Power supply sökme

Kodla Büyü

zensu

Aktif Üye
arkadaşlar meraba, bir çoğumuzun başına gelmiş bir problem benimkide malesef, araştırdım forumu, vestel promega bilgisayarlarım ve hiç bir şekilde açılmıyor
ramleri çıkarıp taktım, pili çıkarıp taktım, kabloları söküp taktım, kondansatörleri kontrol ettim şişen yok
son olarak power supply kaldı kendi başıma söküp takabilir miyim, karışık bi işlem mi, yapacak bişey kalmadı artık 4 bilgisayar aynı durumda, varsa farlı önerilerinizi de alabilirim :)

karışık bişi yok hocam halledersiniz kasanın arkasında vidaları sökün kasanın içinde de kabloları sökeceksiniz basit işlem.

bu promegaların en dandik donanımı power supply ları. sadece bir kez elektirik gidip gelmesi bile power supply ın yanmasına sebep olabiliyor. söküp takmak yukarıda arkadaşın yazdığı gibi çok basit. olmadı youtube a yazarsan videosu vardır.

Hocam çalışan bir power supply alın. Sonra Bozuk powerda gelen her bir kabloyu çıkarıp yerine yeni power dan gelen kabloyu takın bu şekilde ilerleyin. Bu sayede şu nereye takılacak bu nereye takılacak gibi bir sıkıntı yaşamazsınız.

power ı komple sokmeden önce anakart bağlantı kablosundaki yeşil ve siyah pinleri iğne gibi birşey yardımıyla kısa devre edin, power ın fanı dönüyorsa power sağlamdır. O zaman harddiske bakın, hdd kabloları bağlı değilkende bir deneyin. Eğer power çalışmıyorsa içinde sigorta atmış olabilir, değiştirmesi basit bir işlem, içini açarken elektrik kablosunun takılı olmamasına önem gösterin...

bir katkıda benden ahmetismet hocamın dediği gibi yeşil siyah arası kısa devre yapılıp fan çalışıyorsa güç kaynağı çalışır demektir fakat pc için yeterli gücü sağlamıyor da olabilir.

bendede bu sen 3 exper kasanın ki yanmıştı. eski vestellerden söküp onlara taktım. eski bilgisayarlar varsa yenisini almayın sökün diğerlerine takın
sökerken nasıl söktüyseniz takarken aynı şekilde takın çok kolay.

ahmetismet' Alıntı:
power ı komple sokmeden önce anakart bağlantı kablosundaki yeşil ve siyah pinleri iğne gibi birşey yardımıyla kısa devre edin, power ın fanı dönüyorsa power sağlamdır. O zaman harddiske bakın, hdd kabloları bağlı değilkende bir deneyin. Eğer power çalışmıyorsa içinde sigorta atmış olabilir, değiştirmesi basit bir işlem, içini açarken elektrik kablosunun takılı olmamasına önem gösterin...

Sorunun sigorta da olup olmadığını nasıl anlarız?
Boşuna PSU almayalım.

Sigorda genelde, güç kaynağının içinde güç kablosunu taktığımız parçanın hemen yanında aşağıdaki resimdeki cam tüptür. İçerisinden ince bir tel geçer, bu kopmuşsa sigorta atmıştır ama çoğunlukla entegrelerde sorun oluyor. Siz öncelikle sağlam bir güç kaynağı ile problemin nerede olduğunu çözmeye çalışın. Çalışan güç kaynağının sadece anakart güç kablosunu ana karta takın, sabit disk vb. donanımlarınkini takmanıza gerek yok. Bilgisayarı açtığınızda ekrana görüntü gelirse demek ki sorun güç kaynağındanmış diyebilirsiniz.
http://media.bestofmicro.com/K/Y/256066 ... ply_02.jpg

yakuphan' Alıntı:
Sigorda genelde, güç kaynağının içinde güç kablosunu taktığımız parçanın hemen yanında aşağıdaki resimdeki cam tüptür. İçerisinden ince bir tel geçer, bu kopmuşsa sigorta atmıştır ama çoğunlukla entegrelerde sorun oluyor. Siz öncelikle sağlam bir güç kaynağı ile problemin nerede olduğunu çözmeye çalışın. Çalışan güç kaynağının sadece anakart güç kablosunu ana karta takın, sabit disk vb. donanımlarınkini takmanıza gerek yok. Bilgisayarı açtığınızda ekrana görüntü gelirse demek ki sorun güç kaynağındanmış diyebilirsiniz.
http://media.bestofmicro.com/K/Y/256066 ... ply_02.jpg

Hocam mesela geçen hafta bir bilgisayarın güç kaynağı arızalandı, gidip yenisini aldık takıp kullanmaya devam ettik
Eğerki sorun sigorta ise ve bu yeni güç kaynağı almadan halledilebilecekse boşuna yenisini alıp okulu zarara uğratmayalım diye sordum.
bu sigortayı kendimiz değiştirebilirmiyiz?

Bazı güç kaynaklarında sigorta takıp, çıkarılabilir oluyor ama çoğunla lehimlendikleri için lehim yapabiliyorsanız siz de değiştirebilirsiniz.

Calisan power supply taktim bilgisayar calisti, kisa devre olayini yapmadim açıkcasi nereyi kisa devre yapacagimi bulamadim, yesil ve siyah pin yok :)) yada yanlis yetrmi bakiyorum, anakartin uzerinede powerin icinede baktım :?

zensu' Alıntı:
Calisan power supply taktim bilgisayar calisti, kisa devre olayini yapmadim açıkcasi nereyi kisa devre yapacagimi bulamadim, yesil ve siyah pin yok :)) yada yanlis yetrmi bakiyorum, anakartin uzerinede powerin icinede baktım :?
Pin değil.
Güç kaynağından anakarta gelen kalın, 20-24 kablonun birlikte olduğu kabloların içerisine bakarsanız, yeşil ve siyah kabloları görebilirsiniz.
http://www.teakolik.com/power-supply-ca ... ol-ederim/
adresindeki anlatımı inceleyiniz.

Geri