Robotik kodlama para tuzağı mı

Kodla Büyü

hikomen

Aktif Üye
Facebook ta gördüğüm bir yorumu sizinle paylasiyorum. Siz ne düşünüyorsun?
Kodlamaya "çok para kazandıran sihirli bir şey" diye bakan adamlar tarafından, kodlamaya "çok para kazandıran sihirli bir şey" olarak bakan velilere yönelik geliştirilmiş ve çocuklarda kodlamanın "çok para kazandıran sihirli bir şey" olduğu algısının oluşmasına yol açan ürünler ve hizmetler piyasada gırla. burada öğrettiğiniz şey de kodlama değil, sek sek ya da kızma birader oynayan her çocuk bu robotla kazanabileceği beceriyi zaten kazanabilir. sek sek ile edinilecek beceriyi salt ışıklı robotla edinilebilir olarak lanse etmek de ilk cümledeki argüman yüzünden: bir pazarlama yalanı. dünyanın ne bu kadar yazılıma ne de bu kadar yazılımcıya ihtiyacı var. dünyanın daha ziyade eleştirel düşünebilen ve pazarlama yalanlarının ardını görebilen: "bu adamlar bize ihtiyacımız olmayan bir şeyi satarak köşeyi dönmeye çalışıyor" diyebilen insanlara ihtiyacı var.
FB_IMG_1545485379349.jpg

Ben belki lisede calistigimdan hiç böyle renkli ışıklı robot işine girmedim. Robotik derslerini Arduino ile direk kodlayarak öğretiyorum. Strach tarzı kodlama dahi bana çok uzak geliyor hiç anlatmadım öğrencilere. Direk kod yazdiriyorum.

Hangi yaşta olursa olsunlar, öğrencilerin yaşlarına uygun kodlama becerileri geliştirilmediği sürece,
Bu öğrencilerin içlerinden gerçekten kodlama yeteneği olduğu keşfedilen öğrenciler ayrı bir programa alınmadığı sürece, (ki amaç aslında bu olmalıydı, her önüne gelen çocuk kodlamacı olacak bilişimci olacak diye bir kural olamaz),
Yok lego setleri yok şu setleri bu setleri ile ülke gene hırdavat yığınına döner.

İşin ehli olan bilişim öğretmeni devletten bütçe alıp sınıflarda birer tane olsun örnek set ile eğlenci bir eğitim ortamı (tabi kodlama esas) oluşturabilecekken, bu iş kodlama ile alakası olmayan ve üç bileşeni yan yana getirip, sonra usb bellekteki hazır kodu robota verip HAAYDDİİİİ ROBOT TASARLADIK diyen fırsatçıların eline düştü....

ne yapalım, bizim memlekette işin özüne inmek pek mümkün olmuyor. bir ara hani stress çarkı gelmişti, herkes aldı 7 den 77 ye. robot işi de öyle. birileri para kazansın, çocuklarda puzzle çözüp robot yaptık sanmaya devam etsin. bakalım çin bize daha neler satacak. bari biz yapsaydık içim acımazdı. alayı ithal
@hikomen

Birde bu kodlama işi çok abartılıyor bence. Kodlama bir elektrikçinin tornavidasi gibi bence. Sadece bir araç. Gerçek bir proje için kodlama sadece o proje için ufak bir parça. Biz asıl proje yapmayı, ürün geliştirmeyi öğrenmeli ve öğretmeliyiz. Hep genel olarak söylenen çocuklara kodlama yapmayı öğretmeliyiz sözü bence çok doğru değil. Bence çocuklara proje yapmayi, icat yapmayi öğretmeliyiz, gerekirse o projede kullanılacak kodlamayi ogrenmeliler.

Bugun velının bırı aradı oglum sızın verdıgınız dersı cok sevıyor dıger derslerı yerıne buna bakıyor sorun olur mu dıye aradı 7. sınıf ogrencısı haftada 4 saat beraber oluyoruz ılgılı oldugu ıcın bu hafta arac kıtını verdım ama sadece bununla ılgılenmesı canımıda sıktı dogrusu sonucta dıger derslerı gelecegını belırleyecek dengeyı saglamak zor gıbı geldı bana

Ortaokullarda haftada 5 saat matematik dersi var. 5 saat olduğu halde ülke olarak matematikteki durumumuz ortada. Bizde kodlama dersi gelsin diye yırtınıyoruz ancak ders gelsinde sonrası. Kodlama dersi gelince ne olacak yani. Zaten matematik diye bir ders var. Bilgisayar sistemlerinin temeli.

Facebook ta gördüğüm bir yorumu sizinle paylasiyorum. Siz ne düşünüyorsun?
Kodlamaya "çok para kazandıran sihirli bir şey" diye bakan adamlar tarafından, kodlamaya "çok para kazandıran sihirli bir şey" olarak bakan velilere yönelik geliştirilmiş ve çocuklarda kodlamanın "çok para kazandıran sihirli bir şey" olduğu algısının oluşmasına yol açan ürünler ve hizmetler piyasada gırla. burada öğrettiğiniz şey de kodlama değil, sek sek ya da kızma birader oynayan her çocuk bu robotla kazanabileceği beceriyi zaten kazanabilir. sek sek ile edinilecek beceriyi salt ışıklı robotla edinilebilir olarak lanse etmek de ilk cümledeki argüman yüzünden: bir pazarlama yalanı. dünyanın ne bu kadar yazılıma ne de bu kadar yazılımcıya ihtiyacı var. dünyanın daha ziyade eleştirel düşünebilen ve pazarlama yalanlarının ardını görebilen: "bu adamlar bize ihtiyacımız olmayan bir şeyi satarak köşeyi dönmeye çalışıyor" diyebilen insanlara ihtiyacı var.
Ekli dosyayı görüntüle 61991

Ben belki lisede calistigimdan hiç böyle renkli ışıklı robot işine girmedim. Robotik derslerini Arduino ile direk kodlayarak öğretiyorum. Strach tarzı kodlama dahi bana çok uzak geliyor hiç anlatmadım öğrencilere. Direk kod yazdiriyorum.

Hocam doğru bir tespit bence de, Facebook da gezinirken sınıfçı bir arkadaş çizgi çizme yönergeleriyle oluşturduğu şekilleri paylaşmış robotik kodlama etkinliği yaptık diye işin komik yanı bunu yerel gazetede haber yapmışlar, robotu bırak kodlama bu işin neresinde

Çocuğum anasınıfına gidiyor, kitap aldık derste işleyecekleri, kitabın kapağında kocaman KODLAMA yazıyor. Merak ettim içeriğine baktım. 3-4 sayfa sıralama etkinlikleri. Ee, bu kodlama değil matematiktir. Bu kodlama sözünden nefret ettirmeye başladılar maalesef.

Sırf bunlar yüzünden kodlama anlatmayı bırakacağım az kaldı o kadar proje yaptık çocuklarla hiç biri kıymet bilmedi fenci iki tane Led yaktı adam profesör oldu geziyor ortada bizim yaptığımız bir sürü arduino projesi ise boş işler yazık

Geri