Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Php ile e-Okul'dan veri Çekme

Konu, 'PHP - MySQL' kısmında sas7979 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. sas7979

  sas7979 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  547
  Beğeni:
  21
  Arkdaşlar konu hakkında bilgisi olan var mı Excel ile bu işi yapan arkadaşlar vardı ama ben okulum için bir analiz programı yapıyorum php ile en mantıklı yol e-okuldan bilgileri çekmek bunu nasıl yapabilirim API olayıyla mı yoksa başka bir şekilde bu iş yapılabilir mi?
   
 2. yakuphan

  yakuphan Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.929
  Beğeni:
  226
  E-okul'un herhangi bir API desteği yok. Bu nedenle alacağınız bilgiye bağlı olarak ancak bir öğretmenin ya da idarecinin şifresi ile giriş yaptırıp, ilgili sayfadan html sonucunu elde edip, işleyerek bilgileri elde edebilirsiniz.
  https://fatihsoysal.com/blog/php-curl-ile-uzaktan-uye-girisi-yapmak-bot/
  adresinde php'de curl kullanarak giriş, yaptırıp, bilgi almayı anlatmış ama e-okulda girişte captha kontrolü var. Bunu aşacak bir bot yazmanız gerekir ki bunlar basit şeyler değil.
  Bu tür işleri excel'de ya da programla yapmanın sunduğu şöyle bir kolaylık var, excel size sayfaya bir webbrowser nesnesi eklemenize olanak sağlar. E-okul'daki giriş işlemlerini size yaptırır. Gelen sayfadaki html kodlarını DOM yapısı içerisinde alıp, işleyebilir. Ancak PHP size bunu sunmaz. CURL kütüphanesi ile bir sitenin HTML kodlarını okuyup, string fonksiyonları ile işleyebilirsiniz ama e-okul gibi captha kontrollü bir login sistemi olanda iş oldukça zorlaşır. PHP ile bot hazırlama, captha çözme konularını inceleyin.
   
 3. sas7979

  sas7979 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  547
  Beğeni:
  21
  Hocam anlaşılan baya sıkıntılı bir işlem o halde verileri herkes kendi kullanıcısından excel formatında isteyip daha sonra excel'den mysqle aktarma yapmam lazım ki bu da biraz angaryayı arttıracak gibi
   
 4. dokmeefrail

  dokmeefrail Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeni:
  42
  local de olsa excel ile veriyi çekip php ile excelden verileri okutabilirsiniz ama serverde nasıl olur düşünmek lazım biraz
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal