Php de Adres Çubuğunda Yazan Linki Okutmak?

Kodla Büyü

umut27

Site Gezgini
yonetim.php?link=ogretmensinav#opt-estle

böyle bir linkim var #opt-estle kısmını bir değişkene atamak istiyorum? Nasıl yapabilirim?

Bahsettiğiniz kısım, adresle birlikte sunucuya gönderilmediğinden PHP ile adresin o kısmına ulaşmanız mümkün değil.
Eğer o kısmı alıp, başka bir sayfada işlem yapacaksanız, AJAX kullanarak, sayfa açıldığında o kısmı javascrip ile başka bir PHP dosyasına yollayabilirsiniz ancak aynı sayfa içerisinde onu alamazsınız.
Çerezlerle vs. o kısmı almaya yönelik çözümler sunulmuş olsa da, bu yöntem için sayfa açıldıktan sonra çerez oluşturulup, sayfanın tekrar yüklenmesi sağlandığından pek istenilen bir yöntem olmayacaktır.
Dolayısıyla o kısmı alıp, işlem yapmaktansa eğer linki siz oluşturuyorsanız querystring ile bilgileri göndermeye çalışın.

Kod:
<?php
$url="http://".$_SERVER['HTTP_HOST'].$_SERVER['REQUEST_URI'];
echo $url;
?>

$url den preg_match() ile #işaretinden sonrasını başka değişkene atayabilirsin ama regex biraz karışık bir olay araştırmalısın.

$_SERVER['REQUEST_URI']
içerisinde o kısım olmaz. Dolayısıyla bahsettiğiniz yöntem işe yaramayacaktır.
Önceki mesajımda da dediğim gibi hashtag bölümü sunucuya gönderilmediğinden sadece tarayıcı tarafından işlendiğinden sunucu tabanlı dillerle bu bilgiye ulaşılamaz. Sadece dolaylı yollardan ulaşmak belki mümkün olabilir.

javascript ile url yi okutup, icerisinden hashtag bolumunu aldiktan sonra ajax ile sunucuya bildirebilirsiniz.

kardeş yakuphan doğru söylüyor. senin bunu sunucuya göndermen lazım get yada post ile. veri gönderilmeden alamazsın sağlıklı olmaz. yada

yonetim.php?link=ogretmensinav#opt-estle

$link=$_GET["link"];

if(preg_match("/#.*e/", $link, $dizi))
print $dizi[0]

bu kadar

Geri