Projeksiyonda 3D görüntü elde etme

Kodla Büyü

serkanholep

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar sınıfımızdan birine viewsonic pjd5123 3D ready projeksiyon aldık

dlp link shutter glass (3D) gözlüğümüz var

ayrıca bluray oynatıcı aldık (3D destekli)

ekran kartının 3D destekli olup olmadığını tam bilmiyoruz ama 3D ayarları var

biz hala 3D görüntü alamadık

3dtorrents den indirdiğim 23 GB lik bir 3D film var

iso olarak indirdim. içinde any, bdmv, certificates diye klasörler var

hangi programla nasıl izleyeceğimiz konusunda yardımcı oalcak varmı

Stereoscopic Player diye bi program var ben onu kullanıyorum pcde. netten aratıp bulabilirsin

Bizdede BenxQ MX 660 projeksiyon cihazı var. Projeksiyondan 3d modunu açtığımda direk D görüntü elde ediyoruz.

Metehan' Alıntı:
Bizdede BenxQ MX 660 projeksiyon cihazı var. Projeksiyondan 3d modunu açtığımda direk D görüntü elde ediyoruz.

sadece bu cihaz + 3d gözlük + 3d film+3d oynatan Stereoscopic Player tarzı bir program yeterli öylemi hocam

bir de bu 3D filmlerin boyutları nasıl oluyor. uzantıları ne

Uzantılar genelde mkv, fakat mp4 olan da oluyor. Filmler Full HD olursa 10-13 GB olabiliyor.

viewsonic pjd5123 3D ready
Sonundaki ready nin anlamı 3D olmaya hazır . Projeksiyona 3D kart takılırsa hazır anlamında.
HD ready ile HD aynı değil.Ben bu anlamı çıkarttım.

Evet serkan hocam aynen dediğiniz gibi yeterli oluyor . uzantılarına dikakt etmedim hiç ama boyutlar çok büyük 3d filmlerin. 15-20 gb civarında oluyor. projeksiyonda muhtemelen 3d modu olması lazım onuda açmanız gerekiyor. mesela benim projeksiyonda 3d modunu normal bir filme açtığımda görüntü 3d şekline uyarlanıyor.

sizin projeksiyonu inceledim özellikleri gayet iyi

bizimki GRİNGO arkadaşın dediği gibi ready yani hazır

kendine ait özelliği yok

okulda 3d sinema günleri yapmayı planlıyoruz

normal filmleri 3d yapabilirmiyiz peki

hocalar çok güzel bi konu açmışsınız :alkis: :alkis: okulda 3D sinema günleri çok ii fikir..

3D ready DLP olupta HDMI 1.4 desteği olmayan cihazlar ek yazılıma ihtiyaç duyarlar, örneğin stereoscopic player, http://www.3dtv.at sitesinden bu programı edinebilir ve yine movies kısmından güzel demo videolar indirebilirsiniz,
direk tak çalıştır bir sinema sistemi için cihaz arıyorsanız size tek önereceğim cihaz optoma GT750XL dir, 3D ready cihazlara göre oldukça üstün özelliklere sahiptir, HDMI 1.4 desteği sayesinde direk olarak dijitürk yayınlarını veya 3D bluray playerinıza takıp 3D filmler izleyebilirsiniz,
okulda 3D
sinema işi gerçekten girişimciler için karlı bir yatırımdır, Burda hem aile birliği hemde girişimci para kazanırken öğrencilerde uygun fiyata 3D film izlemiş olurlar.

Şimdi okulda 3D sinema donanımları nedir, ne tür cihazlar gerekir derseniz orası biraz kafa karıştırabilir, ancak aşağıda detaylı şekilde açıklamaya çalıştım,

Şimdi ilk olarak okullarda 2 tip gösterim oluyor,

Birincisi Okulda 3D sinema sistemi, Anaglif 3D sistem dediğimiz kırmızı mavi gözlüklerle yapılan sistemdir,
En uygun fiyata bu sistemi mal edebilirsiniz,
Yapmanız gereken izleyici sayısı kadar kırmızı mavi gözlük almak ve hd projeksiyon ile beyaz perde de filminizi oynatmaktır. Dezavantajları ise anaglif sistem baş ağrısı yapmaktadır, renk kaybı oluşacağı için seyir zevkinide kötü etkilemektedir. Verimli bir 3D alınamamaktadır. Pek tavsiye etmiyorum.
anaglif sistem için farklı ölçülerde projeksiyon perdesi isterseniz link: Projeksiyon Perdesi

İkinci Okulda 3D sinema sistemi ise polarize 3D sistemdir. Polarize sistemlerde gümüş perde ve polarize FPR (pilsiz sinema gözlüğü) 3D gözlük kullanılır.
3D polarize sistemlerde ise yine aynı şekilde tek projeksiyonlu modülatörlü sistem ile birlikte diğer bir seçenek çift projeksiyonlu 3D Polarize sistem mevcuttur.
Çift sistemin taşınabilir sistem gereksinimi nedeniyle pek tercih edilmeyen kurulumu zor ve uğraş verici hantal bir 3D donanım bileşenlerine sahiptir. bu nedenle pek tercih edilmezler. Burda mika veya polarize cam filtreler kullanılır. Stereo 3D çıkış verebilen bir bilgisayar ile 2 adet projeksiyon cihazı kullanılır.

OKulda 3D sinema sistemleri arasında en basit kullanıma sahip sistem 3D polarizasyon modülatörlü XD-Pro sistemidir, XD-Pro sistemde bir medya player veya laptop ile 3D film oynatılır. Yani bir 3D bilgisayara ihtiyaç yoktur. 3D projeksiyondan gelen görüntü 3D Poarizasyon modülatörü ile filtrelenerek gerekli sağ ve sol görüntü ayrıştırılır. Bu şekilde gümüş perdeden yansıyan sağ ve sol görüntü 3D FPR gözlükler sayesinde doğru göze ulaşarak izleyicilerin 3D görmelerini sağlanır.

Yeteri kadar anlatmaya çalıştım, Bu konuda daha detaylı bilgi istenirse konuya devam olarak okulda 3D sinema gösterimleri hakkında bilgi verebilirim.

Kaynak ve öneri linkler;

FPR Gözlük: http://urun.gittigidiyor.com/ses-gorunt ... t-67619247
3D Gümüş Perde: http://3ddonanim.com/nedir-nasil-calisi ... l-calisir/
3D Gümüş perde: Polarize Gümüş Perde
3D Modülatör: http://www.xd-pro.com/
3D Sistem: Okulda 3D Sinema Bayiliği

3d ready ler icin ayrica 3d kit alip parca takinca aktif oluyor 3d ozelligi.

23 GB lik bir filmi kasmadan çalıştıracak iyi birde bilgisayarınız olması lazım hocam :)

Arkadaşlar elimde tanıdıktan kalan bir 3D sistem mevcut, ilgilenenler pm atabilir.
3D sistemler ile ilgili her türlü bilgi almak isteyen buradan yazabilir. bilgi almak için pm atmayalım lütfen ki buradan yazarak herkesle paylaşmış olalım.

Geri