reboot and select proper boot device or... hatası yardım!

Kodla Büyü

yasarselim

Site Gezgini
Arkadaşlar bt sınıfında vestel promega bilgisayarlar var ve uzun zamandır hiçbir şekilde format atamadığım (farklı farklı sata cd ler ve usb den format da dahil) pc ler var sürekli mavi ekran hataları veriyor format sırasında, bende sorunlu olanların harddisklerini söküp başka öğrenci bilgisayarlarına ikinci hardisk olarak taktım o bilgisayarda harddiski gördü içini açtı vs. sonra cd den ikinci hardiske xp yüklemesi yaptım kurdu programları da kurdum çalıştı o bilgisayarda. Sonra tekrar hardiski söküp çıkardığım pc ye taktım ama malesef sürekli reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device hatasını veriyor bunu sorunlu iki bilgisayarda da veriyor kablolar sağlam çünkü format attığım pc ye o kabloları taktım.. Bios pilini de çıkarıp tekrar taktım.. Bios ayarlarında hdd de görüyor, boot olarak 1.sırayada aldım..

Lütfen yardım edin ne yapacam ben ya?? Başka çözüm önerisi olanlar...

hocam ikinci hdd olarak takıp format atmak yerine tek hdd olarak çalısan bilgisayara takıp format atmayı deneseydin keşke. iki hdd olan ve ikisindede işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlarda yanılmıyorsam cok küçük bir alan hangi işletim sisteminin önce başlayacagını saklıyor galiba..
Hocam çalişan birgisayardaki hdd sök yani senin format atmadıgın hdd. onu diger propblemli bilgisyara tak bakalım acılacakmı...

evet dediğinde haklı olabilirsin çünkü format attıktan sonra çalışan pc de 2 xp çıkıyor ve hangisinden başlamak istediğini soruyor eğer dediğiniz o küçük alan problemli olandan çıkardığım hdd ise olabilir.. Hemen deniyorum..

hocam peki neden mavi ekran alıyorsun? Mesela diğer bilgisayarlardan ram alıp onların ram i takıp kurmayı bir dener misin? Çünkü hard diskte anladığım kadarıyla fiziksel bir problem yok.

Şu anda mutlu112 hocamın dediğini yapıyorum sorunsuz hdd sorunlu bilgisayarda çalıştı, sorunlu hdd ise sağlam bilgisayarda tekrar xp kuruyorum şuanda tek olarak taktım, orayada taktığımda aynı hatayı verdi ama en azından format atıyo :D

Ben güvenlik kartlarının hepsini zaten sökmüştüm mehmetkemal hocam.
Computing hocam bende birşey anlamadım hangi bilgisayara format atmaya kalkıyorsam bu ara hepsinde mavi ekran hatası alıyorum, farklı farklı cd ler de deniyorum usb den de deniyorum ama ramların yerini hiç değişmedim sadece söküp temizleyip tekrar takmıştım. Ya o kadar gıcık ki maddi imkanı olmayan okulda olmak cd romların yarıdan fazlası bozuk o yüzden bu işleri yapmak için birde herşeyiyle sağlam pc ler seçmek zorunda kalıyorum :D

yasarselim' Alıntı:
Şu anda mutlu112 hocamın dediğini yapıyorum sorunsuz hdd sorunlu bilgisayarda çalıştı, sorunlu hdd ise sağlam bilgisayarda tekrar xp kuruyorum şuanda tek olarak taktım, orayada taktığımda aynı hatayı verdi ama en azından format atıyo :D

Ben güvenlik kartlarının hepsini zaten sökmüştüm mehmetkemal hocam.
Computing hocam bende birşey anlamadım hangi bilgisayara format atmaya kalkıyorsam bu ara hepsinde mavi ekran hatası alıyorum, farklı farklı cd ler de deniyorum usb den de deniyorum ama ramların yerini hiç değişmedim sadece söküp temizleyip tekrar takmıştım. Ya o kadar gıcık ki maddi imkanı olmayan okulda olmak cd romların yarıdan fazlası bozuk o yüzden bu işleri yapmak için birde herşeyiyle sağlam pc ler seçmek zorunda kalıyorum :D
hocam benim labta da cd romların çoğu bozuk bir tane çalışan boşta cd-rom um var onu takıp kuruyorum. Sonra tekrar söküyorum. Hocam sorunlu hdd diğer bilgisayarda başta aynı hatayı verdiyse ve sorunsuz hdd diğer bilgisayarda tıkır tıkır çalışıyorsa o zaman sorunun ram kaynaklı olma ihitimali sıfır gibi. Ama ben böyle durumlarda ilk ramlere el atıyorum. :p

Geri