pratik ikramlık tarifler

Kodla Büyü

yesimk06

Süper Üye
Süper Üye
Özellikle yeni bir başlık açtım arkadaşlar misafiriniz gelecek olduğunda çabucak yapıverdiğiniz sunumu güzel tariflerimizi paylaşalım.

Ben tiramisu yaparım mesela. kakaolu pandispanyayı hazır alırım. kreması için 1 yumurta, 2 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 3 yemek kaşığı şeker karıştırarak pişiririm. bu karışıma bir paket labne peyniri atarım. pandispanyayı 1 su bardagı ılık suda çözdürdüğüm nescafeyi ikiye bölmek suretiyle ıslatırım. araya ve üste krema sürüp üstüne de süzgeçle kakao elerim. sabah yaptıysam akşama, akşam yaptıysam ertesi güne ikram etmek iyi oluyor. çünkü kreması bekleyince daha güzel oluyor.

"SAKIZLI MUHALLEBİ" Lİ KURABİYE
(çok pratik ve lizzetli)
MAZEMELER:
Yarım paket margarin/tereyağı(oda sıcaklığında yumuşamış)
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket sakızlı muhallibi(dr oetker tavsiye edilir)
1 paket kabartma tozu
aldığı kadar un
üzerine, varsa fındık kırıntıları
Her zamaki gibi kıvama gelene kadar un ekleyip yoğurun, 170 derecede üzerleri çatlayana kadar pişirim...

KREM ŞANTİLİ KURABİYE(bunu denemedim ama deneyenler tavsiye ediyor)
2 paket toz krem şanti
1 paket vanilya
2 su bardağı un
1 su bardağı dövülmüş ceviz
1 su bardağı sıvı yağ
Üzeri için
Pudra Şekeri
YAPILIŞI:
ceviz dahil bütün malzemeleri karıştırıp elde ettiğimiz hamuru yuvarlayıp üzerine çatalla bastırıyoruz 180 derecede pişiriyoruz..soğuduktan sonra pudra şekeri serpiştirelim..

deneyeceğim hocam en kısa zamanda teşekkürler. sakızlı tarifleri çok severim.

makarna cipsi
Makarnayı uygun bir tencerede haşlayıp, süzün.
Makaranın suyu iyice süzüldükten sonra, bir tepsiye mısır unu , arzu edilen baharatlar ve tuz ekleyip karıştırın.
Makarnaları bu karışıma atıp elinizle harmanlayın.
Daha sonra kızgın yağda makarnalar altın rengini alıncaya kadar kızartıp, kağıt havluya alın.

perşembe günü oğlum okul arkadaşlarından birine gidecek bende bunu deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

bide sebze cipsi buldum
patates, havuç, kabak yada patlıcan kullanılabiliyor incecik dilimleniyor yağlı kağıda konup üzerine zeytin yağ sürülüyor 200 derecede 15 dakika pişiriliyor

seldabal' Alıntı:
makarna cipsi
Makaranın suyu iyice süzüldükten sonra, bir tepsiye mısır unu , arzu edilen baharatlar ve tuz ekleyip karıştırın.
Daha sonra kızgın yağda makarnalar altın rengini alıncaya kadar kızartıp, kağıt havluya alın.

perşembe günü oğlum okul arkadaşlarından birine gidecek bende bunu deneyeceğim bakalım nasıl olacak.

Bu gerçekten farklıymış ama orjinalde görünüyor. kısmetse bende deneyeceğim bunu :+1:

adını bilmiyorum

-2 elma(rendele)
-2 muz(ez)
-2 pakat petit beurre bisküvi(ufalt)
-1 su bardağı ceviz içi
bu malzemeleri yağur dolapta 1 saat beklet yuvarla
diğer yandan çikolata sosun(hazır toz karışımdan) hazırlanmış ılımış olsun.
yuvarlakların üzerine çikolata sosunu gezdir, hindistan cevizi serpiştir.

en yakın zamanda deneyeceğim...

melisude' Alıntı:
seldabal' Alıntı:
makarna cipsi

Bu gerçekten farklıymış ama orjinalde görünüyor. kısmetse bende deneyeceğim bunu :+1:

Arkadaşlar ben dün akşam bunu denedim ama hiç güzel olmadı. acaba benmi yapamadım diye düşündüm ama zor bir tarif değil.sonuç gerçekten çok kötüydü :-1:

Çin Pilavı (Bana göre Pirinç Salatası :D
Yasemin pirincinden pilav yapılır, ancak şehriye olmayacak ve zeytinyağlı yapılacak pilav.
Soğuduktan sonra içerisine yeşil soğan, dereotu, mısır ve kırmızı salçalık biber doğranıp karıştırılır. Zeytinyağı ve biraz limon suyu eklenip karıştırılır. Ben bayılırım bu salataya :)

Bir de bulgurla yapılan salatam var.
Pilavlık bulgurları suda makarna gibi haşlayıp süzüyorum. İçerisine havuç rendeliyorum. Konserve mısır ve dereotu ilave edip, zeytinyağı ve biraz da nar ekşisi koyup tamamlıyorum :))

şeffaf' Alıntı:
KREM ŞANTİLİ KURABİYE(bunu denemedim ama deneyenler tavsiye ediyor)
2 paket toz krem şanti
1 paket vanilya
2 su bardağı un
1 su bardağı dövülmüş ceviz
1 su bardağı sıvı yağ
Üzeri için
Pudra Şekeri
YAPILIŞI:
ceviz dahil bütün malzemeleri karıştırıp elde ettiğimiz hamuru yuvarlayıp üzerine çatalla bastırıyoruz 180 derecede pişiriyoruz..soğuduktan sonra pudra şekeri serpiştirelim..

Bunun bir benzeri damla çikolatalı kurbiye;
1 paket krem şanti
1 bardak ( çay bardağı veya su bardağı çoğaltmak için) sıvı yağ
Alabildiği kadar un
Damla çikolata
Üzerine pudra şekeri. çok lezzetli ve pratik tavsiye ederim

şeffaf' Alıntı:
(çok pratik ve lizzetli)
MAZEMELER:
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
aldığı kadar un
Her zamaki gibi kıvama gelene kadar un ekleyip yoğurun, 170 derecede üzerleri çatlayana kadar pişirim...
hocam sakızlı muhallebiyi pişirmeden toz halinde mi karışıma ekliyorsunuz?

noIdea' Alıntı:
şeffaf' Alıntı:
(çok pratik ve lizzetli)
MAZEMELER:
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
aldığı kadar un
hocam sakızlı muhallebiyi pişirmeden toz halinde mi karışıma ekliyorsunuz?
evet hocam toz halinde ekliyoruz..

KREM ŞANTİLİ KURABİYE bunu mutlaka denemeliyim çok merak ettim bilgiler içinde teşekkür ederim çok farklı şeyler öğrendim :)

(az önce yaptığım bir kurabiye)
HİNDİSTAN CEVİZLİ KURABİYE
250 g eritilmiş margarin
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı pudra şekeri
1 vanilya
1 kabartma tozu
Aldığı kadar un
üzeri içi:
1 yumurta akı
1 çaybardağı kadar hindistan cevizi
Yapılışı:
malzemelerden kurabiye hamurunu yap, yumurta akına bir yüzünü batır hindistan ceviizne bula tepsiye diz 175 derecede fırınla.
NOT: bu arada kurabiye pişiriminde püf noktasıdır. yüksek derecede pişirmeye başlayın üstü hafif pembeleşmeye başlayınca dereceyi düşürün yavaştan pişmaya devam etsin, yoksa pişti gibi görünür ama içi hamur kalır.

seldabal' Alıntı:
makarna cipsi

selda hocam bunu denediniz mi güzel oldu mu ?

ilkbal' Alıntı:
KREM ŞANTİLİ KURABİYE bunu mutlaka denemeliyim çok merak ettim bilgiler içinde teşekkür ederim çok farklı şeyler öğrendim :)[/quot
kendi yazdığım tarifti dün gece ilk defa denedim ben çok beğendim, eşim de öyle.Hamuru dağılacak gibi olduğunu düşündüğümden yağı biraz artırdım. elimde şekillendirdikçe yumuşadı epeyce ama, artırmasam da olabilirmiş

desertrose arkadaşımın söylediği çin pilavının birde şalgam sulu hali var o da çok güzel oluyor. Ölçüleri 1 bardak şalgam suyu 1 bardak pirinç olacak şekilde(yasemin kokulu pirinçle çok güzel oluyor) pilav yapılıyor. İçine hocamında dediği gibi dereotu, mısır, kornişon turşu koyuluyor.

mysybl' Alıntı:
http://papatyasepetim.blogspot.com.tr/2013/08/muka-muhallebili-kadayif.html?m=1

Arkadaslar oglene misafirlerim var , telaslardayim anlayacaginiz.
Yapacagim tariflerden biri bu kesinlikle tavsiye ederim
Ben de bu tarifi denemek istiyorum cesaret edemedim bir de serbetlisini yapıyorlar

ogretmen_pc' Alıntı:
mysybl' Alıntı:

Ben de bu tarifi denemek istiyorum cesaret edemedim bir de serbetlisini yapıyorlar

Bu tarif çok güzel, ben denemiştim harika oluyor. Yanlız kadayıfı baya yağda kavurmanız gerekiyor yoksa çiğ kalıyor bilginize...

ogretmen_pc' Alıntı:
mysybl' Alıntı:

Arkadasim hic tereddut etmeden dene pisman olmayacaksin. Diger arkadasin dedigi gibi kadayifi basindan ayrilmadan karistirarak kavur.

Geri