Profesyonel ile acemilik seviyesi arası Bisikletten anlayan?

Kodla Büyü

ragyu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bisikletle uğraşan, uzun mesafe veya şehir içi bisiklet kullanıp donanımları ve markalar hakkında bilgisi olan varsa bisiklet seçimi konusunda fikir alışverişinde bulunmak istiyorum;
Sorum şu;
İki model arasında kaldım.
1. Carraro sportive 330; sıfırı: 2.el buldum 1000TL
2. Carraro sportive 227: sıfırı:1200TL
Bu ikisinden birini almayı düşünüyorum.
veya 1000-1500 tl arası şehir bisikleti önerisi istiyorum.
İnşaallah anlayan vardır :)

bana bir arkadaşım tavsiye olarak sedona 340 ve carrora sportive 227'yi önermişti. 330'u al derim ben. yıpranmamışsa hem fazla para vermemiş olursun ve ileride sende ikinci el fiyatına satabilirsin.

O fiyatlara çıkabiliyorsanız Gazelleye bakın hocam. Şehir bisikletleri çok iyidir.
Profesyoneller nasıl tabir ediyor bilmem ama bisiklette (özellikle şehir bisikletlerinde) 1 pedal turuyla gidilecek mesafeyi belirten akış diye bir durum vardır. Hani akıyor dedikleri şey. Gazelle'de süperdir, hatta pedala bile basmadan kendi gidiyor desem yeridir :wink:

Hocam geçen sene sportive 225 aldım. Bu bisiklet ile toplamda 450 km'lik uzun bir tura da çıktım. Hiç sıkıntı yaşamadım. Sürüş olarak çok rahat bir bisiklet. Şehir içinde ve yolda rahatlıkla kullanabilirsin. Senin almayı düşündüklerin bunun üst modelleri, çok daha iyiler.
Kesinlikle tavsiye ederim.

cumhurtorun' Alıntı:
bana bir arkadaşım tavsiye olarak sedona 340 ve carrora sportive 227'yi önermişti. 330'u al derim ben. yıpranmamışsa hem fazla para vermemiş olursun ve ileride sende ikinci el fiyatına satabilirsin.

teşekkür ederim hocam bende öyle düşünmüştüm.

aradaugrarim' Alıntı:
O fiyatlara çıkabiliyorsanız Gazelleye bakın hocam. Şehir bisikletleri çok iyidir.
Profesyoneller nasıl tabir ediyor bilmem ama bisiklette (özellikle şehir bisikletlerinde) 1 pedal turuyla gidilecek mesafeyi belirten akış diye bir durum vardır. Hani akıyor dedikleri şey. Gazelle'de süperdir, hatta pedala bile basmadan kendi gidiyor desem yeridir :wink:

hocam uzun süredir bisiklet üzerine araştırıyor ve internette yazılanları okuyorum ama gazelle markasını ilk defa sizden duydum :oops:
şimdi baktım da fiyatları 2000TL den başlıyor. Beni aşar yani :)
Teşekkür ederim öneriniz için.

m17h41r' Alıntı:
Hocam geçen sene sportive 225 aldım. Bu bisiklet ile toplamda 450 km'lik uzun bir tura da çıktım. Hiç sıkıntı yaşamadım. Sürüş olarak çok rahat bir bisiklet. Şehir içinde ve yolda rahatlıkla kullanabilirsin. Senin almayı düşündüklerin bunun üst modelleri, çok daha iyiler.

Bugün 330 modelini almaya karar verdim.
Siz benim istediklerimi yapmışsınız. Tecrübeli olduğunuza göre bana bundan sonra hangi ekipmanları almam gerekir uzun yolda ve kısa mesafeler için yardımcı olabilirsiniz belki.
Uygun fiyatlı alışveriş yaptığınız site varsa onu da alabilirim. Teşekkürler.

Profesyonel br bisikletci olarak tavsiyelerimi soruyorsanız şöyle anlatabilirim

bisiklet alırken kesinlikle kullanım amacını bilmeniz lazım . mountain mi city mi yarış mı?
sonrasında kadrosu hafif bir bisiklet almanız faydanıza olacaktır. Karbon olması her zaman iyidir.
Hazır bisikletler alabileceğiniz gibi bisikletinizide bir oem bilgisayar gibi kendinizde oluşturabilirisniz.

VİTES SEÇİMİ

Daha sonra viteslere bakacaksınız. Vitesler Shimano marka olmalı ve bunun en üst serisi olmalıdır.
Vites kaliteniz arttıkca yorulmanız o kadar düşecektir. Rahat sürüslerle yüzlerce km gidebilirsiniz.

tx, tourney, altus, acera, alivio deore, XT, XTR şeklinde yükselerek gitmektedir serisi.
XTR ile 50 km de yorgunluğu altus ile 15 km de hissedeceksiniz.

Fren Seçimi
Frenlerinden hidrolik, V fren ve telli disk fren olarak çeşitleri ve markaları var. shimano, magura gibi markalar mevcut.

aklıma gelenler bunlar. Soracaksınız sizin bisikletiniz nedir
benim bisikletim corratec Revulation modelidir.

ülen o paraya motorpisiklet veriiler :) abboowww...ama bisiklette başka zevk beeahhh...ahh kontra pedallı günler..bilir misiniz o günleri..fites mites hak getire :)

Hocam karbon almayı şuan düşünmüyorum hemde düşünemiyorum (maddi olarak)
Kullanım amacım öncelikle evin 50km etrafına küçük seferler sonra yaza doğru 100km uzaklıktaki yakın ilçelere gitmeyi düşünüyorum. Yani şimdilik şehir bisikleti.
İlk mesajda yazdığım gibi 2 model arasında tereddüt etme sebebim vites kalitesi ve amortisör.
Carraro 330: 4-5 ay kullanılmış temiz 2.el,amortisörsüz, alivio vitesler ve 1000TL (Sıfırı 1700TL)
Carraro 227: Sıfır, altus,deore vites, amortisörlü 1300-1400TL
İkiside hd fren.

Siz olsanız ikisinden hangisini seçerdiniz.

sıfır yada 2. el önemli değil
bence farklı şeyler alabilirsiniz sahibinden.com a bakın

alivio ve altus almayı tavsiye etmem.

aldın mı en kötü deore alın rahat edin

sıfıra heveslenmenize gerek yok kadrosu temiz ama özellikle deore setli bisikletleri alırsanız zevkle binersiniz yorulmaz
üstüne keyif alırsınız.

elrond' Alıntı:
ülen o paraya motorpisiklet veriiler abboowww...ama bisiklette başka zevk beeahhh...ahh kontra pedallı günler..bilir misiniz o günleri..fites mites hak getire :)

:+1:

Kontra bisikletler iyiydi, acayip teker kaydırırdık :lol:

Fiyatlar hakkatten uçmuş, bana sorsalar bisiklet ne kadardır diye, tahminen 500-600 derdim. :oops:

ragyu' Alıntı:
m17h41r' Alıntı:

Siz benim istediklerimi yapmışsınız. Tecrübeli olduğunuza göre bana bundan sonra hangi ekipmanları almam gerekir uzun yolda ve kısa mesafeler için yardımcı olabilirsiniz belki.

Hocam çoğu ürünü aliexpress'den aldım ben. Genellikle 1 ay içerisinde geliyor ürünler. Çok fazla seçenek var ve fiyatlar çok uygun. Türkiyeden de decathlondan alıyorum ürünleri...

AKADEMİA' Alıntı:
elrond' Alıntı:
ülen o paraya motorpisiklet veriiler abboowww...ama bisiklette başka zevk beeahhh...ahh kontra pedallı günler..bilir misiniz o günleri..fites mites hak getire :)

Kontra bisikletler iyiydi, acayip teker kaydırırdık

Fiyatlar hakkatten uçmuş, bana sorsalar bisiklet ne kadardır diye, tahminen 500-600 derdim. :oops:

Yine de fazla söylemiş olursun çünkü 300TLye de bisiklet var. :)
Ama insanı yormayan, keyif veren, yolda akıp giden kaliteli bisikletler 1500TL den başlıyor.
Fakat ama lakin 20.000TL'ye de bisiklet var onlar konumuz dışında :)

m17h41r' Alıntı:
ragyu' Alıntı:
m17h41r' Alıntı:

Hocam çoğu ürünü aliexpress'den aldım ben. Genellikle 1 ay içerisinde geliyor ürünler. Çok fazla seçenek var ve fiyatlar çok uygun. Türkiyeden de decathlondan alıyorum ürünleri...

Zaten Ankara'dayım çok fiya farkı yoksa burdaki decathlondan almam daha mantıklı olur.
Teşekkür ederim hocam.

istanbul avrupa yakasındayım. 175cm 75 kg civarı. 1000 tl ye kadar hem şehiriçinde hem ormaniçinde-orman yollarında lastik tamiri yapmak istemiyorum- kullanbileceğim çok ağır olmayan bir bisiklet arıyorum, önerisi olan ?

Geri