Rehber Öğretmene Nöbet - Tam Gün Mesai Gelsin Mi?

Kodla Büyü

ALPONLINE

Aktif Üye
1494021264.934929png

http://www.guncelegitim.com/haber/1...menlere-nobet-ve-tam-gun-mesai-gelsin-mi.html

Öncelikle BT Öğretmeniyim;
resim hiç hoş değil, anket neyi amaçlıyor resimden belli oluyor. Bu tip içerikler zaten bol miktarda parçalanmış olan öğretmenleri birbirine düşürmekten başka işe yaramaz. Bu işler anket ile sonuca ulaşacak kadar ucuz olmamalıdır. Öyle olacaksa bile anketin muhatabı öncelikle rehber öğretmenler, okul idarecileri, sendika temsilcileri, vs. olmalıdır. Keza yıllardır "formatör öğretmen ne yapıyor da 18 saat ek ders alıyor" muhatabıyla defalarca karşılaşan arkadaşların bu forumda feryat figanlarına şahit olmadık mı?

Bir okulun can damaridir görevini hakkıyla yapan rehber öğretmen. Ve ben bir öğretmen isem meslegimin/meslektasimin hak gaspini savunamam.

Allah yardımcıları olsun. Eğitim sisteminin başkaca derdi yokmuş gibi rehber öğretmeni arkadasları da kusturmeye çalışmak hangi aklın ürünü anlayamadım.

Resme gelince; 3 tane fazla hit alacağım diye eklemek garip geliyor, ahlaki değerleri sorguluyorum; 3 kuruş kaç liralık kişilik eder.

Başıma bir iş gelmeyecekse açıkça yazmak istiyorum :) Ben 11 yıllık meslek hayatım boyunca görevlendirmelerim dahil 7-8 farklı okulda çalıştım rehber öğretmenlik müessesesinin işlevini göremedim. Tam gün gelseler ne iş yapacaklar onu merak ediyorum. Çok gereksiz bir branş.

Ne desek boş. Onlarda biz gibi, hiç iş yapmayanını da çok çalışanını da gördüm. Hatta aynı okulda bu iki türü birden.

Onlara nöbet gereksiz.

YAŞANMIŞ Örnek: 2 rehber aynı okulda, Öğretmen eksiği o gün çok ve müdür tarafından rehberlere boş derslere girmeleri rica edilir. Rehberlerden birisi benim işim değil, nöbetçiler ne demeye var der, diğeri boş derse gider. Boş derslere girene neden gittiği sorulur (diğerinden habersizdir), Böyle zamanlar öğrencileri daha iyi tanıma ve sohbet etmek için iyidir der.

şu ülkede çıkan yasaların/yönetmeliklerin/genelgelerin her neyse artık çalışmayan/tembel/kötü insanlar için çıkması saçmalıktan başka bir şey değil... çalışan hakkını veren rehberlik öğretmeni de sınıf öğretmeni de bilgisayar öğretmeni de btr de 30 ders saatinden sonra iptal olur ve görevini tam yapamaz hale gelir... bu yüzden hangi branş olursa olsun çalışan hakkını veren öğretmenlere zulmetmemek lazım...

koskoca ülkede çalışan 1 tane rehberlik öğretmeni bile kalsa bu iş böyle olmalı...

unknownrealmman' Alıntı:
resim hiç hoş değil, anket neyi amaçlıyor resimden belli oluyor. Bu tip içerikler zaten bol miktarda parçalanmış olan öğretmenleri birbirine düşürmekten başka işe yaramaz. Bu işler anket ile sonuca ulaşacak kadar ucuz olmamalıdır. Öyle olacaksa bile anketin muhatabı öncelikle rehber öğretmenler, okul idarecileri, sendika temsilcileri, vs. olmalıdır. Keza yıllardır "formatör öğretmen ne yapıyor da 18 saat ek ders alıyor" muhatabıyla defalarca karşılaşan arkadaşların bu forumda feryat figanlarına şahit olmadık mı?
+ 1

Kendi meselelerimizi hallettik sıra REHBER öğretmenlere mi geldi? :-1: :-1:

Mesaimizi (zamanımızı) kendimiz için harcasak daha iyi değil mi? :verymad: :verymad:

Rehber ogretmenlerin forumunda bize ait bir konu bir baslik acmaya acilsa agzimiza gelen kufurleri hakaretleri sayardik.ister matematikcisi ister rehberlikcisi ister bilgisayarcisi herkea o kudu meslegini eline aldi kimin nasil ne tur sartlari var devlet belirledi kimse kimsenin meslegi alani hakkinda sacma sapan yorumlar anketler yapmamali herkesin alin teri farkli calisir calosmaz o onun idaresinin sorunu kisiliginin sorunu.
Bir bt ogretmeni olarak bu konuyu direk reddediyorum !!!

ercinc98' Alıntı:
Ne desek boş. Onlarda biz gibi, hiç iş yapmayanını da çok çalışanını da gördüm. Hatta aynı okulda bu iki türü birden.

Onlara nöbet gereksiz.

YAŞANMIŞ Örnek: 2 rehber aynı okulda, Öğretmen eksiği o gün çok ve müdür tarafından rehberlere boş derslere girmeleri rica edilir. Rehberlerden birisi benim işim değil, nöbetçiler ne demeye var der, diğeri boş derse gider. Boş derslere girene neden gittiği sorulur (diğerinden habersizdir), Böyle zamanlar öğrencileri daha iyi tanıma ve sohbet etmek için iyidir der.

Asil olmasi gereken ogretmenligi cok guzel acikliyor yazdiginiz yasanmis ornek

unknownrealmman' Alıntı:
haklısınız.
bu işler; özellikle de olayla ilgi ve yetki açısından uzak ara ilgili olmayanların harcı olmamalı.
nedense öğretmen hakkında konuşanların çoğu, öğretmen filan olmayan acılı ve kompleksli kişiler oluyor.
herkes asıl işini yapsın.
tabii ki de öğretmen de...

Başka mevzu kalmadı, rehber öğretmenler konu. Eğitimde saçmalıklar devam ediyor.

7 yıllık öğretmenlik hayatımda(7-8 okul gezmişliğim vardır btr sayesinde) herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım size yemin ederim. Ama kendilerini öyle güzel satarlar ki havalarından yanlarına bile yaklaşamazsın. En ufak bir iş kırıntısı ver sana bor piislikmiş gibi bakarlar tepeden tepeden. Hatta söyle bir örnek vereyim bizim ilçede akademik başarıyı geliştirme proje ekibi kuruldu. İlçede yapılan deneme sınavlarını okumak ve sonuçlarını yorumlamak için.Ben ve başka bir Bilgisayarcı arkadaş görevlendirdiler ne alakaysa. Halbuki oliş rehberlik işi en nihayetinde. Biz diğer arkadaşla yanımıza bir rehberlikçi verin bari dedik. Koca ilçede Yanımızda çaLışacak gönüllü rehberlikçi bulamadılar iyi mi. Sonunda zorla birini görevlendirdiler. Her işi yine diğer arkadaşla ben yaptık. Rehberlikçiyi de ilçe milli eğitim müdürü kovarak aldı bizim ekipten hemde herkesin içinde nezaket sınırlarını aşan bir üslupla. Yani sözün kısası ben çalışan rehberlikçi görmedim. Siz hem çalışan hem çalışmayan var diyince dehşete düştüm desem yeridir. Çalışmak ve rehberlik aman Allahım :)

Başka bir meslektaşım hakkında yorum yapıp olayı sulandirmak, taban oluşturmak için yapılan bu paylaşımı kınıyorum. Art niyetle başlatılmış kamuoyu oluşturmak için ciddiyetini uzak bir konu olmuş. Tüm kaynanalari bir araya toplasan sırf muhabbet olsun diye gelinlerin olumsuz taraflarindan bahsetmeleri gibi çoğunluk yaşadığı kötü tecrübe!eri paylaşsın diye açılmış konu. Beni en iyi benim brans ortağım bilir. Başka brans gurubunun benim branşım hakkında yorum yapması en basit tabirle seviyesizliktir.
Burda biride çıkıp bizim için "şu kadar yıllık öğretmenim bilgisayar dersi kadar gereksiz bir ders görmedim çocukların hepsinin zaten bilgisayarı var birde okulda onlara sınıf vermişler başlarında da bir ogretmen bişey yapıyorlarmis gibi her gün sınıflarında ekranlarindaki kedilerle köpeklerle oyun oynuyorlar" yazarsa, sizde,bizde oluşturacağı hislerinizi cevaba yazarsanız daha makbul olur.

mesafeli' Alıntı:
7 yıllık öğretmenlik hayatımda(7-8 okul gezmişliğim vardır btr sayesinde) herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım size yemin ederim. Ama kendilerini öyle güzel satarlar ki havalarından yanlarına bile yaklaşamazsın. En ufak bir iş kırıntısı ver sana bor piislikmiş gibi bakarlar tepeden tepeden. Hatta söyle bir örnek vereyim bizim ilçede akademik başarıyı geliştirme proje ekibi kuruldu. İlçede yapılan deneme sınavlarını okumak ve sonuçlarını yorumlamak için.Ben ve başka bir Bilgisayarcı arkadaş görevlendirdiler ne alakaysa. Halbuki oliş rehberlik işi en nihayetinde. Biz diğer arkadaşla yanımıza bir rehberlikçi verin bari dedik. Koca ilçede Yanımızda çaLışacak gönüllü rehberlikçi bulamadılar iyi mi. Sonunda zorla birini görevlendirdiler. Her işi yine diğer arkadaşla ben yaptık. Rehberlikçiyi de ilçe milli eğitim müdürü kovarak aldı bizim ekipten hemde herkesin içinde nezaket sınırlarını aşan bir üslupla. Yani sözün kısası ben çalışan rehberlikçi görmedim. Siz hem çalışan hem çalışmayan var diyince dehşete düştüm desem yeridir. Çalışmak ve rehberlik aman Allahım :)
Gördüğünüz birkaç kişiye genele yaymak hak yemektir bence. Ben de kaç okul gezdim her branştan hem çalışanını hem de yatanını gördüm buna kendi branşım da dahil. Deneme sınavının sonucunu rehber öğretmen değil, her dersten seçilen öğretmenler yorumlamalıydı bence.
Herkes kendi işine bakmalı bence.

bunu basit bir anket olarak görmüyorum gene birşeyleri yokluyorlar gibi, umarım kimsenin özlük hakkına zarar gelmez ancak şunu da belirteyim ki rehber öğretmenler her sınıfa haftada 1 saat girmeli o zaman öğrenciyi daha iyi tanır, sınıftaki hal ve hareketlerini daha iyi gözlemler.

Bence ilk önce hiç bir branşın yaptığı işi küçümsemeden yorum yapmak lazım. Biliyoruz ki okullarda rehber öğretmenlere ve her ne kadar çok çalışsakta bize(btr) yatıyor gözüyle bakıyorlar.Çünkü onlar kadar derse girmiyoruz.(ders vardı da biz mi girmedik!) Sanki derse zamanında girip 40 dakika ders anlatıyorlar. zaten bizi eleştirenlerin çoğu tembel öğretmenler. Zamanında çalışıp bt öğretmeni olsalarmış ya da bugün gündeme getirilen rehber öğretmeni. Bugün rehber öğretmenlerini, yarın bizi gündeme getirirler.
Bunlardan dolayı rehber öğretmenlerle en iyi şekilde empati kurabilecek branş olduğumuzu düşünüyorum. Çalışmayanları vardır o ayrı bir konu.

Bizim okuldaki bir aydır her gün (daha öncesini bilmiyorum dikkatimi çekti son 1 aydır)
10:40 da gelir 12:15 de gider
13:30 da gelir 14:15 de gider
ara sıra hiç gelmez

çocuğu ile gelir, odasına çıkar, oradan da evine. Hiç bir öğrencimizi tanımaz. Geçen atölyeye geldi elinde öğretmen tableti, "oyun oynayamıyoruz, bozuldu!"

bence bütün branşlar için aynı şey geçerli. çalışanı da var çalışmayanı da. ama şu da bir gerçek ki yıllardır kendilerini çok güzel bir şekilde savundular ve söz söyletmediler kendilerine... bu iş vicdan işi nihayetinde... çalışacak olan tam gün tam mesaide de elinden geleni fazlasıyla yapar. çalışmayacak olan da çalışmamaya devam eder

enteresan her derdimiz bitti rehber öğretmen kaldı meslektaşlarımıza ayıp olmuyor mu sizce beyler

mesafeli' Alıntı:

Hocam pek iyi örnekler ile karşılaşmamışsınız. Yada insanların neler yaptıklarını görme fırsatı bulamamışsınız.

Çok yardımcı olduğum Rehber Öğretmen arkadaşlarım var. Okulun test odasını da boş bırakmazlar idaresine de yardım ederler. Angarya demez işe de koşarlar. Bunların yanında iş çıkartmayın size ne test okumak bizim işimiz mi diye onlara isyan eden rehber öğretmenler de gördüm.

Genelleme yaparken daha dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum... :)

mevzuat' Alıntı:
Bizim okuldaki bir aydır her gün (daha öncesini bilmiyorum dikkatimi çekti son 1 aydır)
ara sıra hiç gelmez

çocuğu ile gelir, odasına çıkar, oradan da evine. Hiç bir öğrencimizi tanımaz. Geçen atölyeye geldi elinde öğretmen tableti, "oyun oynayamıyoruz, bozuldu!"

Forumda başka branşları direkt hedef alarak konuşulmasından rahatsızlık duyduğu belirteyim.
Bu başlık altına hiç yazmayacaktım ama bunu okuyunca gerçekten sinirlenmemek elde değil.

Sevgili meslektaşım o okulun idarecisi müdürü yok mu?
Var...
Onlar ne iş yapıyor acaba o şekilde girip çıkan ve o hareketleri iş yerinde sergileyen birisine müsama gösterilemez. O hareket aslında tüm öğretmenlere yapılan bir harekettir. Lütfen o öğretmen diyemeyeceğim kişinin bunu yapmasına izin vermeyiniz.

mesafeli' Alıntı:
...herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım...
İnanır mısınız? Aynı konuyu bir rehber öğretmeni arkadaşa sordum.

Bizim amacımız sorun çözmek ve çözdürmek değil, DANIŞAN'ın kendini tanıması, varsa sorun/problem durumunun ortaya konması, kendisine has çözüm üretmesine yardımcı olmak. olarak cevapladı.

Ayrıca KESİNLİKLE ; Bizim ve diğer branşlarla ilgili konuların (bırakın Eğitim'i diğer herşey'in ) bu forumda konu edilmesi, tartışılması, görüşülmesi... hiç bir sakıncası yoktur.

Rehber öğretmeni ya da A öğretmeni farketmez. Biz eğer birbirimizin be yaptığına bakarsak işimiz çar. 4 sendika değil daha fazla olmalı, neden tek öğretmen sendikası yokta birden fazla var :?: ben aynı okulda ki zümreme bakarım çalışıp çalışmadığına diğerinin işinden anlamam okulunu okumadım işin matematiğini de bilmem. Yanlış gördüğüm varsa da gider yüzüne söylerim. Çalışma saatleri değişecekse tüm öğretmenlerin değilsin değişmeyecekse kimsenin değişmesin çünkü hepimiz ÖĞRETMENİZ....

ercinc98' Alıntı:
mesafeli' Alıntı:
...herhangi bir rehber öğretmenin öğrencilerin gerek akademik gerek psikolojik gerekse sosyal yönden bir sorununu çözdüklerine ben şahit olmadım...
İnanır mısınız? Aynı konuyu bir rehber öğretmeni arkadaşa sordum.

Bizim amacımız sorun çözmek ve çözdürmek değil, DANIŞAN'ın kendini tanıması, varsa sorun/problem durumunun ortaya konması, kendisine has çözüm üretmesine yardımcı olmak. olarak cevapladı.

Daha nasıl cevap versinler işte

mevzuat' Alıntı:
ara sıra hiç gelmez

:) daha beterini görmüşlüğüm vardır. Yanıma gelip sürekli hadi çay içelim , hadi muhabbet edelim. Nadir mi peki 12 okul değiştirdim abartmıyorum 9 su böyleydi. Kendine hayrı yoktu ki öğrenciye faydası olsun . Ama hakkını yemeyim toplamda 2 tane gerçekten çok çalışkan olanını da görmüşlüğüm var.
Son not: Hocam benim bilgisayar yavaş mı ne şuna bir baksan ?
Neden hocam neyinize yetmiyor ?
Okulda daha iyisi varsa benim odamda durmalı da ondan dedim .
Özgüven patlamalarının sebebini henüz çözebilmiş değilim nedense !

bence nöbet verilebilir fazla bir sıkıntı yaşamayacaklardır.zira faydası bile olur öğrencileri daha iyi tanırlar.
tam gün mesai olması bana mantıklı gelmiyor. o nun yerine eğitim öğretim saatleri içinde okulda bulunmaları gerekir diye düşünüyorum.

Geri