prof. fotoğraf makinası lensleriyle ilgili bir soru?

Kodla Büyü

sadoo_

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar lenslerle ilgili bir sorum olacak. profesyonel fotoğraf makineleriyle ilgili pek bilgim yok ancak bu aralar bir tane almayı düşünüyorum. 2000 tl civarı bir şey almayı düşünüyorum tavsiyenize ihtiyacım var. bunun haricinde asıl konuya geleyim.
CANON EOS 650D 18-135 STM 18 MP 3,0" LCD EKRAN SLR DIJITAL FOTOĞRAF MAKİNESİ 2.099 tl

CANON EOS 650D 18-55/75-300 18 MP 3,0" LCD EKRAN SLR DIJITAL FOTOĞRAF MAKİNESİ 1.999 tl

makine aynı ama birinde tek lens 18-135 var diğerinde çift lens var. normal koşullarda çift lensli olanın daha pahalı olması gerekmiyor mu ? :)

Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim :)

evet baktım senin konuya hocam ama pek bilgim olmadığı için bişey diyemedim. yinede şunu söyleyeyim 300-400 tl lik bir fark oluyor senin söylediğin ikinci el makineyle sıfırı arasında. bana kalırsa senin burda düşünmen gereken makinenin garantisinden 300-400 tl ye feragat edebilir misin ?
sonuçta dijital makine ve önünde 2 yıl var ufak bir sorunda o para her türlü çıkabilir :)

18-55 çok pahalı bir lens değil zaten dslr makinelerin en dandik lensi çokta gerek değil boşuna kalabalık onun yerine kesinlikle bi tane sabit 50mm portre lensi dediğimiz lenslerden alın önerim.

sadoo_' Alıntı:
evet baktım senin konuya hocam ama pek bilgim olmadığı için bişey diyemedim. yinede şunu söyleyeyim 300-400 tl lik bir fark oluyor senin söylediğin ikinci el makineyle sıfırı arasında. bana kalırsa senin burda düşünmen gereken makinenin garantisinden 300-400 tl ye feragat edebilir misin ?
sonuçta dijital makine ve önünde 2 yıl var ufak bir sorunda o para her türlü çıkabilir :)

evet hocamda işte yanındaki lenslerle felan bana cazip geldi fiyat.yoksa çokta bilgim yok aslında. o yani.

Öncelikle bu işe yeni başlayacaksanız benim tavsiyem önce alacağınız markaya karar verin. Renk canlılığı ve alan genişliği olarak Nikon, aksesuar bolluğu ve oto netleme olarak Canon bazı modellerde ağır bassada prof veya yarı prof makinelerde asıl önemli olan body değil lensinizin kalitesidir. Seçececeğiniz markaya göre lenslerin özelliği değişkenlik göstersede dikkat etmeniz gereken en önemli 3 özellik titreşim engelleme, keskinlik ve diyafram açıklığı.

Verdiğiniz örneklerden yola çıkarsak 18-55 lens yarı prof makinelerde makinenin üzerine başlangıç seviyesi için takılan lenslerdir. Ancak makine kullanmayı öğrenen kadar işinizi görebilir ve ondan sonra kesinlikle size yetmeyecektir. Tabi bunlarında titreşim engelleme özelliği olan ve olmayan modelleri var. Birinin fiyatı 250-300 TL diğeri 600-700 TL.
75-300 lenste zoom mesafesi ve zoom aralığı olarak iyi görünüyor ama o makinede verilen lensin titreşim engelleme özelliği yoktur, dolayısıyla ne kadar yakınlaştırm yaparsanız o kadar titreşim olur ve fotoğrafınızın netliği bozulur. Açıkçası çok iş görebilecek bir lens değil.
18-105 mm lenste ise eğer titreşim engelleme özelliği varsa başlangıç için güzel bir lens. Tak-Gez dediğimiz günlük hayatta çoğu ihtiyacınızı karşılayabilecek bir lens ki, genellikle hem canonda hem nikonda başlangıç için en fazla tavsiye edilen lenslerden.

KöfteHoRr' Alıntı:
Öncelikle bu işe yeni başlayacaksanız benim tavsiyem önce alacağınız markaya karar verin. Renk canlılığı ve alan genişliği olarak Nikon, aksesuar bolluğu ve oto netleme olarak Canon bazı modellerde ağır bassada prof veya yarı prof makinelerde asıl önemli olan body değil lensinizin kalitesidir. Seçececeğiniz markaya göre lenslerin özelliği değişkenlik göstersede dikkat etmeniz gereken en önemli 3 özellik titreşim engelleme, keskinlik ve diyafram açıklığı.

Verdiğiniz örneklerden yola çıkarsak 18-55 lens yarı prof makinelerde makinenin üzerine başlangıç seviyesi için takılan lenslerdir. Ancak makine kullanmayı öğrenen kadar işinizi görebilir ve ondan sonra kesinlikle size yetmeyecektir. Tabi bunlarında titreşim engelleme özelliği olan ve olmayan modelleri var. Birinin fiyatı 250-300 TL diğeri 600-700 TL.
75-300 lenste zoom mesafesi ve zoom aralığı olarak iyi görünüyor ama o makinede verilen lensin titreşim engelleme özelliği yoktur, dolayısıyla ne kadar yakınlaştırm yaparsanız o kadar titreşim olur ve fotoğrafınızın netliği bozulur. Açıkçası çok iş görebilecek bir lens değil.
18-105 mm lenste ise eğer titreşim engelleme özelliği varsa başlangıç için güzel bir lens. Tak-Gez dediğimiz günlük hayatta çoğu ihtiyacınızı karşılayabilecek bir lens ki, genellikle hem canonda hem nikonda başlangıç için en fazla tavsiye edilen lenslerden.

Eyvallah dostum :)

Merhabalar. Söylediğiniz durumdaki farklılık 18-135 olan lensin STM özelliğinin olmasından kaynaklanır ki bu özellik Canon makinalara özgü olup video kaydı esnasında makinanın AF(Otomatik Netleme) yapmasını sağlar. Çok yeni bir teknolojidir ve toplam 2 lenste vardır o özellik (40mm STM ve 18-135mm STM)..
Lenslere gelince; bahsedilen lenslerin hepsi için söyleyim kalitesiz lenslerdir(18-55, 18-70,18-105,18-135,75-300,70-300,55-200). Bunun yerine bir 50mm 1.8 alırsanız(200 liradır) çok daha kaliteli sonuçlar alırsınız. Prime lens olarak geçer bu zoom yapılamayan lensler ve en iyileridir. Ayrıca kadrajınızı geliştirir..

Merabalar, ben de başlangıçta 18-55 ve 50-200 le başladım, ilk zamanlar size yeter gibi görünüyor kit artı zoom lens ancak fotoğraf çekimine çıktığım zaman iki de bir lens değiştirmek zorunda kalıyorum, bu da sıkıntı oluyor benim için. Keşke 18-135 yanında da 50 mm 1.8 alsaymışım diyorum ki bir süre sonra kesinlikle 50 mm 1.8 almak isteyeceksiniz. Sözün kısası ben kendi tecrübelerime dayanarak, kendi çekim ihtiyaçlarıma göre 18-135 + 50 mm 1.8 diyorum :+1:

Fotoğraf hangi lens veya hangi makine gibi yetersiz sorular ile belirlenemez.

Fotoğraf

1-)Ne çekeceksiniz?
2-)Hangi profesyonellikte çalışacaksınız?
3-)Bütçeniz ne kadar?

Bu soruların içinde de birçok soru olabilir.

Örneğin 1 soru için

Portre çekeceğim cevabı olsun.
Makineniz fullframe ise 85mm crop ise 50mm(70 küsür mm ye tekabül eder) idealdir.
Kapalı alanda çekeceğim derseniz mümkün olduğunca düşük diyaframda olması fotoğraf kaliteniz için önemlidir. Örneğin 85mm 1.4 gibi veya 50mm 1.0, 1.2, 1.4 vs..
Yok açık alanda ve ışık sıkıntısı yaşamayacağınız bir yerde çekecekseniz diyafram için yüksek olması da önemli değildir. Böylece boşuna para vermemiş olursunuz. diyaframın düşük olmasının farklı sonuçları da olacaktır tabiki bokeh gibi bu sizin için o farka değer mi? sorusuna cevap bulmalısınız.

diğer soruları da yazmak isterdim fakat zaten bu bilgiler birçok forumda mevcut araştırarak bulabilirsiniz.

Teachnologist' Alıntı:
Fotoğraf hangi lens veya hangi makine gibi yetersiz sorular ile belirlenemez.

Fotoğraf

1-)Ne çekeceksiniz?
2-)Hangi profesyonellikte çalışacaksınız?
3-)Bütçeniz ne kadar?

Bu soruların içinde de birçok soru olabilir.

Örneğin 1 soru için

Portre çekeceğim cevabı olsun.
Makineniz fullframe ise 85mm crop ise 50mm(70 küsür mm ye tekabül eder) idealdir.
Kapalı alanda çekeceğim derseniz mümkün olduğunca düşük diyaframda olması fotoğraf kaliteniz için önemlidir. Örneğin 85mm 1.4 gibi veya 50mm 1.0, 1.2, 1.4 vs..
Yok açık alanda ve ışık sıkıntısı yaşamayacağınız bir yerde çekecekseniz diyafram için yüksek olması da önemli değildir. Böylece boşuna para vermemiş olursunuz. diyaframın düşük olmasının farklı sonuçları da olacaktır tabiki bokeh gibi bu sizin için o farka değer mi? sorusuna cevap bulmalısınız.

diğer soruları da yazmak isterdim fakat zaten bu bilgiler birçok forumda mevcut araştırarak bulabilirsiniz.
:+1: DSLR almak çok karın ağrısı yapan bir iştir. Bu yüzden hocamında belirttiği gibi hedef belirlemeden alacağınız gövde+lens kombinasyonu sizi tatmin etmeyecek neticeler verir. Paranızı boşa harcamış gibi hissedebilirsiniz.

Geri