Projelere katılımı PROTESTO EDİYORUM

Kodla Büyü
Şu kadar sayfada neler yazıldı bilmiyorum. Projelerin mutlaka yapilmasi gerektigini savunanlar vardir. Şuraya basit bir soru bırakayım merak ettiğim için;
"Projeleri siz mi yapıyorsunuz yoksa öğrencileriniz mi? Eğer öğrenciler(%60-70 i öğrenciye ait olsun razıyım) cevabını veriyorsanız çalıştığınız kurumda dersiniz, dyk bile olmadığı halde o koca koca derece bekleyen projeleri hazırlayacak bilgi-tecrübe donanımını velilerin sınav kaygılarını aşarak öğrencilerinize nasıl aktardınız? "
vVQxpE.gif

Hadi bilen cevap versin. Bekliyoruz :)

Hocam, yanlış anlamazsanız bir şey sormak istiyorum. Biraz yargılamak gibi olacak ama... Öğretmenlik eğitimi alıp, öğretmen olarak atanmışken teknikerliği nasıl kabullenebiliyorsunuz? Norm fazlası durumunda olan bir sürü branştan bir sürü öğretmen var. Hangisi bize teknikerlik yaptırın diyor. Üniversitede bilgisayar derslerine girenler teknikerlik yapıyor mu? Diğer öğretim görevlerinin ya dekanlığın yazıcılarına bakıyor mu? Norm fazlası olan fen bilimleri öğretmenleri okulun elektrik işlerine bakmayı kabul eder mi?
Bu formatörlük/BTR denilen nane biz göreve başladığımızdan beri olduğu için biz teknikerliği sindirdik, özümsedik. Akıllı tahtaların gerçekten bizim sorumluluğumuzda olduğunu düşünüyoruz. Öğretmenlerin ortak kullandığı bir araç niçin bizim sorumluluğumuzda olsun? İngilizce öğretmenlerinin vakti zamanında kullandıkları teypleri kim tamir ediyordu? Okulda musluk bozulduğunda, eğer hizmetli yapamıyorsa, nasıl dışardan hizmet alıyorlarsa akıllı tahta bozulduğunda dışardan hizmet alacaklar. Kadın doğum uzmanı ultrason kullanıyor diye, tıp fakültelerinde ultrason kullanmak öğretiliyor diye, ultrason bozulduğunda doktorlar mı tamir ediyor? Teknik servis gelip hallediyor.
Sizden bir meslektaşınız olarak ricam, lütfen tahtacılığı kabullenmeyin. İki gün sonra akıllı tahtaların öğrencilerin öğrenmesine olumsuz katkı sunduğu ortaya çıktı veya yenilemenin gereksiz bir maliyet olduguna karar verdiler ve akıllı tahtalari kaldırdilar diyelim. Ya da aktif kullanimi azaldi diyelim. Ne yapacaksınız? Kendinizi tahtaya bağladığınıza göre, tahta yoksa siz de yoksunuz.
Belki de kötünün iyisi olarak bunu kabul ediyorsunuz. Hiç yoktan iyidir diye... Ama inanın kötünün iyisi değil tamamen kötü. Diğer öğretmenler öğretmenlik yaparken biz onlardan daha yuksek puanla girmemize rağmen, onların ayak işini mi yapacağız? Bunu bir seçenek olarak konuşmak bile çok yanlış.
O kadar haklısınız ki. Gerekirse 3-5 okul gezerim, dersimi anlatırım, yine de BTR olmam.

"Hocam sizden bu sene güzel projeler bekliyoruz." diyen idareye net olarak ucretlendirilmesinin nasıl olacağını soruyorum. "Yahu hocam sen de parayı çok seviyorsun ha" diye cevap veriyorlar. Dyk da açamıyoruz zaten. Ayrıca kimse lütfen bana hocam egzersiz aç o zaman demesin. Çocuklara yaprak test dağıtıp ders sonunda a,b,c diye cevaplarını söyleyip güya dyk yapan x bir branştan neden daha az kazanayım?

Önceki okulumda hevesli birkaç öğrencim vardı dyk da acabiliyorduk güzel ürünler çıkarmıştık. Sağolsun beni çalışkan gören müdirem benden !!!okulumuza özel bir eğitim sitesi!!! istemisti. Nasıl birşey istiyorsunuz ki diye sorduğumda da ya hocam işte böyle basit birşey dedi sadece (tam olarak ne istediğini de bilmiyor) ben de ödemesi nasıl olacak bu is pahalı olur zaten ben yapamam beni aşar diyince de işte Yapabilsen para mı isteyeceksin eğitim öğretmenlik idealistlik herşey para değil falan demisti. Ben reddedince bir firmayla görüşmüş isteklerini sıralamış duyduğuma göre 5.000 dolar istemişler :) neler istediyse artık hem zaten çoğunun dusuncesine göre iki tık tık yapınca halloluyor herşey.

Bir de okul çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirip okulun kendi elektrigini üretmesini sağlama işini projelendirmemi istemişti. (Gülmeyin şaka değil vallahi billahi bunu ciddi ciddi istedi benden)

Bakın çoğu idare bunları eğitime katkısı olsun falan diye istemiyor zaten. Biz bedavaya afedersiniz eşek gibi çalışalım onlar da bunları fotoğraflayıp idarecilerin mesajlaşma gruplarında paylaşıp ne kadar iyi idareci olduklarını göstermek, birbirlerine hava atmak için istiyorlar.(Öyle düşünüp davranmayan idarecileri ayrı tutuyorum)

Arkadaşlar bransimiz değerli ama değerini gösterecek kişiler yine bizleriz. Ben proje yaptim ettim diyelim benim vaktimin emeğinin karşılığını veriyorlar mı? Lütfen e maaş alıyorsun ek ders alıyorsun demeyin onların karşılığını verdiğini dusunuyorum.

16 seneden sonra şunu söyleyebilirim ki işiniz olmayan şeyleri hele hele parasını karşılığını almadığınız işleri sırf idareniz başka idarelere şube müdürlerine falan hava atacak diye yapmayın (Karşılığını öğrencilerimin gözlerindeki pariltidan alıyorum diyenler olabilir saygı duyarım ellerinden öperim. Meraklı hevesli öğrencim olsun evine gider bedava özel ders veririm.)

Zamaninda öğrencilerin kullanacakları setleri bile kendi cebinden alıp onlarla birlikte uğraşan ortaya ürünler çıkaran,okuluna ahşap atölyesi kurup çocuklara da ahşaptan işler (genelde basit oyuncaklardi ama zevkliydi) yapmayı öğretmiş, sonunda da okul müdürünün bu işleri kendisi yapmış gibi sağda solda konuşmasını duyan birisi olarak üzerimden baskalarinin nemalanmasindan artık bıktığım icin ben artık proje falan çıkarmıyorum.

Teknofest, Tübitak vs. için çalışan emek sarfeden hocalarıma da başarılar diliyorum.

Böyle bir protesto yapılacaksa bireysel olmasının ses getirmeyeceğini düşünüyorum.

Bu konuda BTE derneğinin bir karar alması ve ülke genelinde böyle bir protesto başlatması herşeyi değiştirebilir kanaatimce.

Protesto yapılmasını da desteklediğimi belirtmek isterim.

"Hocam sizden bu sene güzel projeler bekliyoruz." diyen idareye net olarak ucretlendirilmesinin nasıl olacağını soruyorum. "Yahu hocam sen de parayı çok seviyorsun ha" diye cevap veriyorlar. Dyk da açamıyoruz zaten. Ayrıca kimse lütfen bana hocam egzersiz aç o zaman demesin. Çocuklara yaprak test dağıtıp ders sonunda a,b,c diye cevaplarını söyleyip güya dyk yapan x bir branştan neden daha az kazanayım?

Önceki okulumda hevesli birkaç öğrencim vardı dyk da acabiliyorduk güzel ürünler çıkarmıştık. Sağolsun beni çalışkan gören müdirem benden !!!okulumuza özel bir eğitim sitesi!!! istemisti. Nasıl birşey istiyorsunuz ki diye sorduğumda da ya hocam işte böyle basit birşey dedi sadece (tam olarak ne istediğini de bilmiyor) ben de ödemesi nasıl olacak bu is pahalı olur zaten ben yapamam beni aşar diyince de işte Yapabilsen para mı isteyeceksin eğitim öğretmenlik idealistlik herşey para değil falan demisti. Ben reddedince bir firmayla görüşmüş isteklerini sıralamış duyduğuma göre 5.000 dolar istemişler :) neler istediyse artık hem zaten çoğunun dusuncesine göre iki tık tık yapınca halloluyor herşey.

Bir de okul çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirip okulun kendi elektrigini üretmesini sağlama işini projelendirmemi istemişti. (Gülmeyin şaka değil vallahi billahi bunu ciddi ciddi istedi benden)

Bakın çoğu idare bunları eğitime katkısı olsun falan diye istemiyor zaten. Biz bedavaya afedersiniz eşek gibi çalışalım onlar da bunları fotoğraflayıp idarecilerin mesajlaşma gruplarında paylaşıp ne kadar iyi idareci olduklarını göstermek, birbirlerine hava atmak için istiyorlar.(Öyle düşünüp davranmayan idarecileri ayrı tutuyorum)

Arkadaşlar bransimiz değerli ama değerini gösterecek kişiler yine bizleriz. Ben proje yaptim ettim diyelim benim vaktimin emeğinin karşılığını veriyorlar mı? Lütfen e maaş alıyorsun ek ders alıyorsun demeyin onların karşılığını verdiğini dusunuyorum.

16 seneden sonra şunu söyleyebilirim ki işiniz olmayan şeyleri hele hele parasını karşılığını almadığınız işleri sırf idareniz başka idarelere şube müdürlerine falan hava atacak diye yapmayın (Karşılığını öğrencilerimin gözlerindeki pariltidan alıyorum diyenler olabilir saygı duyarım ellerinden öperim. Meraklı hevesli öğrencim olsun evine gider bedava özel ders veririm.)

Zamaninda öğrencilerin kullanacakları setleri bile kendi cebinden alıp onlarla birlikte uğraşan ortaya ürünler çıkaran,okuluna ahşap atölyesi kurup çocuklara da ahşaptan işler (genelde basit oyuncaklardi ama zevkliydi) yapmayı öğretmiş, sonunda da okul müdürünün bu işleri kendisi yapmış gibi sağda solda konuşmasını duyan birisi olarak üzerimden baskalarinin nemalanmasindan artık bıktığım icin ben artık proje falan çıkarmıyorum.

Teknofest, Tübitak vs. için çalışan emek sarfeden hocalarıma da başarılar diliyorum.
ELLERİN DERT GÖRMESİN

Rica uzerine hazirladigimiz bir educational escape room sinifi icin gazeteler fotograf cekecegi zaman il milli egitim muduru sube mudurune bana yolladi ve hocam sende sakal var fotoda cikmayacakmissin dedigi gunden beri bedava is yapmam. 2. Kez istediklerinde ise ucretini odeyerek yonlendirecegim sirketin 50 bin tl ye yapacagini soyledim ve konuyu kapattim. Yine isimi yapiyorum fakat ogrencinin hayrina ise idare yada bir yonetici proje yarisma derse yoğum o işte artik.

Bildiğiniz gibi bakanlık ve diğer kurumlar tarafından yıl içinde çeşitli projeler yapılmaktadır. Her ne kadar illerdeki yetkililer teşvik etse, zorlasa, katılmamız gerektiğini söylese de bu projelere katılım gönüllük esası ile yapılmaktadır. Ama aşağıdaki sebeplerden ötürü bu projelere katılımı şahsım adına protesto ediyorum. Sadece dönem başında oluşturduğum e-twinning projeme devam edeceğim onun dışında aşağıda belirttiğimiz problemlerin düzelmemesi durumunda projelere katılmayacağım. Burada yer alan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve BT Rehber Öğretmeni görevlendirilen arkadaşları bu protestoma davet ediyorum.

PROBLEMLER
1- BT rehber öğretmeninin okul idareleri ve öğretmenler tarafından bilgisayar teknisyeni/teknikeri olarak algılanması. Biz öğretmeniz!
2- Liselerde normların seçmeli derslerle belirlenmesi. Seçmeli derslerin belirlenmesinde çeşitli usulsüzlükler yapılmaktadır. Kimi idare btryi elinde tutmak için olmayan derse norm yazmakta dolayısıyla bölge normunu etkilemekte, btr ile anlaşamayan idare dersi seçmemekte daha sonra BT normu düşmektedir.
3- BT normu olmayan ama BT sınıfı olan okullara yönetmelik gereği BT normu açılmaması. İlk defa geçen sene bu yönetmelik uygulandı ama sayı yeterli değildi.
4- BT rehberliği görevlendirmelerinde bir birlik olmaması, bazı valiliklerin görevlendirme yapmaması.
5- Projelerde gönüllülük esası olduğu halde öğretmenlerin bu projelere katılımının zorlanması.
6- Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının kapatılması yani açılamaması. Halbuki çoğu arkadaş projelere katılmak için bu kursları açıyordu, malzemeleri noksan geldiğinde kendi cebinden karşılıyordu.
7-........

PROBLEMLERDEN DÜZELENLER
1-.....

Arkadaşlar yukarıda yazdıklarım dışında sizin ekleyecekleriniz varsa bekliyorum.
Sanırım benim saydığım bu problemlerden düzelen yok güzümden kaçmadıysa.

4. madde Kayseri 2021 BTR görevlendirme faciası olarak karşımıza çıktı.

DYK'lardan sadece bu senelik ümitliyim. Neden? Çünkü geçen sene bilişim derslerinde hiç uygulama yaptıramadık, ben yaptıramadım şahsen, o yüzden bu öğrenme noksanları bir şekilde tamamlanmalı. Yazın yapılan "telafide ben de varım" gibi ucube bir sistemle değil elbette.

Sanırım benim saydığım bu problemlerden düzelen yok güzümden kaçmadıysa.

4. madde Kayseri 2021 BTR görevlendirme faciası olarak karşımıza çıktı.

DYK'lardan sadece bu senelik ümitliyim. Neden? Çünkü geçen sene bilişim derslerinde hiç uygulama yaptıramadık, ben yaptıramadım şahsen, o yüzden bu öğrenme noksanları bir şekilde tamamlanmalı. Yazın yapılan "telafide ben de varım" gibi ucube bir sistemle değil elbette.
pandemi arasında dykları kırptılar. ben pandemi sonrasında da geri geleceğini sanmıyorum. sağlan ek ders ödemesi çıkıyordu. Büyük resme baksan masraf değil ama zamanında hadi ağzından da kaçmış desek bazı arkadaşların çok sevdiği milli eğitim eski bakanının ağzından öğretmen maaşlarının eğitimde asıl yük olduğunu da duyduk yani.

Geri