PHP mi ASP mi? hangisini önerirsiniz?

Kodla Büyü

mutluaya

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar programlama mantığını biliyorum ama zamanında visual basic kullandım. şimdi web programlamaya başlamak istiyorum hangisini kullanmalıyım. Birde sanki yeni başlayacakmışım gibi anlatan bir kaynak yada web sayfası varsa onu da paylaşırsanız çok sevinirim.

daha onceden visual basic gorduyseniz sanırım asp sizin için daha kolay olur, gerçi .net var artık ama!

.net ve asp arasındaki fark ne? ayrıca kaynak konusunda yazan hiç olmamış. başlangıç derecesinde kaynak lazım

visual basic ile asp.net tavsiye ederim. fakat vs kaynak çok fazla yok c# üzerine kaynakların bir çoğu. kolay gelsin.

Eğer 2 günde Internet sitesi yapmaya başlayayım, pek fazla kodla kürekle uğraşmayayım diyorsan ASP

Eğer herşeyi kendim çözeyim, özgün olsunlar diyorsan PHP

asp sonuçta microsoft arkadaşlar. php ise açık kaynak yani geliştirilebilir. ben php derim
ama zaman c# zamanı bence ona başla madem 0 km sin...

Php nin mantığı daha basit bence. Yani bir halkasından tutunsan onunla zincir kurabilirsin diyeyim

6 yıldır ASP kodluyorum. Basit bir dil. Ama artık PHP'de kendimi geliştirmek için çalışıyorum.

Sırf şu lisanslama işlemleri için, zend için bile PHP'ye geçilir kanısındayım.

İlk göz ağrım olduğundan mıdır nedir bilmem ama ASP'deki kodlama keyfini PHP'de bulamıyorum.

Tavsiyem PHP'dir.

valla ikisini de gördükten sonra sizin karar vermeniz gerekir.
3-4 sene .net ile yazdım, fakat kaynaklarda sıkıntılar yaşıyordum, ingilizcen çok iyi olması gerekiyor.
Bir de .net de bütün araçlara hükmedemiyorsun. neticede hazır yazmışlar onları kullanmak gerekli, ya da sen yazacaksın.

Sonra okulda 2-3 ay php eğitimi verdiler. Ondan sonra bir baktım php aşığı olmuşum.
Kaynak sıkıntısı hiç çekmiyorsunuz. Zaten açık kaynak kodlu. Bir de herşey sizin kontrolünüzde.

Tabi ki kişiden kişiye değişir. İkisini de kullanan biri olarak php tarafı daha sıcak geldi bana.

Benim her zaman favorim php dir. Asp bana göre kapitalizmi simgeler. Ama PHP özgürlüğü ve bağımsızlığı simgeliyor. O yüzden daima php herzaman php :++:

Bu hayatın anlamı nedir sorusu gibi tek cümleyle cevaplanması zor bir soru :). Şaka bir yana asp den pek anlamam ama arkadaşların da söylediği gibi pek çok asp ci php ye geçmek istiyor.

Hocam yeni başlıyacaksanız bu işe php tavsiyemdir. Phpnin esnekliği mükemmel. Kaynak sıkıntısı asla çekmezsiniz. Zend Studio kullanırsanızda güzel bir arayüze kavuşmuş oluyorsunuz. Not defterine tahammül etmenize de gerek yok.

Daha iyi bir ortam ve dil istiyorsanız hocam kesinlikle visual studio ortamı ile buluşmalısınız (Tüm öğretmen arkadaşlarımın buluşması dileğimdir) Dil olarak c# ile .net Kaynak sıkıntısı asla çekmezsiniz. Tek sıkıntınız ingilizce kaynak daha fazla olacaktır.

yakopasa' Alıntı:
Benim her zaman favorim php dir. Asp bana göre kapitalizmi simgeler. Ama PHP özgürlüğü ve bağımsızlığı simgeliyor. O yüzden daima php herzaman php :++:

Hocam yorumuna bayıldım. :mrgreen:

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim. Aydınlatıcı oldunuz. PHP ye başlayacağım yüksek bir ihtimalle, ama bu "zend studio" konusunda biraz daha bilgi verirseniz sevinirim. Hepinize saygılarımı sunuyorum dostlar

zend studio 7 yada 8 full sürüm var mı elinizde, nasıl alabilirim yada referansınız olan bir link verebilirmisiniz?

compteach06' Alıntı:
Hocam özele bakın..Kolay gelsin..

Hocam varsa link bende alablirmiyim?
8 sene asp nin ardından 2 .bir dil öğrenmeye karar verip php ye geçtim.2 hafta oldu, yeni yeni öğrenme aşamasındayım,

peki bir soru daha dream weaver ile kodlama konusunda ne diyorsunuz. zend mi dw mi?

dreamweaver la php bilgini bütünleştirebilirsen müthiş bir ivme kazandırırsın web sitesi yazma olayına tek sorun kod tamamlama özelliğinin olmaması

Hocam bende .net kullanıyordum ama artık bende php ye geçmeyi düşünüyorum. .net için web programlama adına gerçekten çok güzel kompenentleri var ve kolaylık sağlıyor ama ne bileyim benim içimden .net le artık uğraşmak gelmiyor. Bende yavaş yavaş php ye başlayacağım...Eğer yeni iseniz bence kesinlikle php ile yazılım yapın hiç bulaşmayın .net den ayrılmanız zor olur...

meb de meslek lisesinde derler visual studio üzerine, meslek liselerde çalışanlar veya yeni başlayanlar için visual studio ile tanışmalı sonra php olabilir. meslek de php ile ilgili ders varmı hatırlamıyorum daha önceleri yoktu.

Geri