Proje Tabanlı Beceri Yarışması

Kodla Büyü

agamuratcelebi

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu PTBY için proje düşünen varmı ne bileyim basit ama kullanışlı bir şey fikri olan yazarsa çok mutlu olurum benim bir tane proje yapmak gerek te PTBY için

Ağ işletmenliği dalı için proje önerilerine açığım. Bilişim şefimiz bu sene bir proje yapalım dedi de.

Çok saçma olduğu için hiç yapmadım. İlde bir değerlendirme komisyonu kuruyolar. Hiçbiri bi işten anlamıyo. Sen ilden çıkamıyosun. Aynı proje Türkiye Birincisi oluyo. (Doğal gaz kaçaklarında gazın evin dışına atılması-sanırım 2009 veya 2010 olması lazım). Göstermelik diyosan yap basit birşeyler. Çevrene sor hayatta karşılaştıkları basit sorunlar neler diye. Onları çözecek bişeyler yapabilirsin. Mesela benim en büyük basit sorunum Heryerde anahta unutmak. Anahtardan 5 metre uzaklaşınca beni uyaracak bi sistem benim çok işime yarayabilir. Al sana proje :mrgreen: :idea:

dokunmatik ekranlı birşeyler yapın, ne olduğu önemli değil. kesin ödül alırsınız.

ben de proje için konu bulmaya çalışıyorum. okulda tek bilgisayar öğretmeniyim ve ilk yılım. ne yapabilirim, nasıl yaparım bilmiyorum. göstermelik basit bişeyler olsa yetecek bana. yardımcı olursanız sevinirim.fikir verip yol gösterir misiniz? örneğin arkadaşım, anahtardan uzaklaşınca alarm veren bir sistem olsun demiş. çok güzel duyunca. ama onu nasıl gerçekleştiricem :) yol da gösterenler olursa fikirle beraber, daha iyi olacak gibi :) teşekkürler..

kazuo' Alıntı:
dokunmatik ekranlı birşeyler yapın, ne olduğu önemli değil. kesin ödül alırsınız.
Katılıyorum hocam. Geçen sene biz de Giresun'da yarışmaya katıldık, biz ilçeden gittik oraya. Orada bir komisyon kurmuşlar merkezin hocalarından. Yine merkezden bir okul dokunmatik ekranlı proje yaptı il hatta bölge birincisi oldu. Malumunuz her okulun dokunmatik ekranlı sistem için ayıracak bütçesi olmayabiliyor.

Geçen yıl kameralı nöbetçi takip otomasyonu yazdım C# ta.Bölgeye gittik bölgede sağolsunlar mansiyon bile vermediler geçen baktım nöbetçi diye bir proje türkiyede derece yapmış ilginççç.Tabi işten anlamak lazım görsellik sunum komisyon üyelerine lokum götürmek lazım iyi iş yapıyor saygılar.

Hocam bu iş tamamen sunuma bakıyor. Geçenyıl basit bir tane e-ticaret sistemini yarım saat anlattılar. İşin tuhaf yani e-ticaret zaten olan bir şey yeni değil güvenlik felan koruma felan hiç bişey yok sadece ballandıra ballandıra anlatım yapıldı ödül alındı. Bir tane maket üzerinde gemi ile ilgili bişey anlatıldı oda derece aldı. Kısacası herşey sunum

Otobüs durağına bir lcd, yolcular hangi otobüs nerede, kaç km sonra orda olacak vs.. Zor ama güzel fikir bence

Bir kaç yıldır iyi projelerle gittik beceri yarışmalarına. zaman zaman dercede aldık. bazen hayal kırıklığıda yaşadık. Yarışmalara hazırlanan öğrencilerimizde çok güzel gelişmeler oldu. Projelerimize sadece rehberlik ettik.Sadece uç sıkıntılara müdehale ettik. fikir dahil çalışmaların tamamını öğrencilerimiz yapıyor(Kendi fikirleri olunca daha iyi çalşıyorlar). Bu sebebten derece, yarışma bir yere kadar önem kazanıyor. Öğrencilerinizin gelişimini görünce yarışma falan hikaye oluyor.

danışıklı dövüş yapıldığını hissettim ben. yoksa yanılıyormuyum......
ben bir kez katıldım
adamlar; üniversite ayarında bir proje elinizde prototip varmı dediler.
yok tabi paramı verdinizde örnek istiyorsunuz.

twoalfa' Alıntı:
Bir kaç yıldır iyi projelerle gittik beceri yarışmalarına. zaman zaman dercede aldık. bazen hayal kırıklığıda yaşadık. Yarışmalara hazırlanan öğrencilerimizde çok güzel gelişmeler oldu. Projelerimize sadece rehberlik ettik.Sadece uç sıkıntılara müdehale ettik. fikir dahil çalışmaların tamamını öğrencilerimiz yapıyor(Kendi fikirleri olunca daha iyi çalşıyorlar). Bu sebebten derece, yarışma bir yere kadar önem kazanıyor. Öğrencilerinizin gelişimini görünce yarışma falan hikaye oluyor.
Hocam geçen sen biz de öğrenciler uğraşsın yapsın dedik işin büyük kısmını öğrenciye bıraktık. Yarışma günü gördüğüm en önemli olay şuydu; 1. olan projeyi öğrenciler değil öğretmenleri anlatmaya başlamıştı. Jüri ne yaptınız sorusunu öğrenciye değil projeyi yapan öğretmene sordu. Bu yarışmaya öğretmen yarışması gözüyle bakılıyorsa benim için artık bir değeri yok.

coderfree' Alıntı:
twoalfa' Alıntı:
Hocam geçen sen biz de öğrenciler uğraşsın yapsın dedik işin büyük kısmını öğrenciye bıraktık. Yarışma günü gördüğüm en önemli olay şuydu; 1. olan projeyi öğrenciler değil öğretmenleri anlatmaya başlamıştı. Jüri ne yaptınız sorusunu öğrenciye değil projeyi yapan öğretmene sordu. Bu yarışmaya öğretmen yarışması gözüyle bakılıyorsa benim için artık bir değeri yok.

Elbette insanın hevesi kırılır böyle bir durumda. Benzer şeyleri duydum. Bizim burada öğretmenleri proje sunumuna almıyorlar. sadece öğrenciler giriyor. Bizimde en büyük sıkıntımız bilişim alanındaki jürilerin yeterli olmaması.

Buna ancak atasözüyle nokta koyulur herhalde. Deveye sormuşlar boynun neden eğri.....

Geri