Photoshop mu Adobe İllusrator mü?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.. Adobe After efect ile bayağı bi haşır neşir oldum. İki boyutlu bir animasyon yapmak istersem photoshop ile iki boyutlu çizimleri kaliteli bir biçimde yapabilir miyim? Adobe illustrator ile photoshop arasındaki en büyük fark pixel kalitesiymiş. Afiş veya logo hazırlarken illusrator tercih ediliyormuş ama ben afiş veya logo ile ilgili bir çalışma düşünmüyorum. Sadece adobe after efect projesine gerektiğinde mesela kendimin çizdiği insan figürü gibi şeyler atmak istiyorum animasyon amacıyla.... Photoshop u az çok kullanıyorum ama illusratoru hiç kullanmadım ve bilmiyorum. Sizce photoshop ile insan figürü gibi iki boyutlu çizimleri kaliteli bir biçimde yapabilir miyim, yeterli midir? Yoksa illusratorü öğreneyim mi?

Photoshop piksel tabanlı, Illustrator vektörel tabanlı çalışır. Aradaki fark pikseller (Photoshop'ta) büyütüldükçe görüntü bozulur, vektörel (Illustrator ) de büyütüldükçe resim kalitesi aynı kalır.

hiboz' Alıntı:
Photoshop piksel tabanlı, Illustrator vektörel tabanlı çalışır. Aradaki fark pikseller (Photoshop'ta) büyütüldükçe görüntü bozulur, vektörel (Illustrator ) de büyütüldükçe resim kalitesi aynı kalır.

Evet onu araştırınca öğrenmiştim hocam. Photohop iki boyutlu çizimler için uygun mu? Örneğin mesela adobe after efect prgramında aslan ile ilgili bir animasyon yapmak istersem ve bunun için de aslan çizmek istersem photoshop mu tercih etmeliyim yoksa illusratör mü? (animasyonlarda pek yakınlaştırma olmuyor bu yüzden vektörel veya pixel tabanlı olması fazla önemli değil galiba)

evet biraz anladım. teşekkürler yardım için.. Anladığım kadarıyla eğer böyle bir animasyon yapmak istersem tablet üzerinden elle çizmem gerekiyor ve İllustrator ile de renk düzenlemesi falan yapmam gerekiyor. (tabi çizimimi güçlendirmem için de öncelikle resim kursuna falan yazılmam lazım :puhaha: ) Çizim düzenleme photosopta biraz zor olabilir gerçekten de ama foto ile ilgili animasyon yapmak istersem de photoshopun üstüne tanımam :)) Yani kısacası ikisini de öğrenmek şart ;) Zaten şimdilik profesyonel bir çizim yapamayacağım için photoshopta bilgisayardan mouse ile de yapabilirim ama tabi biraz daha ileri düzeyler için illaki çizim tableti ve İllustrator şart gibi gözüküyor ama internette araştırma yaparken şu videoya rastladım. Photoshop ile de animasyon için profeseyonel çizimler yapılabilir: https://www.youtube.com/watch?v=w4eg-vd0tGY
Şimdilik photoshop daha uygun benim için çünkü adobe after efect programında foto animasyonlar da yaparken photoshop programını kullanacağım. Çizim için de yeterliymiş photoshop (bunu da yeni öğrendim çünkü bu zamana kadar photoshopta profesyonel çizimler yapmamıştım :oops: ) Teşekkürler yardım için

Hocam 2si de olur. Ancak sonradan görseli büyütmen gerekirse photoshop pixel tabanlı olduğundan görüntü kalitesi bozulur. 3. bir seçenk flash yeni adıyla adobe animate. Kare kare çizimler yaparak animasyon ve çizgifilm bile yapılabilir. Youtube da draw with jazza diye bir kanal var. Adam flashla çiziyor. Animasyon çizim dersleri de veriyor. Kaliteli. Bir bak istersen fikir verir. Adobe animate in diğer bir artısı 4k video çıktı verebiliyor.
Son olarak photoshop olmaz diye birşey yok. Oyun yaparken kullanacağın assetler genelde png falan oluyor. Vektörel de çizsen pixel tabanlı da çizsen png haline gelince pixel tabanlı oluyor. Ancak illustrator ile çizip sonradan o öğenin dev bir hali de lazım olacaksa 2. bir çizim yapadan ilk çizimini kullanabilirsin.

İkisini üçünü dördünü beşini kısaca öğrenebildiğin kadarını öğrenmek en iyisi olur tabi

ebolukcu' Alıntı:
Hocam 2si de olur. Ancak sonradan görseli büyütmen gerekirse photoshop pixel tabanlı olduğundan görüntü kalitesi bozulur. 3. bir seçenk flash yeni adıyla adobe animate. Kare kare çizimler yaparak animasyon ve çizgifilm bile yapılabilir. Youtube da draw with jazza diye bir kanal var. Adam flashla çiziyor. Animasyon çizim dersleri de veriyor. Kaliteli. Bir bak istersen fikir verir. Adobe animate in diğer bir artısı 4k video çıktı verebiliyor.
Son olarak photoshop olmaz diye birşey yok. Oyun yaparken kullanacağın assetler genelde png falan oluyor. Vektörel de çizsen pixel tabanlı da çizsen png haline gelince pixel tabanlı oluyor. Ancak illustrator ile çizip sonradan o öğenin dev bir hali de lazım olacaksa 2. bir çizim yapadan ilk çizimini kullanabilirsin.

İkisini üçünü dördünü beşini kısaca öğrenebildiğin kadarını öğrenmek en iyisi olur tabi

Cevap için Çok teşekkürler hocam. Aslında ben Adobe After efectte profesyonel olmaya çalışıyorum. Eğer bu programda iki boyutlu bir animasyon yapmak istersem diye böyle bir soru sormuştum. Önceden flash bilgim var hocam. Çeşitli animasyonlar yaptım flash ile ama flashin Adobe animate olduğunu daha yeni öğrendim. Bunu da öğrenmiş oldum :) size göre animasyonda çizim yapılacaksa photoshopda veya illüstrator arasında bir fark yok yani.. bunu da not aldım Teşekkürler hocam :+1:

Geri