Resim klasörünü açınca bilgisayar donuyor

Kodla Büyü

safran

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar benim sorunum bir arakdaşın bilgisayarında resimlerinin bulunduğu bir klasörün açılamaması. Diğer reim klasörlerinde sorun yok 1,25 Gb lık bir klasör var onu açınca bilgisayar donuyor. Kopyalama yapınca donuyor. Dos ta denemedim yine dondu. Antivürüsle tarayınca donuyor. Antivürüsü kapattım yine aynı. Cdromu arızalı cd den çalışan işletim sistemleriyle deneyemedim. Laptop elimde harici cdrom yok. Ne yapabilirim yardım eder misiniz?

hard diski bir tarat o kısımda bad sektör olabilir...hdd tarama programlarıyla belki orayı onarabilirsen resimleri alırsın ama zor bir ihtimal...bir de unix sisteminde almayı dene.(usb den unixi açmayı dene)

Aynı sorunla okulda ben de karşılaştım ve çözemedim. Çözümü öğrenirsem memnun olurum.

dos komut satırında chkdisk /r komutu da işe yarıyabilir(bad sektör hafif zarar verdiyse)...onun haricinde hdd regenerator veya maxblast gibi hdd tamir programlarını dene derim...en son yol hdd yi laptoptan söküp çok güçlü bir mıknatısı "dev mıknatıstan bahsediyorum" hdd nin etrafında gezdir...o bad sektörü dağıtır...sonuçta bad sektör demir tozlarının(benim deyimim) birikmesiyle olur...ama bu yöntemden sonra hdd kullanılamaz hale gelebilir DİKKAT :!: :!: :!:

fiziksel bad sector tamir edilemez yazınımsal bad sectorler tamir edilebilir ve yazınımsal bad sector için en iyi yöntem low level formattır low level format hdd tamamen sıfırlar ve fabrikasyon haline getirir

teşekkür ederim arkadaşlar bad sector olsa sanki bilgisayar başka işlem yapmaz gibime geliyor zaten başka işlem yapamıyorum ama pencereler arasında dolanabiliyorum mavi ekran hatası vermez mi bad sector de

hayır bad sector başka işlem yapmana izin verir şöyle açıklıyım harddisk dönen diskler var veriyi kaydeden bu diskler sectorlere bölünmüş halde okuyan lazer o bölüme gelene kadar doğru bir şekilde çalışır o bölümü okuyamadığı için orda işlem yapmaz geçer sağlam olan yerden devam eder eğer o bad sector dosyarla bağlantılı ise hataya neden olur bu sorun %90-95 düzeltilir ama eğer hdd içindeki disk çizilmişse bu düzeltilemez hdd değiştirmek gerekir bence sorun resimlerde ya virüs var ya da dosyayı açmaya çalıştığında sistemde bir progla çakışmaya neden oluyo

Combofix taramanı öneririm her ne kadar bu tür durumlar içinde yapılmamış da olsa bir çakışma varsa veya yanlış dosya bunu kaldırır

vermez hocam okuyamadıgı ıcın donar aynı cızık cd gıbı dusun cızıge kadarkı ıslemlerı yaparsın ama cızıge gelınce donar

Geri