Robotik İçin Fikir

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar geçen sene temel robotik kursu verdiğim ortaokul öğrencilerimle bu sene yeni projeler yapıyoruz ama tıkandım resmen 1. Dönem 2 motorlu ve 4 motorlu araba yaptık ve mini servo motoru çöpe takıp kapağını açtırdık 2. Dönem ilgilerini çekecek ne yapsam bilemedim robotik böcek yapan yada fikir verecem olan var mı arkadaşlar?

Orumcek yaptik servo cok fazla gider.
Onun yerine
1-basit robot kol yapabilirsiniz.
2-mini sumo
3-cizgi izleyen
4-engelden kacan
5-duvar takip eden
6-labirent cozen
7-bluetouth kontrol arac
8- tek motor yuruyen adam
9-tek motor resim cizen.. vs.

Biz kendi cizdigimiz ve 3d baskisini aldigimiz kitler ile bunlari 1. Donem bitirdik egitimlerimizde artik uzaktan kontrol islemlerine gececegiz...

hocam en masrafsızı arabaya IR remote ekleyin. Tv kumndası ile kumada edin. Masraf sadece 50 krş. Sonra öne bir servo üzerine mesafe sensörü kafayı çeviren robot, eğer para varsa hc-05 ile bluetooth kontrollü robot, sesli komutlarla bluetooth kontrollü robot, takipçi robot (elinizi takip eder, ileri ve geri)
bunlari 1. Donem bitirdik egitimlerimizde artik uzaktan kontrol islemlerine gececegiz...
maaşallah hocam ortaokul mu orası :)

Son düzenleme:
İnanın hocam duvarda giden araç mı?ergin hocam robot dediğimix araba mı?sesli komutlarla robot dediğiniz araba mı? Hakkaten ortaokul mu orası

Bluetoothe kontrollü robot demişsiniz ya mesela Hocam bluetoothe kontrollü robot aracı mı kastediyorsunuz mesela yoksa başka bir şey mi?

tabi hocam robot araç. hc-05 bağlarsınız. androidden kontrol edersiniz. telefonla sesli komut verip sağa dön sola dön diyerek yönlendirebilirsiniz.

Bluetooth ile herseyi kontrol edebilirsiniz. Zihin kontrolu(neurosky) ile veya telefon ile bir tekerlekli arac da olur kisa mesafe drone da humonoid robot da

Bluetoothe kontrollü aracı yaptık Hocam engelden kaçanıda çocuklara robotik böcek yapacağız dşye söz vermiştim instagramda bir grupta görmüştğm storye koymuşlardı yapılışını göndereceklerdi ancak göndermiyorlar göndermeyeceklerde sanırım bu duvara tırmanan araç ilginçmiş zihin kontrollüyüde araştırayım

sizin öğrenciler mi çok zeki bizimkilerde mi sorun var bilemedim .excelde tablo hesaplama yapma sürükle bırak konuları bile ağır geliyor servo falan okuyunca şaşırdım. not: kodlama tabiki yapıyorum ama çileden çıkıyorum yaparken :)

sizin öğrenciler mi çok zeki bizimkilerde mi sorun var bilemedim .excelde tablo hesaplama yapma sürükle bırak konuları bile ağır geliyor servo falan okuyunca şaşırdım. not: kodlama tabiki yapıyorum ama çileden çıkıyorum yaparken :)
hocam excel çok soyut geliyor bir türlü mantığını kavrayamıyorlar. ama bu tarz konular hem ilgi çekici hemde ellerinde yavaş yavaş şekil alan o robotlar cok hoşlarına gidiyor. şahsen bende 3 ayda exceli öğretemediğim çocuklarla robotik yapabiliyorum:)

hocam excel çok soyut geliyor bir türlü mantığını kavrayamıyorlar. ama bu tarz konular hem ilgi çekici hemde ellerinde yavaş yavaş şekil alan o robotlar cok hoşlarına gidiyor. şahsen bende 3 ayda exceli öğretemediğim çocuklarla robotik yapabiliyorum:)
Tamamen katılıyorum

Onun yerine
2-mini sumo
3-cizgi izleyen
4-engelden kacan
5-duvar takip eden
6-labirent cozen
7-bluetouth kontrol arac

Biz kendi cizdigimiz ve 3d baskisini aldigimiz kitler ile bunlari 1. Donem bitirdik egitimlerimizde artik uzaktan kontrol islemlerine gececegiz...
hocam örümceğin kodları videosu falan var mı bir de bu yürüyen adamın servosu da arabayla aynı rpm de mi?

hocam en masrafsızı arabaya IR remote ekleyin. Tv kumndası ile kumada edin. Masraf sadece 50 krş. Sonra öne bir servo üzerine mesafe sensörü kafayı çeviren robot, eğer para varsa hc-05 ile bluetooth kontrollü robot, sesli komutlarla bluetooth kontrollü robot, takipçi robot (elinizi takip eder, ileri ve geri)

maaşallah hocam ortaokul mu orası :)
Bunlarda güzelmiş hocam sesle giden araç bunu da deneyelim başka aklınıza gelen birşeyler var mı arkadaşlar çok sağolun değerli fikirleriniz için Allah hepinizden razı olsun

Onun yerine
2-mini sumo
3-cizgi izleyen
4-engelden kacan
5-duvar takip eden
6-labirent cozen
7-bluetouth kontrol arac

Bunlar icin hangi malzemeler lazim. Elimizde full arduino set var. Baska neler almaliyiz. Birde bunkarin yapimini anlatsn biryer varmi

Biz kendi kitlerimizi yaptik hocam govdeler kendi cizimimiz. Malzemerde ucuz acikcasi sari motor tekerlek seti ile yaptik genelde

Robotlara engelden kaçan ile başlayın. Kodlaması en basit olandan başlarsanız motive etmesi daha kolay olur.

TRY 144.89 | Alüminyum Alaşım Robot 6 Serbestlik dereceli kol Mekanik robotik kol Kelepçe Pençe Dağı Kiti Servolar Arduino Için DIY Robot Parçaları
https://s.click.aliexpress.com/e/ck5Ucqic

Bununla uğraşın hocam
Görüntü işleme yapabilirseniz nesneyi bulup alma gibi işlemler yapılabilir

Son düzenleme:
Ortaokul öğrencileri çok meraklı. İnanın ben led örneği yapacaksam bile. 1 led yak, 2 ledi sıra ile yak. , ledi butono basınca 1 kere yak. bir daha basınca 2 defa yansın ve her basışta yanıp sönme hızı artsın, ledi 3 yak, ledi 3 kere yak ama ikisi yansın. biri sönsün ...........

diye oyalıyorum. Canavar gibiler. Sadece 1 dakika içinde yapıp getiriyorlar.
Arduino işlemek acayip efor demek :)

Ortaokul öğrencileri çok meraklı. İnanın ben led örneği yapacaksam bile. 1 led yak, 2 ledi sıra ile yak. , ledi butono basınca 1 kere yak. bir daha basınca 2 defa yansın ve her basışta yanıp sönme hızı artsın, ledi 3 yak, ledi 3 kere yak ama ikisi yansın. biri sönsün ...........

diye oyalıyorum. Canavar gibiler. Sadece 1 dakika içinde yapıp getiriyorlar.
Arduino işlemek acayip efor demek :)
Aynen hocam bir de janjanlı projeler istiyorlar hep canım çıktı proje aramaktan oyalandıklarını da hissediyorlar o da imkansız.ortaokulla ilgili kaynaklar kesinlikle çok eksik biri bu işe el atmalı

birşey sormak istiyorum
arkadaşlar ben tef mezunu meslek lisesinde çalışan bir bilişim öğretmeniyim.aslında üniversitede yığınla elektronik ders gördük ama hep teori üzerineydi ve çalışıp geçtik dersleri. şimdi ben bu kodlama robotik vs konularla ilgili hiçbirşey bilmiyorum. sizler bu konularda ilerlemişsiniz maşallah. ben öğrenmek istiyorum ama nerden başlasam bilemiyorum. yardımcı olur musunuz

birşey sormak istiyorum
arkadaşlar ben tef mezunu meslek lisesinde çalışan bir bilişim öğretmeniyim.aslında üniversitede yığınla elektronik ders gördük ama hep teori üzerineydi ve çalışıp geçtik dersleri. şimdi ben bu kodlama robotik vs konularla ilgili hiçbirşey bilmiyorum. sizler bu konularda ilerlemişsiniz maşallah. ben öğrenmek istiyorum ama nerden başlasam bilemiyorum. yardımcı olur musunuz
Bende tef mezunu ve daha geçen 3 ay önce bu işe el atmış biri olarak söyleyeyim. Varolan alt yapınız ile 2 haftalık işi var. Ben arduino mega set alarak tüm sensörleri birer birer yaparak öğrendim. Sonradan bunları 2şerli 3şerli kullandım. Şu an orta seviyeli kullanıcı olarak istediğim şeylerin hemen hepsini yapabiliyorum. İnternette örnek çok fazla var. Kitabı aldım ama kullanmadım

Bir de bence en iyi öğrenme yolu, proje işine girmek. lezzetli robot tarifleri youtube kanalı. çok güzel anlatmış. 1 arduino set alın ve denemeye başlayın. Zaten temel bilgilerimiz var . ,Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Geri