Robotik kodlama için nerden başlamalı?

Kodla Büyü

şeffaf

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar herkese. Robotik kodlama alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Ortaokulda çalışıyorum, robotik kodlama sınıfımız büyük masraflarla açıldı, dolayısıyla idarenin ileriki dönemler için beklentisi yüksek. Sıfırdan başlayacağım. Nerden başlamam gerektiği ile ilgili pek fikrim yok. Bu konuda kaynak önerilerinize ihtiyacım var. Youtube dan vs dersler yeterli mi özellikle önerdiğiniz kanal var mı? şimdiden teşekkürler

Hangi robotik setlere sahipseniz (Arduino, Makeblock, Lego gibi) onunla ilgili Youtube, Udemy vs. eğitim videolarını ve varsa basılı kaynak kitaplarını alıp önce oku-izle daha sonra kendiniz uygulama yaparak başlayabilirsiniz. Genellikle Arduino başlangıç seviyesindeki uygulamalar olarak çok çeşitliliğe sahip. İlk başta basit düzeyde Robotik etkinlikler yapıp daha ileriki süreçlerde gelişmiş projeler hazırlayabilirsiniz.

Ortaokulda mblock programı üstünden genelde robotik kodlama yaptırıyoruz. Lise olsa arduino ide derdim. Mblock la ilgili videoları izleyebilirsiniz.

Şu an hizmetiçi olarak uzaktan arduino kursu alıyorum. Bunun gibi hizmetiçi eğitimleri takip ederseniz faydanıza olur.

Evet ben de arduino hizmet içi eğitim alıyorum şuan çok faydalı oluyor güzel bir eğitim tavsiye ederim

Ortaokulda mblockdan ötesi zor hocam Arduino liseye daha uygun , idareciler robotik ürün görmek istiyorlar ama siz oturup yaparsınız öğrencilerin seviyesini çok aşıyor benim gözlemim bu oldu Arduino konusunda

hocam tincercadin altında circuits yani devreler kısmı mevcut. burdan denmeler yapabilirsiniz. başlangıç için iyi bir yöntem. simülasyon ile yaptığınızdan herhangi bir zararada uğramazsınız. mantığını daha kolay anlarsınız. tek bir kaynaktan takip edin. birden fazla yer kafanızı ilk etapta çok karıştır.

Kodlama için çocukları scratch ile hazırlayın kolaydan zora doğru ve mantıksal uygulamalara yer vererek dersleri işlerseniz cocuklarda sürece hazırlamış olursunuz . Arduino ile ders sırasında cok beklentiniz olmasın , fakat mblock 5 yerine 3 kullanarak arduino ile basit işlemler yaparak cocukları arduino ile tanıştırmış olursunuz . İşte bu noktada işte o proje hazırlayacağınız ve arduino çalışabilecek öğrencileri bulabilirsiniz. Ders sonrası çalışmalarla projeler üretebilirsiniz. Proje konusunda ise kesinlikle yeni farklı birşeyler yapmak için uğraşmamak lazım sonuçta ortaokul öğrencisi . Ama emin olun arada sizi yanıltacak öğrencilerde cıkacaktır .

evet hocam mebbisden hizmetiçi bölümünden başvurdum uzaktan eğitim olarak kursu eba üzerinden alıyorum

Elektronik bilen bir tanıdık bularak başlayın. Arduino parçalarının bazıları kararsız, doğru parçayı seçmek bile problem oluyor. Elektronik bilmeden çok zor robotik.

Temel elektirik bilmeniz ve basit devre mantigini bilmeniz yeterli hocam baslamak icin ilerledikce zaten otomatikman merak edip ogreneceksiniz ileri elektroniği. 2009 dan beri robotik ile ugrasan biri olarak soyluyorum baslamaniz yeterli olacaktir. (Programlama mantigini bildiginizi varsayiyorum) . Arduino set yada kit almayin parca parca almak daha ucuza gelecektir.zaten bir sure sonra arduino size yetmeyecektir. Form da birsuru ogretmenimizin ve benim listelerimiz var malzeme icin arama yaparsaniz bulursunuz.

Cevaplar için çok teşekkür ederim arkadaşlar, elektronik bilgim yok malesef ilgim de yok açıkçası ama bir yerlerden işe başlamamız gerekecek.

Geri