Ramazan davulcusundan şikayetçiyim...

Kodla Büyü

kaybil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
sahurdan 2 buçuk saat once davul calmaya basliyor halbuki 1 saat once kalkinca yetiyor.. yazin sicaginda cocuk korkar cocuk uyanir diye davulcu yuzunden pencereyi acamiyorum.. bir gidiyor bidaha geliyor o gidiyor oburu geliyor iki davulcunun kesişme noktasi galiba bizim bina :) İyi guzel hos gelenek gorenek de bence artik davulcu olmamali bu zamanda herkesin saati var alarmi var telefonu var sacma sapan ritimsiz pata kute davul sesi hic cekilmiyor

Ramazan davulu, Ramazan ayının ruhuna ters ve bir an önce vazgeçmemiz gereken işlerden biridir.
Sahurda davul çalınması insanların çalar saati, alarmlı telefonu olmayan dönemlerde bir zorunluluktu.
Şu anda İslam adına belediyeler eliyle yaptırılan bir dilencilik ve özellikle bebek sahibi olanlar için bir işkence vesilesi oldu.
Geçen yıl birkaç ilde davul çalınması yasaklanmıştı, inşallah bu saçmalığa bir son verilir.

Düşük faizli :!: Geleneksel Ramazan Kredisi ve Bayram Kredisi gibi geleneklerimiz de var tabii.
Bunlar da Kur'an ve hadislerde haram olduğu açıkça belli olan fakat çok normalmiş gibi her reklamda gördüğümüz saçmalıklar...

bende çevremdekilere bu davul hakkında sizlerin ifadelerinize benzer ifadeler kullandım, davulcu hem saat2 civarı geçiyor hem 4 civarı, bebek var uyanıyor, davulcuda mübarek g3 mermisi atar gibi çalıyor ne eda var ne seda... söylediklerimi doğru bulanda oldu ama çoğunluğu uzaydan gelmişim ve din düşmanı gibi görmeye başlayınca artık konuşmuyorum.
bilemiyorum belki rahatsız olan çoktur da dile getiren yoktur.

enteresan yaklaşımlar

bir de saatle kalksan da davulcu bahşiş verilmesini MECBUR görmese.

Aslında çok doğru. Eğer bu geleneğin devam etmesi ve çocuklarımıza torunlarımıza hatırası kalması isteniyorsa her ilde Ramazan Şenliklerinin yapıldığı yerde (gerçekten kaliteli davul çalan) 1-2 kişi ile bu gösterilebilir.

Ama arkadaşların hezeyanlarına kulak vermek lazım, çünkü sonuna kadar haklılar.

mersinde bir dönem yakalayıp dövüyorlardı gece davulcuları o yüzden motorsikletle hızlı geçip gidiyorlardı hala öylemi bilmem ama güzel uygulama :)

Geri