Resen YBO'ya atandım. Belletmenlik zorunlu mudur?

Kodla Büyü

buzozgur

Aktif Üye
Merhabalar, norm fazlası atamalarında tercih yapmadım ve resen çpal'den yatılı bölge ortaokuluna atandım. 8 saat ders var. sormak istediğim soru, pansiyon nöbeti zorunlu mu? çünkü isteğe bağlı atamalarda yatılı okulları seçerken pansiyon nöbetini kabul ediyorum gibisinden bir ibareyi imzalayıp gidiyorsunuz. Ancak bende böyle bir durum yok. yine de zorunlu mudur?

Hocam benim bildiğim kadarıyla zorunlu değil. Ancak mevcut öğretmenlerden yetmezse o zaman gönüllü zorunlu olacak.

Hocam Devlette zorla diye bir şey olmaz. Nöbet tutmak istiyorum desen hemen dilekçe yaz derler. Demek ki dilekçe yoksa görev isteği de yok ancaakkk bundan sonra müdürünle ilişkin nasıl olur bilemem. Bazı müdürler adamın burnundan getirir alimallah. Bol şans.

Sayın Hocam;

Yeterli sayıda istekli öğretmen varsa, sizde istemiyorsanız size düşmez. Ancak bizim okuldaki gibi istekli olan sadece 2 öğretmen varsa mecburen diğer öğretmenlere de düşüyor. Ayın büyüklüğüne göre 5 tane geldiği de oluyor, 2 tanede. Biz de kimse istemiyor ama sıkıntı da olmuyor. sene sonunda eşit sayıda (gönülsüzler) hafta sonu ve hafta içi nöbet dağılımı oluyor.

Madde 10- (Değişik birinci fıkra: 25.7.2001/24473 RG) Yatılı ve pansiyonlu okullarda; öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim, öğretim, etüd çalışmaları ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici görevlendirilir. Belleticiler, okulda görevli öğretmenlerden, yeterli sayıda öğretmen olmaması halinde aynı yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmenler arasından istekli olanlara öncelik verilerek okul müdürünün teklifi ve milli eğitim müdürünün onayı ile görevlendirilir.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/82.html

Yorumu sizlere bırakıyorum...

Öncelikle gönüller arasında verilir. Gönüllü yoksa bulunduğunuz ilçede yazı çıkması gerekli talip olan var mı diye. Yine kimse çıkmazsa müdürün uygun gördükleri tutar. Müdürde genelde herkese yazar. Yoksa ayrımcılık gibi suçlamalara maruz kalır

Ybo da bayanda sıkıntı okur genelde. Erkekte pek olmaz. Eşi çalışmayan öğretmen arkadaşlar ve bekarlar genelde tutmak istedikleri için erkekte pek sıkıntı olmuyor.

arkadaslar yönetmelik vs paylasmissiniz tamam da, kendi isteğim dısında resen atandım diyorum. İsteğe bağlı bir atama değil bu. Örnegin il ici veya ilk atamada belletmenliği kabul ettiğimizi isaretleyerek tercih yapiyoruz. ama bu benim tercihim değil. bunu sormak istedim

Farketmez hocam. Ybo fazladan hizmet puanı alacaksınız. Ben istemeden atandım bana puan vermeyin deseniz de size o puanı verecekler. Aynı şekilde belletmenlik için geçerli. Gönüllü yoksa istemeseniz de olacaksınız. Gönüllü çoksa sıkıntı yok üstüne fazladan ybo puanı alacaksınız

Hocam bunun icin bimere görüş yazısı yazın ona göre okula dilekçe ile başvurun.istegim dışında resen atandığım için belleten görevi almak istemiyorum gibi.oda olmazsa okul idaresine bir mazeretiniz varsa tutmak istemediğinizi belirtin.duruma göre belleten olduğunuz günlerde rapor alin

Farketmez hocam. Ybo fazladan hizmet puanı alacaksınız. Ben istemeden atandım bana puan vermeyin deseniz de size o puanı verecekler. Aynı şekilde belletmenlik için geçerli. Gönüllü yoksa istemeseniz de olacaksınız. Gönüllü çoksa sıkıntı yok üstüne fazladan ybo puanı alacaksınız

Hocam açıkçası puanı da lojmanını da ücretini de ben istemiyorum. Resen yapılan bir atama, hiçbir şekilde kendim istemedim. Bu zorlama değil mi sizce?

Hocam bunun icin bimere görüş yazısı yazın ona göre okula dilekçe ile başvurun.istegim dışında resen atandığım için belleten görevi almak istemiyorum gibi.oda olmazsa okul idaresine bir mazeretiniz varsa tutmak istemediğinizi belirtin.duruma göre belleten olduğunuz günlerde rapor alin

Direkt bimer'e yazarsam problem olur mu? amir atlama olayı vs.

Bimer
Hocam açıkçası puanı da lojmanını da ücretini de ben istemiyorum. Resen yapılan bir atama, hiçbir şekilde kendim istemedim. Bu zorlama değil mi sizce?

Direkt bimer'e yazarsam problem olur mu? amir atlama olayı vs.

Bimer size yönetmelik maddesini yazacaktır. Boş yere uğraşmayın ve cevap beklemeyin

Bildiğiniz üzere atama döneminde tercihlerinizde pansiyonlu bir okul varsa belleticilikle ilgili olan yönetmelik maddesini kabul ettiğinizi bildirir bir seçenek işaretlersiniz. Dolayısıyla resen atanmış olmanız, tutmamaniz için bir neden olabilir diye düşünüyorum(daha önce olmuş ki maddeyi okuyup kabul ettiğinize dair isaretletiyorlar). Tabi ki ilk il içi atama döneminde tayin isteyecekseniz böyle bir yola başvurmanız taraftariyim. Yoksa zaten böyle bir seçeneği kullanmanız etik olmaz diye düşünüyorum.

Geri