İlginç Bir Şekilde Açılmayan Akıllı Tahta

Kodla Büyü

acipinarli

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Herkese iyi günler. Sınıfın birinde Tahta açılmıyor ama öyle bildiğimiz şekilde değil. Fiş takılı, elektrik var. Açma tuşuna basıyorum bip sesi geliyor bir süre sonra vga sinyal yok diyor. Bunu birkaç kez yapınca bazen açılıyor ve kapatmazsak sorunsuz kullanıyoruz. Eğer kaptırsak yine aynı olay oluyor. Bazen ilk seferde açılıyor bazen birkaç basmada açılıyor bazen ders boyu denesekte açılmıyor. Ops'yi başka tahtaya taktım yine aynı. Diğer tahtanın ops'yi bu tahtaya taktım sorunsuz açıldı. Bu ops diğer tahtada da çalışmadı.

Düzenleme : Tahta Faz1

Başına bu şekilde sorun gelen oldu mu acaba?

Son düzenleme:
Hocam bizim tahtalarda öyle başlıyor sonra 1 açılsa 1 açılmıyor sonra format istiyor 2-3 defa formatlanınca kullanılabiliyor ( aynı gün 3 kere formatladığımı bilirim) sonra 1 ayı bulmadan hepten açılmaz oluyor anakart arızasıymış bizimki faz2 ama bizde 4 tahta böyle oldu

Hiç görüntü, ses vs yok. Bazen ethernet ışığı yanıyor power düğmesine basınca elektrik kesiliyor. Peşpeşe biraz deneyince açılıyor.
Hocam kulağınızı ops ye yaklaştırın power tuşuna basın görüntü ya da ses olmayacak zaten ops'nin fanı kısa süre çalışıp kapanıyor mu yani kısa bir fan sesi geliyor mu onu dinleyin eğer geliyorsa dediğim çözüm geçerli

Herkese iyi günler. Sınıfın birinde Tahta açılmıyor ama öyle bildiğimiz şekilde değil. Fiş takılı, elektrik var. Açma tuşuna basıyorum bip sesi geliyor bir süre sonra vga sinyal yok diyor. Bunu birkaç kez yapınca bazen açılıyor ve kapatmazsak sorunsuz kullanıyoruz. Eğer kaptırsak yine aynı olay oluyor. Bazen ilk seferde açılıyor bazen birkaç basmada açılıyor bazen ders boyu denesekte açılmıyor. Ops'yi başka tahtaya taktım yine aynı. Diğer tahtanın ops'yi bu tahtaya taktım sorunsuz açıldı. Bu ops diğer tahtada da çalışmadı.

Hocam bu sorun benim beş tahtada oldu önce anakart yanmış dedi Vestel sonrasında fark ettik ki çözümü bios pil değişimi.

https://fatihpys.eba.gov.tr/ adresinden arıza kaydı bırakabilirsiniz. Eğer bu süreç geç olursa kendiniz de rahatlıkla değişebilirsiniz. 15-30 lira arası bi ücreti var bios pilinin.

Hocam kulağınızı ops ye yaklaştırın power tuşuna basın görüntü ya da ses olmayacak zaten ops'nin fanı kısa süre çalışıp kapanıyor mu yani kısa bir fan sesi geliyor mu onu dinleyin eğer geliyorsa dediğim çözüm geçerli
fan sesi gelmiyor hocam. zaten ilk tepkiyi verse sorunsuz çalışıyor.

bizdede öyle bir tahta vardı ops yi cıkarıp tekrar taktım ama vidalarını sıkmadım çalıstı vidalarını sıkınca tekrar kapandı bu sefer vidalarını gevsete gevsete denedim acıldı bir yerlerde temasızlık oluyordu o yerden sonra vidayı sıkınca tekrar kapanıordu faz 2 de

Bu şekildeki açılmama arızalarının %90 ı bios pili ve bios karmaşasıdır. %10 u da chipset ve kondansatör arızalarıdır. Bios pilinin kutuplarına dikkat edin takarken. ayrıca pil geriliminin 3 voltun altında olmamasına dikkat edin.

Biraz komik gelecek ama bulduğum çözüm. 1+2...
Yani tahtaya ilk elektrik verildiğinde bir defa açma tuşuna basıyoruz. Bir iki saniye bekleyip tekrardan iki defa art arda basarsanız tahtanız açılacaktır. :)
Bu şekilde açamadığım bir tahta yok.

Bu şekilde düzenli açabilirsiniz.

bizdede öyle bir tahta vardı ops yi cıkarıp tekrar taktım ama vidalarını sıkmadım çalıstı vidalarını sıkınca tekrar kapandı bu sefer vidalarını gevsete gevsete denedim acıldı bir yerlerde temasızlık oluyordu o yerden sonra vidayı sıkınca tekrar kapanıordu faz 2 de
Bu şekildeki açılmama arızalarının %90 ı bios pili ve bios karmaşasıdır. %10 u da chipset ve kondansatör arızalarıdır. Bios pilinin kutuplarına dikkat edin takarken. ayrıca pil geriliminin 3 voltun altında olmamasına dikkat edin.
Biraz komik gelecek ama bulduğum çözüm. 1+2...
Yani tahtaya ilk elektrik verildiğinde bir defa açma tuşuna basıyoruz. Bir iki saniye bekleyip tekrardan iki defa art arda basarsanız tahtanız açılacaktır. :)
Bu şekilde açamadığım bir tahta yok.

Bu şekilde düzenli açabilirsiniz.
Denerim hepsini.

Bugün bir tanesinin pilini değiştirdim ve tahta çalıştı. Tesadüf mü diye fişi çektim taktım, birkaç kez kapattım açtım çalıştı. Yarın ve sonrasında da çalışmaya devam eder inşallah. Gelişme olursa yazarım.
Çıkarttığım pil bitmişti ve ölçüm sonucu 0.5 volttu. 3.6 voltluk pil taktım yerine. Dolu mu diye ölçüm. Değeri iyiydi.

hocam güç kaynağı arızası olabilir. benzer bir sorunda güç kaynağımızı değiştirerek sorunu çözdük. arıza bildirimi yapın bence

hocam güç kaynağı arızası olabilir. benzer bir sorunda güç kaynağımızı değiştirerek sorunu çözdük. arıza bildirimi yapın bence
Arıza bildirimi yaptım ama gelecekleri zamana kadar en azından çalışırsa dersler iyi kötü işlenir. İnşallah sorunsuz çalışır. Merak içindeyim.

OPS leri de temizleyin hocam toz da bazen sıkıntı çıkarabiliyor. Fan makinesi varsa işlemcinin soğutma pervanesini sabit tutup temizleyebilirsiniz. Bizim tahtalarda ders esnasında görüntü gidip geliyordu temizlik sorunu çözdü.

Geri