların kullandığı malzemelerin fiyatı ne, nereden alonıyor?

sınıfı ferahlığı ile ilgili yorumlara katılıyorum. günümüz de bilgisayar sınıfının kurulmasına bile izin verilmemektedir. bu şartlar altında bilgisayar sınıfını bozmadan kodlama atölyesi açmaya çalıştım. bu açılış ilçemde ve ilim de ilkler arasında. açılış kaymakam, il şube müdürü, ilçe mem müdürü, emniyet müdürü gibi protokel yoğunluğu olan bir kitleye yapıldı. bu kadar müdür bulmuşken bütün yeteneklerimi sergilemek istedim. sınıfın kalabalığı ondandır. kısmen amacıma ulaştım. 5 tane bilgisayar sözü aldım. 3 aya kadar yeni okulumuza geçiyoruz. müdürümüz den 2 sınıf sözü aldım. biri tamamen kodlama sınıfı, diğeri bilgisayar sınıfı. ve üstüne açılışa katılan müdürler biz de okulumuz da kodlama sınıfı kuralım sözleri ile ayrıldılar. yani hem kendime hemde zümrelerime yarayan bir açılış oldu. yeni okuluma geçtiğimiz de ferah ferah yerleşmiş kodlama atölyemin resimlerini de paylaşırım inşAllah zümrelerim.

Mesela okul logosundan anahtarlık yapabilir miyiz? Logoyu 3 d yazıcıda basıma hazır hale getirme yöntemi var mı? Bi de bu 3d yazıcıların kullandığı malzemelerin fiyatı ne, nereden alonıyor?
hocam velimiz ABS flament hediye etti. çok zor bir malzeme. basımda çok sıkıntılar çıkarıyor. her yazıcı da ABS basamıyor. şu an tek denediğim malzeme o olduğu için kesinlikle ABS filament kullanma derim hocam. bitirmeye uğraşıyorum. biter bitmez PLA filamet alacağım, denediğim de düşüncelerimi paylaşırım.
hocam 3d dönüştürme çok zor. özel ve pahalı cihazları var. kendin tasarlaman lazım okul logosunu. isim anahtarlık bile öğrencilerin ilgisini çekiyor. onu yaparsın

hocam başarılı bir çalışma tebrik ederim zamanla daha da güzel olur. takipteyiz tecrübelerinizi paylaşırsınız

Anahtarlık ile başlayın ama kesinlikle tasarlayacağınız modellerin kasalarını yazıcıdan çıkarın. Yoksa bu güzel teknoloji anahtar basma makinesi olur hocam. Bir de siz ne ile başlarsanız çocuklar sadece o işe yarıyormuş gibi yaklaşabiliyor. O yüzden ilk önce gerçekten ihtiyaç duyduğunuz bir parçayı basın derim. Bir robot şasisi, rüzgar türbini kanadı, arduino kartını içine koymak için bir kasa,...gibi.

Not: 3D Tasarım bilgisayarda yapılır, yapılamıyorsa 3D tarayıcı ile taranıp 3D programında düzenleme yapılır(3D tarayıcılar şu an çok ulaşılabilir değil), hazırlanan/düzenlenen model dilimleme yazılımına alınır(Cura gibi bir program), sonrası da yazıcıya baskı olarak gönderme.

Uzun süredir hazırlığını yaptığımız kodlama sınıfımızın açılışını yaptık. Daha iyileri sizlere inşAllah arkadaşlar.

Hocam söylenecek birşey kalmamış. Siz veli ve öğrencilerinizle birlikte herşeyi sahiplenmişsiniz. Naçizane tavsiyem -belki bir arkadaşımız da o yüzden yorumda sınıf beni boğdu demiştir; duvara alınabilecek bir malzeme varsa onları duvara alın derim. Sınıfın ortası geniş olur, hareket alanı kalır. El aleti ve bazı malzemeleri duvarlara avadanlık tipi kutularla asabilirsiniz. Küçük sensörler, kablolar, breadboard vs... Diğer taraftan perdelerinizi de baskıyla birlikte kullanmanız gayet hoş olmuş. Güzel çalışmalar çıkar inşallah.

Hocam söylenecek birşey kalmamış. Siz veli ve öğrencilerinizle birlikte herşeyi sahiplenmişsiniz. Naçizane tavsiyem -belki bir arkadaşımız da o yüzden yorumda sınıf beni boğdu demiştir; duvara alınabilecek bir malzeme varsa onları duvara alın derim. Sınıfın ortası geniş olur, hareket alanı kalır. El aleti ve bazı malzemeleri duvarlara avadanlık tipi kutularla asabilirsiniz. Küçük sensörler, kablolar, breadboard vs... Diğer taraftan perdelerinizi de baskıyla birlikte kullanmanız gayet hoş olmuş. Güzel çalışmalar çıkar inşallah.
aynen dediklerinize katılıyorum hocam. yeni okulumuzun açılmasını bekliyoruz. gider ayak duvarları çok yıpratmak istemedim. okulu sıfır teslim alınca dediğiniz gibi bol bol duvarları kullanmayı düşünüyorum. yazdıklarınızı mutlaka dikkate alacağım hocam.

Geri