Phpbb Forum Sitesi Kurma(Resimli anlatım)

Kodla Büyü

basbag

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir forum sitesi kurmak zannedildigi kadar zor birsey degildir ancak elimizde hazir bulunmasi gereken bazi bilesenler vardir. Bu bilesenlere gelince hemen bir aciklama yapmam lazim oncelikle siteyi kendi bilgisayarinizda kurup deneme ve deneyim kazanmaya yonelik bir calisma olacaktir.
Malzemeler:
1: 1 Adet Apache2Triad ki google'dan yapacaginiz aramadaki ilk sonuc olarak karsinizda ve downloada amade bir halde
2: 1 Adet phpbb scripti ki ayni sekilde google de hemen karsiniza cikar.
3: 1 phpbb Turkce dil eklentisi phpbb yi indirdiginiz sitede mevcut
4: 1 Adet Browser Firefox yada ie isinizi gorur
5: Birde bu dokuman

Simdi Elimizdekilere bir Bakalim ve Basliyalim

Hemen Apache2Triadi kurmaya basliyoruz bendeki 1.5.2 surumu 74.8 Mb kurulum toplamda 2.5 dakika surer kurulum sirasinda sizden bir sifre belirlemenizi isteyecek aklinizda tutun hemen hemen otomatik bir kurulum yapiyorsunuz. Apacheyi kurduktan ve tamamen bittikten sonra bilgisayari yeniden baslatmak zorundasiniz.
Bilgisayar Yeniden basladi simdi indirdigimiz phpbb yi bir klasore cikarin phpbb2 klasorunun icinde yani php dosyalarinin bulundugu klasor bizim forum sitemizi barindiran klasordur simdi oncelikle script packetimizi Turkce yapalim bunu icin indirdiginiz lang_turkish klasorunu phpbb2 klasorundeki language klasorune kopyalayin sonrasinda php dosyalarinin bulundugu klasordeki tum dosyalari secip kopyalayin sonrasinda resimde gorulen ve yuvarlak icindeki klasore yapistiriyoruz ancak soyle bir tavsiye isterseniz htdocs klasorunde mysite yada begendiginiz bir adli bir klasor olusturduktan sonra bu olusturdugunuz klasore yapistirmaniz yonunde olacaktir. Yani C:\apache2triad\htdocs altina mysite yada baska bir adla olusturdugunuz klasorun icine yapistirmaniz daha iyi olur.

simdi bunuda yaptiktan sonra Baslat / Apache2Triad / ApacheMonitor Kisayolunu calistirip Apache ve diger servisleri baslatiyoruz.

Apache basladiktan sonra saatin yanina kucuk yesil play dugmeli bir icon gelir bu icon da en azindan Apache 2 servisinin baslamasi gerekmektedir aksi halde siteye erisemeyiz.
simdi yapmamiz gereken phpbb nin kullanmasi icin bir database hazirlamak bunu icin phpmyadmini kullanacagiz aramaniza gerek yok Apache2 ile bereber kuruludu simdi yapmamiz gereken browserimizdan http://localhost/phpmyadmin yazmak sonrasinda kullanici adi : "root" tirnak icindeki alan sifresi : Apache2Triadi kurarken son kisimda verdiginiz sifre sonrasinda su sekilde bir ekran cikmasi lazim

Simdi Web Serverimiz hazir yukaridaki resimde saatin yanindaki kucuk yesil oklu program bizim Apache2Triad Programimiz Sonrasinda Portal sitemizi web serverimiza tasidik htdocs klasorune ve en son olarakda bos bir veritabani olusturduk veritabani icerini phpbb olusturacak yani phpbb yi ayrica kuruyoruz bunu nasil yapacagiz bende sizin icin tekrar ve sifirdan bir kurulum yapiyorum benim sitem ve veritabanim deneme adli olacak
Egen ben http://localhost/deneme diye bir link verirsem bana phpbb nin install kismi cikar ve benden phpbbyi yuklememi ister bunu nasil yapacaginiza gelince asagidaki resmi inceleyin

Yuklemeye basla dedikten hemen sonra yuklemeyi bitir butonunu goreceksiniz boylece phpbb bizim veritabanimizin tablolarini olusturturmus demekti ancak hala forum kullanmamiz icin onumuzde engeller var bunlardan ilk install ve contrip klasorlerinin hala site bunyesinde olmasi bu 2 klasoru silmemiz lazim eger sitemiz mysite klasorunun icindeyse o klasorun icindeki install ve contrip klasorlerini silin boylece site aktif hale gececektir ve yaptigim deneme sitesini actigimda, admin oldugum icin hemen yonetim anasayfaya gidecektir. burdan sonra yapilacaklar tamamen size kalmis nasil bir icerik istiyorsaniz oyle yayinlayabilirsiniz. Forumu ilk olusturmaya basladigimizda htdocs klasorune atmadan once lang_turkish klasorunu language klasorune kopyaladigimi icin kurulum ve sonrasin hersey Turkce olarak karsimizda ancak resimlere bakip scriptlerde bir problem oldugunu zannetmeyin problem benim Windows'umun cokmek uzere olmasindan kaynaklanmaktadir.
Phpbb hakkinda kisaca bilgi vermek gerekirse cok sýk kullanilan bir portaldi bunun sebebi kisisellestirilebilir kolay hizli ve kucuk boyutlu olmasidir. Admin paneline giris yaptiktan sonra Genel Yonetim Altinda Site ile ilgili ayarlari yapabilirsiniz Forum Yonetimi Kisminda Sitede Konu basliklarini belirleyip Siteyi duzenleyebilirsiniz. Siteyi duzenlediniz nasil yayinlayabilirsiniz peki bunun 2 yolu mevcut
1.si Kendi bilgisayarinizdan ki eger dial-up kullaniyorsaniz hic ugrasmazsiniz bunu en basit yolu internete baglanip bilgisayarinizda eger firewall varsa ya bir sureligine disable edin yada Apache SSL Server e 80. porta izin verin bas agritmamasi icin firewalli bir sureligine disable etmenizi oneririm sonrasinda baslat / calistira gelip command yazip enterleyi ardindan ipconfig komutunu verip istemci IP adresini bir koseye not edin sonrasinda http://ipadresiniz/mysite/index.php adresinden sitenize hem siz hemde baskalari giris yapabilir Ag uzerinden bir makinadan yayin yapmak istiyorsaniz yani bir ADSL internet uzerindeki bir makineden baglaniyorsaniz muhtemelen ADSL modenizin Virtual Server yada Nat ozelligini kullanarak internet cikis ip sini sizin bilgisayariniza yonlendirmeniz lazim ki bu hem ayri bir konu hemde konumuzla alakasi yok.
2. Sitemizi tasarladiktan sonra Database yi yonetim menusunden yedekleyip herhangi bir serverda kurdugumuz phpbb ye aktarabiliriz yani tek degisen 0 bir phpbbye sizin duzenlediginiz databese koymak olacak

alıntıdır.. umarım işinize yarar..

kur o zaman bi forumda basbag hocam sen ismi;

forum.hasariaskerde.com olsun mu? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

aakcakaza' Alıntı:

aslında iyi fikir hasari hocamın hayranı çok. çok ünlü birisi oldu siteye bir de google reklamı da attımda çok para kazanırım :lol: :lol: :lol:

ersin_sisman' Alıntı:
Hocam güzel paylaşım, sizin kuracağınız bir foruma üye olmak isteriz.

Hocam aslında çok denedim kurdum da değişik farklı olsun istedim mzüikle ilgili bir forum olacaktı yakında kuracam sizlerin fikirlerine ihtiyacım olacak

basbag' Alıntı:
aakcakaza' Alıntı:

aslında iyi fikir hasari hocamın hayranı çok. çok ünlü birisi oldu siteye bir de google reklamı da attımda çok para kazanırım :lol: :lol: :lol:
Tasarımda benden elimden geleni yaparım :+1: :mrgreen:

Apache basladiktan sonra saatin yanina kucuk yesil play dugmeli bir icon gelir bu icon da en azindan Apache 2 servisinin baslamasi gerekmektedir aksi halde siteye erisemeyiz.
simdi yapmamiz gereken phpbb nin kullanmasi icin bir database hazirlamak bunu icin phpmyadmini kullanacagiz aramaniza gerek yok Apache2 ile bereber kuruludu simdi yapmamiz gereken browserimizdan http://localhost/phpmyadmin yazmak sonrasinda kullanici adi : "root" tirnak icindeki alan sifresi : Apache2Triadi kurarken son kisimda verdiginiz sifre sonrasinda su sekilde bir ekran cikmasi lazim

dostum bu deneme olayi hakkaten deneme olmus instal kurulumuna falan gelmiyor hata veriyor localhost/deneme yazdigimizda

birde ben apache2triad'i kaldirdim tekrar kurmak icin fakat tekrar kurmaya calistigimda zaten kurulu once kaldirin diyor. Denetim masasindan sildim cclean le temizledim yani kısacasi kaldırdım ama hala kurulu diyor ne yapmaliyim

joomla yada wordpress nasıl kuruyorsanız localhost veya server'da, bunun kurulumuda aynısı..
Değişen bir iki ufak nokkta var onlarda karmaşık değil.. Joomla ve WP'den anlayan herkes yapabilir..

Kardeşler ben com.nu bedava domain aldım.Hosta filan aktardım.Fakat phpMyAdmin'e girerken 1045 root@localhost diye bir hata veriyor,herşeyi doğru yazdığım halde sorun nerden kaynaklanıyor ?

Geri