Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Robotik Kodlama Eğitimi İlçe MEM

Konu, 'Bilgisayar Kitaplığı-Eğitim Setleri' kısmında yildiray75 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeni:
  38
  ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak robotik kodlama eğitimi aldırmak istiyoruz öğretmenlere.
  -Bu eğitimleri veren tavsiye ettiğiniz kurumlar varmıdır
  -İşlem basamakları bununla ilgili resmi yazı ve başvurular neler olmalı teklif alma prosedürleri vs.
  -Hedef kitle olarak Bilişim öğretmenleri Bilişim dersine giren öğretmenler Teknoloji ve tasarım öğretmenleri Fen bilgisi Elektronik Fizik gibi branşların kurs önceliği nasıl olmalıdır.
  -Tahmini atölye kurma maliyeti nasıl olmalıdır kurulan atölyelerin işlevsel olması için nelere dikkat edilmelidir.
  Aklıma gelenler bunlar arkadaşlar bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim
   
 2. allen15

  allen15 Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2010
  Mesajlar:
  109
  Beğeni:
  1
  hocam kalkınma ajansları ile bunu çözebilirsiniz. ilk etapta atölye kurmanıza gerek yok. Hedef kitle olarak öncelik bilgisayar öğrt. talep olmazsa fen,fizik ve mat. tasarım dersleri olabilir.
   
 3. yildiray75

  yildiray75 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.172
  Beğeni:
  38
  trakya kalkınma ajasına başvurmayı düşünüyoruz
   
 4. elitbote

  elitbote Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Ekim 2009
  Mesajlar:
  350
  Beğeni:
  54
  https://kaysuygulama.kalkinma.gov.tr/Kays/KaysIstemci/giris.jsp

  sisteme buradan giriş yapabilirsiniz , biz ilçe milli eğitim kullanıcısı olarak başvuracağız . İlçede daha önce başvuran öğretmen arkadaş yardımcı oluyor , sitede aşamaları kılavuzu var , kodlama eğitimini anladığım kadarıyla destekliyor , teknik destek olarak yardım alabilirsiniz , zaten siz bir şirkete bahsettiniz mi onlar uygun şekilde teklif hazırlıyor diye biliyorum.
  3 teklif almanız gerek bildiğim kadarıyla .
  Şirketi olan herhangi bir kurumdan alınabilir diye biliyorum . Önceliğimiz bizim kesinlikle Bilişim Teknolojileri öğretmenleri.
  Atolye isteğinize bağlı artabilir, atolye maliyeti eğitim için gerekli değil . Atolye olmadan da eğitim yaparsınız , teknik destekten size para kalırsa onla da 3d yazıcı ya da robotik setler alabilirsiniz .

  Bize Manisadan Şeref hocam proje başlangıcı için çok yardımcı oldu . Kodlamanisa ekibi ile görüşebilirsiniz .

  Fikir vermesi açısından : http://www.kodlamanisa.gov.tr/proje-yapmak-istiyorum/

  Projemize

  instagram : https://www.instagram.com/keciorenkodluyor

  twitter : https://twitter.com/KKodluyor

  facebook : https://www.facebook.com/Keçiören-Kodluyor-Projesi-235484780459112/

  gmail : keciorenkodluyor@gmail.com

  adreslerinden ulaşabilirsiniz . Desteklerinizi ve yorumlarınızı bekleriz
   
  telazik ve tugbaergn bunu beğendi.
 5. Must@f

  Must@f Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  346
  Beğeni:
  36
  Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki Bilişim Teknolojileri Alanı öğretmenleri hizmet içi eğitim konusunda yardımcı olacaklardır. Robotik kodlama için ajanslara para vermeye gerek yok. Milli Eğitim İçinde bu işi en iyi şekilde yapabilecek Bilişim Teknolojileri öğretmenleri var. Mesleki ve Teknik Anadolu liselerindeki bilişim teknolojileri alanları bu konuda yeterli donanıma ve birikime sahip
   
 6. Parhelion

  Parhelion Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  964
  Beğeni:
  46
  Hocam halk eğitim merkezinizde şu kursu açtırabilirsiniz hem sertifikalı olur hem de hiç uğraşmamış olursunuz: http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...duıno Devreleri ve Tasarımı Kurs Programı.pdf

  Elektronik veya Bilişim alan öğretmenleri verebiliyor. Meslek lisesinden görevlendirilebilir veya halk eğitimin kendi bilişim öğretmeni olabilir. Biz şu an tam gün tam yıl kapsamında ortaokul öğrencilerine açacağız.
   
 7. sezar10

  sezar10 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  284
  Beğeni:
  29
  Hocama aynen katılıyorum. Meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim. Şu anda bir öğretmen grubuna halkeğitim aracılığı ile robotik kodlama eğitimi vermekteyim. Her öğretmen kendi setini aldı. Bilgisayar atölyesinde kurs yapıyoruz. Gayet verimli geçiyor. Kalkınma ajanslarına, "robotik kodlama atölyesi" kuran firmalara para vermeyin. İhtiyacınız olan tek şey sadece bilgisayar atölyesi. Oda ilçede birçok okulda vardır. Hafta sonları veya hafta içi akşam kurs verilebilir. Öğretmenler kendi setlerini alabilir. Almasa bile set başı 120 tl den set alınıp öğretmenlere dağıtılır.100 öğretmene kurs verilse 12000 tl set parası yapar. Kurs verme işini öncelikle bilişim öğretmenlerine, daha sonra fen ve matematik öğretmenlerine vermek gerekir. Bu sayede amacına daha uygun olur. Hatta kurs verdiğiniz bilişim öğretmenlerinin kendi okullarındaki diğer öğretmenlere kurs vermelerini isteyebilirsiniz. bu sayede kurs daha çabuk biter ve iş bölümü yapmış olursunuz.
   
 8. ahmetismet

  ahmetismet Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2009
  Mesajlar:
  951
  Beğeni:
  25
  Yapmayın arkadaş. Robotik işinin bu kadar basite indirgenmesine sinir oluyorum. Ya arkadaş ne işi var matematikçinin robotikle herkese bu eğitimi vermeye ne gerek var. Elektronik ve kodlama özel alandır, ön beceri gerektirir. Ben yıllarca elektronik okumuşum, yazılım okumuşum yapıyorum, bu tecrubeyi hiç tornavida eline almamış adama aktarmaya ne gerek var boşa kürek. Led yakıp söndürmekle, internetteki hazır setleri alıp yaparak kendini yaratıcı sananlara gülüp geçiyorum. Hele o lego mindstorm yok mu tam ona tam uyuz oluyorum. Bazı illerde ileri seviye robotik kodlama diye lego mindstorm anlatıyorlar. Komedi gibi.Bildiğin yaratıcılık baltalayıcı oyuncak. Yaratıcı birşeyler yapmak istiyorsanız 3D yazıcı alın önce tasarlayın çizin çıktısını alıp montajını yapın, elektronik kısmını tasarlayın gerçekleştirin.
  Kendini geliştirme ve öğrencilere aktarmak için çabalayan bilgisayar öğretmeni arkadaşlarıma lafım yok. Onlara tek eleştirim bu işler kursla öğrenilmez internet derya deniz. Armut piş ağzıma düş diye beklemeyin. Ve özellikle diğer branşlardaki öğretmenlere kurs vermeyin, herkes kendi branşının yeterlilikleriyle uğraşsın. Kendi topuğunuza sıkmayın. İleride robotik alanlar açılır kurs ile sertifika verdiğiniz o fenciler gelir tepenize sorumlu olurlar ağlarsınız.
   
  Must@f, cupcake ve bt_ bunu beğendi.
 9. itikat

  itikat Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2016
  Mesajlar:
  14
  Beğeni:
  8
  Derneğimiz ile iletişime geçebilirsiniz. robkod .org
  Hizmet içi de veriyoruz farklı robotik ve tasarım kurslarıda
   
 10. sezar10

  sezar10 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ekim 2009
  Mesajlar:
  284
  Beğeni:
  29
  Bir bilgisayar öğretmeni olarak bu konuda size katıldığımı söyleyemem. Alanı farklı olsa bile bütün öğretmenler kendini geliştirmek isteyebilir. Diğer branşlardaki arkadaşlara kurs vermemiz kendi topuğumuza sıkmak değildir. Aksine öğretmenlerin kendilerini geliştirmesine fırsat tanımaktır. Sizin baktığınız pencereden bakarsak bizlerinde gitar kursuna, halkoyunları kursuna vb. kurslara gitmememiz gerekir. Yoksa beden eğitimi öğretmeninin, müzik öğretmeninin ayağına sıkmış oluruz.(size göre).Arduino veya Lego setleri tamamen robotik midir? Tabikide değildir. Sizinde bahsettiğiniz gibi "derya-deniz" olan bu alanı öğretmenlere temel seviyede tanıtmaktır. Kursu alan öğretmenlerin süper birer yazılımcı veya robot tasarımcısı olmasını beklemiyoruz tabikide. Ancak "öğretmenin" kendi sürekli geliştirmesi gerektiği gerçeğini gözardı etmemek gerekir.İnternet de sınırsız döküman bulunmaktadır. Yüz yüze yapılan kursların her zaman daha fazla yararlı olduğu kanaatindeyim. Kişiler arası etkileşimin daha fazla olduğunu düşünürsek öğretmenlerden çıkan fikirlerin herkese birer başka bir fikir olarak artı değer katacağınu düşünüyorum.
   
  sbsahan bunu beğendi.
 11. Must@f

  Must@f Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  346
  Beğeni:
  36
  Kurs herkese verilebilir. Fakat bu işin eğiticisi olmak ön yeterlilik gerektirir. Hocamın demek istediği bu kurslardan biraz, eğitim alıp öğrendiklerini aynısını öğrencilerine anlatması ve bu işten para kazanması doğru değil. Bu kursları verebilecek alanında öğretmenler varken her branşın bu alana girmesi doğru değil. Fizik öğretmeni, okulda nasıl mental aritmatik kursu açamıyorsa, bunu sadece matematik öğretmeni yapabiliyorsa vs çok örnek verilebilir aynı şekilde bu iş ile ilgili olarak gerekli branş hangisi ise ona bu eğitimli vermek gerekir
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal