RDP Sunucu ve Thin İstemcili Laboratuvar

Kodla Büyü

oturumizni

Site Gezgini
Merhabalar arkadaşlar,

Windows 7 ile varsayımsal olarak oluşturulmuş, RDP protokolü üzerinde çalışan bir laboratuvarda dump makinelerin yönetimi için sınıf yönetim uygulaması kullanmak nasıl mümkün olabilir?

Doğrudan yerel olarak sunucu üzerinde terminal hizmetleri vb aracılığı ile diğer kullanıcıları yönetebilir miyim, ana makinenin ekran görüntüsünü thin istemcilere nasıl yayınlayabilirim ? Böyle birt laboratuvar setupı kullanan var mı acaba?

Yanıt Mahiyetinde edit:
--------------------
- Lab oturtup, ortak bir çalışma ortamı meydana getirdim,
- Bu çalışma ortamında temel mantık RDP protokolünün kullanılması şeklinde oldu.
- Bunun için seçenek karşıma çıktı (uygulanabilirlik anlamında) [ Sunucu işletim sistemi kullanmak hariç olmak üzere]
- * seçenek 1 = http://www.freerdp.com/
- * seçenek 2 = concurrent RDP patcher isimli bir uygulama varmışşş

- bu opsiyonlardan birisi ile RDP üzerinden clientlar bağlandıktan sonra, dosya aktarımı, dosya toplama işlemleri için BAT script yazmak çözüm oldu zira tüm bilgisayarlar aslında ana makinede kullanıcı oldukları için dosyaları ana makine üzerinde bulunuyor... Haliyle bunları kopyalayacak bir script yeterli oluyor.
- masaüstü görüntüleme, ekran paylaşma seçenekleri için ise verimli bir yöntem bulamadım, zira ağ üzerinden çalıştığı için bu tip sistemler fazladan ağ yüküne neden olup lab kullanılabilirliğini düşürdü.
- ffmpeg ile ya da vlc ile ekran yayını da işe yaramadı! RDP yi on-the-fly manipüle edecek bir çözüm lazım ama bunu bulamadım ve uzmanlaşmak istediğim bir konu değil, oturup yazılım geliştirecek modda hissedemiyorum kendimi :/ : bu konuda çözüm üreten bir kimse olursa çok mutlu olurum ama sanırım zor :/
- Clientlar için ip alımı dhcp üzerinden olduğundan modem bağımlılığı oluyordu ve okulun ağına olumsuz etkisi olabilir diye ve okul ağının kopması vb sebeplerin lab'ın kullanılamamasına mani olmak için yerel dhcp sunucu uygulaması çalıştırma seçeneğimi inceledim, [ statik ip vermek tek tek clientlara üşendirdi açıkçası]
-* bu yöntem de fazladan ağ girişine ihtiyaç duymamam neden oldu, zira aynı ağ üzerinden internet çıkışı almam mümkün olamıyor maalesef, ya ek bir ağ kartı takicem, ya da usb kablosuz anten alıcam ki internet ve yerel DHCP sunucu çakışmasın...
- DHCP SUNUCU için adres: http://www.dhcpserver.de/cms/ open source. Bağış yapmadan da indirmek mümkün kurcalanmalı biraz. Ama bağış yapmak daha iyi bir yol bence.
- şimdilik budur.

ÖNEMLİ NOT:
-----------------
Clientlar için en ideal seçenek tinyCore OS şeklinde oldu.

Son düzenleme:
Geri