Raporlu öğrenciye sonradan sınav yapmak zorundamıyız?

Kodla Büyü

merkur

Aktif Üye
merhaba arkadaşlar

biraz önce bi tane veli geldi. ayın 10 unda sınav yapmıştım. raporluymuş öğrenci. girmemiş 11 gün sonra ayın 21 i olmuş e okul falan kapanmış kadın gelmiş bugün sınav yap çocuğumu. neyse bi idareye soralım e okulu açabiliyosa yapalım dedim.

müdür yardımcısına gittim. daha ağzımı açmadan kadın başladı müdür yardımcısına çıkışmaya yapmak zorundasınız falan diye. ben de dayanamadım. canım isterse yaparım canım istemezse yapmam dedim. kadın üzerime yürüdü ya komedi ya gülüyorum gerçi şimdi ama allah yarattı demicen bi çarpacan ağzına iki tane bi insan bu kadar mı çirkef olabilir ya :D müdür çıkardı odadan beni en sonunda ben de kadına çıkışınca hala bağırıyo kadın aşağıda ya

neyse arkadaşlar lafın özeti raporlu öğrenciye sınav yapılmak zorundamı bununla ilgili bilgisi olan varmı arkadaşlar?

Re: az kalsın kadını alacaktım ayağımın altına

Veli şikayet ederse soruşturma açarlar sana.Kadın haklı. Öğrenci geldiği an sınav yapılır.Örneğin aynı durumdaydım ve bugün gelen raporlu öğrenciyi sınav yaptım.

Dua edin kadın şikayet etmesin; tam disiplinliksiniz.

Doktorun verdiği raporu kimse bozamazken; biz nasıl olurda raporlu öğrenciyi daha sonra sınava almayız...

"az kalsın kadını alacaktım ayağımın altına

ben zümreme bu ifadeyi yakıştıramadım...

Şu anda sınava girmeyen raporsuz 6 öğrenciyi karnesine zayıf düşmesin diye sınav yaptım...

Evet raporlu öğrenci sınava alınmak zorunda

Üslubunuz çok çirkin. Eğitimli birinin üstelikte bir öğretmenin bunları yazması şaşırtıcı. Yakıştıramadım.

Raporu idareye verdiyse ve e-okula öğrenci o günlerde raporu olarak işlenmişse yapmanız gerekir kaldıki Veli çocuğun gelmediği günler için mazeret beyan ederse de yapmak zorundasınız. Sınava gitmeyen öğrenci için idareye dilekçe yazarak devamsızlığının nedenini sormanız gerekirdi. Kısaca herşey sizin aleyhinize, hiçbir zaman unutmayın meb için Veli velinimettir.

Velinin üslubu yanlış olabilir ama raporu olan her öğrenciyi sınav yapmak zorundasınız. e-okula siz not giremiyor olabilirsiniz ama idarenin şifresiyle idareciniz girebilir. Bu geçerli bir mazeret değil hocam. karneler basılmış dahi olsa sınavını yapıp öğrencinin karnesini tekrar çıkartmanız gerekiir. İnşallah veli herhangi bir şikayette bulunmaz sizin adınıza...
Ayrıca bugün-yarın siz bir rapor aldığınızda idareciniz "ben bu raporu kabul etmiyorum okula gelmen lazımdı" dese ne derdiniz...

kadın haklı dağılın...

ok@n' Alıntı:
Velinin üslubu yanlış olabilir ama raporu olan her öğrenciyi sınav yapmak zorundasınız. e-okula siz not giremiyor olabilirsiniz ama idarenin şifresiyle idareciniz girebilir. Bu geçerli bir mazeret değil hocam. karneler basılmış dahi olsa sınavını yapıp öğrencinin karnesini tekrar çıkartmanız gerekiir. İnşallah veli herhangi bir şikayette bulunmaz sizin adınıza...
Ayrıca bugün-yarın siz bir rapor aldığınızda idareciniz "ben bu raporu kabul etmiyorum okula gelmen lazımdı" dese ne derdiniz...

aynen hocam

rapor alan öğrenciye daha sonra elbette sınav yapılmalıdır bu zorunluluk.. rapor almış gelmemiş bir öğrenciye sınavın yapılması gerektiğini biliyor olmalıydınız veli karşısında haksız duruma düştünüz bu nedenle..

hocam başlık hiç olmamış ( haklı olsanız bile), kaldi ki bu güne kadar sınav yapmıyor olmamız, raporlu öğrenciyi sınav yapmak zorunda olduğumuzu bilmenize mani değil. arkadaşların dediği gibi eğer öğretmenlik görevini yapıyorsak, bundan maaş alıyorsak, öğrencilerin varlığından dolayı bu konumda olduğumuzu unutmamak gerekir diye düşünüyorum.

merkur' Alıntı:
merhaba arkadaşlar

biraz önce bi tane veli geldi. ayın 10 unda sınav yapmıştım. raporluymuş öğrenci. girmemiş 11 gün sonra ayın 21 i olmuş e okul falan kapanmış kadın gelmiş bugün sınav yap çocuğumu. neyse bi idareye soralım e okulu açabiliyosa yapalım dedim.

müdür yardımcısına gittim. daha ağzımı açmadan kadın başladı müdür yardımcısına çıkışmaya yapmak zorundasınız falan diye. ben de dayanamadım. canım isterse yaparım canım istemezse yapmam dedim. kadın üzerime yürüdü ya komedi ya gülüyorum gerçi şimdi ama allah yarattı demicen bi çarpacan ağzına iki tane bi insan bu kadar mı çirkef olabilir ya :D müdür çıkardı odadan beni en sonunda ben de kadına çıkışınca hala bağırıyo kadın aşağıda ya

neyse arkadaşlar lafın özeti raporlu öğrenciye sınav yapılmak zorundamı bununla ilgili bilgisi olan varmı arkadaşlar?

sınava girmeyen ogrencinin neden sınava girmediğini araştırmak,raporluysa ne zaman okula donecegını ogrenmek ve ona gore cocugu sınav yapmak sizin göreviniz..Öğrenci gelseydi ben de sınav yapsaydım demek işin kolaycılıgına kaçmaktır..Bir ogretmenin yapması gereken davranıs degıldır..Ayrıca başlık da çok çirkin olmuş...

iyiki almamışsınız..
ya da el kaldırmamışsınız..
sakin olmaya çalışın biraz..

şaka yapıyosunuz herhalde bunları yazarken..raporlu öğrenciye tabii ki sınav yapıcaksınız, ben sınava gelmeyen öğrenci oldu mu hemen sorup soruşturuyorum ne oldu diye, eğer raporluysa ya da idareden izin aldıysa her hangi bir mazereti varsa sınıf arkadaşlarına da öğrenci geldiğinde beni görmesini söyleyin tarzında haber bırakıyorum. siz öğretmensiniz nasıl el veriyor içiniz öğrenciye göz göre göre düşük not vermeye, veliden de böyle bir talep geliyorsa çıkartın yazılının bi kopyasını verin çocuğa yapsın çok mu zor yahuu :/// madem çocuk rahatsız raporlu velisine telefon edip bilgi vermeli sınav olması için çocuğa okula getirmelerini istemeniz lazımdı kusura bakmayın ama üzerinize düşen görevi yapmamışsınız sonra da ayağımın altına alıcaktım vs hiç hoş değil!!!

Sınav yaptığınız gün gelmeyen öğrencinin adını bir kenara not edin, sonraki hafta neden gelmediğini sorun raporum var derse idareye sorun doğruysa sınavını yapın anladığım kadarıyla siz öğrenciye neden sınava gelmediğini sormamışsınız.
Bu dönem bir öğrencim raporu nedeniyle sınava girmedi, sorumsuz gelip bana raporum vardı gelemedim sınava girmek istiyorum da demedi çocuğa gidip neden girmediğini ben sormuştum yani çocuğun umrunda değil ama rapor olmasaydı direk G yi basardım o ayrı.

bu nasıl yorumlar Allah aşkına yaa, yok kadın haklıymış, yok dua et şikayet etmesin.... nereye edebiliyorsa etsin, hamal mıyız? köle miyiz? gelecek çocuğunu azarlar gibi konuşacak sende bişey demicen. hocam destekliyorum seni, yerini söyle ben gelip ayağımın altına alayım :puhaha:
(bu arada yorum yazan arkadaşlar herhalde feminist damarıyla yazdılar)

Raporlu öğrencinin sınavı yapılmaz mı yahu? Ben mazeretsiz şekilde okula gelmeyen tüm öğrencilere bile sınav yaptım sonradan. Sınavı eksik hiç öğrencim kalmadı. Raporu olana keşke hemen sınavını yapsaydınız.

raporun günü çok önemli dünde benim başıma geldi.çocuk 3 günlük rapor almış 6 sında sınavı yaptım. 20 sinde sınav olmak istiyorum diye geliyor hatta G yazdığım içinde öğrenci girmediğim sınava nasıl not verir diye idariye şikayet etmiş. 2 hafta geçmiş G yi görünce mi sınav olmadığı aklına geliyor.birde ben raporu olmayan öğrencilerimide sınav yaparken onun böyle artislik yapması yüzünden raporunu getir o tarihlerde raporlu degilsen sınav yapmıyacağım seni dedim.

ozlem22' Alıntı:
şaka yapıyosunuz herhalde bunları yazarken..raporlu öğrenciye tabii ki sınav yapıcaksınız, ben sınava gelmeyen öğrenci oldu mu hemen sorup soruşturuyorum ne oldu diye, eğer raporluysa ya da idareden izin aldıysa her hangi bir mazereti varsa sınıf arkadaşlarına da öğrenci geldiğinde beni görmesini söyleyin tarzında haber bırakıyorum. siz öğretmensiniz nasıl el veriyor içiniz öğrenciye göz göre göre düşük not vermeye, veliden de böyle bir talep geliyorsa çıkartın yazılının bi kopyasını verin çocuğa yapsın çok mu zor yahuu :/// madem çocuk rahatsız raporlu velisine telefon edip bilgi vermeli sınav olması için çocuğa okula getirmelerini istemeniz lazımdı kusura bakmayın ama üzerinize düşen görevi yapmamışsınız sonra da ayağımın altına alıcaktım vs hiç hoş değil!!!
tabii tabii git evine bi ziyaret et, ateşi çıkar diye başında bekle, nane limon yap...

RAPORLU ÖĞRENCİYLE GÖRÜŞÜP SINAV GÜNÜ BELİRLEMENİZ GEREKİR. EĞER BUNU YAPMADIYSANIZ ÖĞRENCİ CUMA GÜNÜ DE GELSE DINAV YAPMANIZ GEREKİR.

Sınav yapılacak başka çaresi yok. Veli üslubu yanlış olabilir ancak siz hiç idareyi araya sokmadan gelsin hemen yapalım diyecektiniz. Kaldı ki takip etmek zorundasınız. O da olmadı idare notları yedek alırken kim hangi sınava girmemiş görüyor size bildirmesi gerekirdi.

konu başlığını açan arkadaş yok şu an burada galiba yorumları gördüğü zaman doğruyu yapacağından eminim ben zaten yapması gereken de o.. köle hamal değiliz öğretmeniz sorumluluklarımız görevimiz yapmamız gerekenler var.. keyfi olarak bişey yapamayız.. eksikliklerimiz hatalarımız elbette olacaktır hiçbirimiz öğretmen doğmadık.. önemli olan bu tarz durumlarda ne yapmamız gerktiğini bilmek.. daha da önemlisi öğretmen olduğumuzu unutmamak bize yakışanı yapalım.. yorum yaparken bile..

Ben raporlu raporsuz sınava girmeyen öğrencileri not ediyorum ve okula geldiği ilk gün sınav yapıyorum.ben yapmasam öğrencinin umrunda değil ama mecbur "G" yazmaktansa sınav yapmak daha iyidir diyorum.
Ama velinin tavrıda hiç hoş değil.Öğretmenle konuşurken derdini anlatırken saygı sınırlarını aşmamalı.Hocamızda başlığı atarken sanırım olayın sıcaklığıyla yani bir sinirle atmış ki gayet normal bence bende pek gelemem bu tavırlara

Raporun tarihi önemli sınav tarihi geçmiş ve geçen haftalarda okula gelmiş ve sınav olmadıysa siz haklısınız ama yeni gelmiş ise okula almak zorundasınız. Tabi velinin tavrı kötü . Ama yapcak bir şey yok ben raporsuza bile yaptım hocam. Malum veliyle bu devirde uğraşılmaz. :(

aynenbadi' Alıntı:
biz raporsuz olsada yapıyoruz
:+1:
Raporlu olsada olmasa da öğrenciyi bulduğumda,... hatta gittim başka dersteyken öğretmeninden istedim...

Yönetmeliği okuyun derim.. yönetmelik kısaca diyor ki: sınava girmeyen öğrenciyi, sebebi ne olursa olsun, bulduğun anda sınav yap, ... öğrenciyi bulamama ihtimaline karşı sınav yaptığını gün idareye yazılı olarak bildir(kayda geçsin), öğrenciyi bulmak idareye kalır... Resmi işlemleri tamamlayın, Aksi halde "G" işareti giremessiniz. Zaten "0" yazamassınız..

Resmiyeti tamamlayın, o zaman "G" yazarsınız.

horoz_ali' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
tabii tabii git evine bi ziyaret et, ateşi çıkar diye başında bekle, nane limon yap...

siz nasıl öğretmensiniz ya pess..etrafımda hiç böylelerini görmedim, bütün öğretmen arkadaşlarım öğrencilerin iyiliği için çalışıyoruz yeri geliyor veli ziyaretleri bile yapıyoruz. sadece derse girip çıkmakla öğretmen olunmaz. velinin çemkirmesi doğru değil ama çemkirme aşamasına getiren de öğretmenin tavrıdır bence.

Sınav günü sınava girmeyen öğrenci varsa dilekçe yazar idareye verirsin.
- öğrenci raporluysa, okula geldiğinde öğretmen sınavını yapar.
- öğrenci mazeretsiz gelmemişse sizin dilekçenize istinaden idare veliye mektup gönderir. Veli geçerli bir mazeret sunarsa öğrenci raporsuz bile olsa sınav yapılır. İdarenin mektubuna veli dönüş yapmaz yada geçerli bir mazeret belirtmezse e-okula girmedi olarak işlenir.

birisi de çıkmış feministlik yapmayın diyor alakasız şekilde. Raporu yoksa bile sınava girme ihtimali varken raporlu öğrenciye sınav yapmamanın izahını yapamazsınız.

hasan' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
biz raporsuz olsada yapıyoruz
:+1:
Raporlu olsada olmasa da öğrenciyi bulduğumda,... hatta gittim başka dersteyken öğretmeninden istedim...

Yönetmeliği okuyun derim.. yönetmelik kısaca diyor ki: sınava girmeyen öğrenciyi, sebebi ne olursa olsun, bulduğun anda sınav yap, ... öğrenciyi bulamama ihtimaline karşı sınav yaptığını gün idareye yazılı olarak bildir(kayda geçsin), öğrenciyi bulmak idareye kalır... Resmi işlemleri tamamlayın, Aksi halde "G" işareti giremessiniz. Zaten "0" yazamassınız..

Resmiyeti tamamlayın, o zaman "G" yazarsınız.

Haklısın hocam, az önce Yönetmeliğin 7 Eylül 2013 CUMARTESİ resmi gazetede yayınlanan ve değşiklik yapılan maddesini okudum. Rapor veya mazeret bildirilmese bile veliye haber verin, veli 5 gün içinde idareye yazılı olarak mazeret bildirmezse notla değerlendirilmez diyor. Ama ne olursa oldun çocuğu yakaladı mı sınav yap da demiyor.
-----------------
MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 38 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 38 - Öğretmenler tarafından yapılan sınavlara herhangi bir nedenle katılamayan, proje ve performans görevini zamanında teslim edemeyen öğrencinin durumu velisine bildirilir. Veli, öğrencinin bunlara katılamama veya zamanında teslim edememe gerekçesini en geç beş iş günü içinde okul yönetimine yazılı olarak bildirir. Merkezi sistem ortak sınavlara katılmayan öğrencilerin bilgileri aynı gün okul müdürlüğünce e-okul sistemine işlenir.

Öğretmenler tarafından yapılan sınavlara katılmayan ve okul yönetimince özrü uygun görülen öğrenciler, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda önceden öğrenciye duyurularak dersin niteliğine göre yapılacak değerlendirme etkinliğine alınır. Bu ölçme değerlendirme etkinliği, sınıfta diğer öğrencilerle ders işlenirken yapılabileceği gibi ders dışında da yapılabilir. Öğrenciler, proje ve performans görevini ise öğretmenin belirleyeceği süre içinde teslim eder.

Merkezi sistem ortak sınavlarına katılamayanların durumu okul yönetimince mazeret sınavından önce karara bağlanır. Özrü uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılır.

Geçerli özrü olmadan öğretmenler tarafından veya merkezi sistemle yapılan ortak sınava katılmayan, proje ve performans görevini teslim etmeyen öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmez. Ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav, proje ve performans adedi tam olarak alınır.”
--------------------------

Geri