PIR hareket sensörünü nasıl öğretiyorsunuz.

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
PIR hareket sensörünü öğretmeye çalışıyorum ama tabiki anında tepki vermesini istiyorum
Alttaki ayar yerleri ile alakalı mı ?
Yoksa kodla alakalı mı çok geç yanıt veriyor.
Ortaokul öğrencilerinin aklına tam yatmıyor.

Nasıl daha iyi tepki verir???
Ben led ile tepki bekliyorum.
Standart PIR hareket sensörü kullanıyorum

üstündeki potlarla hassasiyet ayarlanı ama o potlar alğılama mesefesi ve çıkış verme süresidir genelde. algılama mesafesi yapan pot ile ayarlama yapın hocam bi. birde üzerinde jumper var onun da yerini değiştirin. sırayla deneyin tepki süresi hangisinde daha iyi hale gelecek bulursunuz umarım.

Jumper ne işe yara derseniz;
Jumper tetik modunu kontrol etmek için kullanılır. Jumper kapağı "L" konumundayken, mod "tekrarlanmamış tetikleme modu" olarak ayarlanmıştır, yani modül insan hareketinden dolayı YÜKSEK bir voltaj verdiğinde, başka bir insan hareketi olsa bile tekrar tetiklenmeyecektir. Jumper kapağı "H" konumundayken, modül "tekrarlanan tetikleme modu" olarak ayarlanmıştır; bu, gecikme süresi sırasında ikinci bir insan hareketi algılandığında gecikme süresinin yeniden hesaplanacağı anlamına gelir.

Son düzenleme:
PIR hareket sensörünü öğretmeye çalışıyorum ama tabiki anında tepki vermesini istiyorum
Alttaki ayar yerleri ile alakalı mı ?
Yoksa kodla alakalı mı çok geç yanıt veriyor.
Ortaokul öğrencilerinin aklına tam yatmıyor.

Nasıl daha iyi tepki verir???
Ben led ile tepki bekliyorum.
Standart PIR hareket sensörü kullanıyorum

Başlığı görünce aklımdan geçen bir düşünceyi paylaşmak istedim. Başlığı açan arkadaşı eleştirmek için yazmıyorum lütfen yanlış anlamayın. Biz kodlama öğretmeye çalışırken sensörlere elektronik materyallere takılıyoruz galiba. Aslında öğretmemiz gereken program yazma mantığı olmalı değil mi, yanlış mı düşünüyorum.

Ayrıca pir sensörler ile ilgili şu bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bu sensörler body sensör olarak ta geçer. Cansız nesneyi algılamaz, canlıların vücundundan yayılan radyasyonun ortamdaki değişimini hesaplayarak çalışır. geçen sene görme engelliler için bir baston projesi yaptığımda bunu fark ettim. sensörün görme açısını daraltmak için alüminyum bant ile ortasında küçük bir delik kalacak şekilde kapatırsanız hassasiyeti belirli bir noktaya odaklayabilirsiniz.

19 (3).JPG

Başlığı görünce aklımdan geçen bir düşünceyi paylaşmak istedim. Başlığı açan arkadaşı eleştirmek için yazmıyorum lütfen yanlış anlamayın. Biz kodlama öğretmeye çalışırken sensörlere elektronik materyallere takılıyoruz galiba. Aslında öğretmemiz gereken program yazma mantığı olmalı değil mi, yanlış mı düşünüyorum.
Hocam amaç programlama öğretme mantığı evet . Ama ortaokul öğrencisi daha somut şeyler istiyor. Örneğin servo motor. Servo motoru sadece 90 ile 180 derece arasında döndürüyor öğrenci Ama günlük hayatta bir otopark girişinde işe yarayacağını anlayamayinca ilgisi kayboluyor. PIR da aynı mantık. Anında tepki vermeyince çocuklar diyor ki : hocam ben haraket ettim ama bu geç yanıt veriyor ya da bazen yanıt vermiyor. Çocuğun yazdığı koda saygısı azalıyor ya da kodlama dan soğuyor

aynı sorunu ben de bu hafta yaşadım.alttaki ayar düğmesi var 2 tane .onla alakalı

Geri