Photoshop Action (E-okul resim küçültme)

Kodla Büyü

ghost

Site Admin
Yönetici

E-okul bahane arkadaşlar.Herzaman işimize yarayacağını düşündüğüm, bir resime uyguladığınız bir işlemin tüm resimlere otomatik olarak uygulamak için kullanılan ACTİON özelliğini elimden geldiği kadar anlatayım dedim.

Photoshop CS programımızı açıyoruz.
1.jpg

sağ tarafta HİSTORY yazan yerin yanında action göreceksiniz.Orada küçük bir buton var..Ona tıklayın.menü açılacak
2.jpg

menüden new action seçiyoruz
3.jpg

karşımıza çıkan pencereden bir tuş belirliyoruz (BEN F10 SEÇTİM) ve RECORD tuşuna basıyoruz.Şuandan itibaren yaptığımız tüm işlemler kaydedilecek.İş sonunda F10 tuşunu yaptığımız işlemleri çalıştırmak için kullanacağız.
4.jpg

kayıtta olduğunu kırmızı butondan anlayabiliriz.
5.jpg

şimdi resimle oynamaya başlayabilirz.Ne kadar az oynarsanız o kadar iyi olur.Çünkü o kadar az işlem kaydedilir.Önce CROP ile resimi iki yandan daraltacağım.

6.jpg

sonrasında tabiki istediğim boyut yani 105 x 120 boyutuna ayarlayacağım..

7.jpg

Daha sonra bu resmi web olarak kaydet seçeneği ile belirlemiş olduğum bir klasöre kaydedeceğim.Ve işilem bitince resimi kapatıyorum.Çünkü daha sonra bu işlemi kullanırken iş bitince resimi kapatsın, klasöre kaydetsin ve çıksın...Herşeyi kendi yapsın..Ben dokunmayım diye..o yüzden eksik bırakmayın..

İŞİ NE dimi ..:) kendi yapsın..

8.jpg

9.jpg

VE EN SON KAYIDI DURDURUYORUM.DURDURMAYI SAKIN UNUTMAYIN.....

10.jpg

Artık istediğiniz resimi photoshopla açıp tek bir tuşla (Belirlediğiniz tuş...Yukarıda f10 belirlemiştik) istediğiniz boyuta getirip klasöre jpeg formatında istediğiniz netlik ve büyüklükte istediğiniz klasöre bırakabilirsiniz.

BU ŞEKİLDE 500 RESİMİ EN FAZLA 15 DAKİKADA BİTİRİRSİNİZ..KOLAY GELSİN.

hocam bende önce teşekkür sonra teveccüh etmek istiyorum ama photoshop cs2 yi yükleyemiyorum. kurarken son anda şöyle bir hata veriyor;

hocam bide şey vardı gerçi begül biliyor ama ya ben beceremiyorum yada benim pc de bi sorun var. sayfaya resim koyamıyorum. ( img tagları arasına )

Neslihan konuları yanlış yere açmışsın. ama yinede cevaplayım...

Öncelikle 1. sorunda CS2 Yükleyemiyorum demişsin..kopyaladığın yer nereyse,CD veya RAR doyası, bilgisayar bu kaynaktan CS2 için gerekli olan dosyayı okuyamıyor.

Alttaki IGNORE seçeneğini seçerek yüklemeye çalış..Olmazsa kendine başka bir CD veya kaynak bul..

2. sorunda ise resim yükleyemiyorum demişsin.

iki image arasına koyacağın linkin başında HTTP:// blulunmalı..
örnek:
1.jpg
resim çıkmayacaktır..

ama
HTTP:// eklersem
1.jpg

sorun olmaz..

Eğer resimi başka bir siteden link alacaksan.Resimin üzerine sağ tuş ile tıkla özelliklerine gir..ADRES (URL) yazan yerin karşısındaki tüm adres satırını kopyala yapıştır...sonra bu adresi fare ile seç yukarıdaki butonlardan G yazan butonun solundaki butona bas.

Eğer bilgisayarından resim koyacaksan yukarıda resim gönder butonu ile bu işi yapabilirsin.Zaten yapmışsında.

arkadaşlar anlatımdaki tek eksik öğrenci resminin olmayışı..Bütün resimler okulda olduğundan evin balkonundan çekilmiş şefaatli resimi kullandım :)

teşekürler hocam bu aynı excel ve word'de makro olayına benziyormuş. çok güzel hoşuma gitti verdiğin bilgiler gerçekten iyi

arkadaşlar ben iras.exe diye bir program buldum nette gezinirken. bu program otomatik olarak resimleri 5kb olarak ayarlıyor. photoshop da uğraşmak istemeyenlere duyurulur.

peki hocam e okulda sanırımbirde boyut olarak sınır var. bu şekilde resim kalitesini 63 olarak ayarladıktan sonra boyut sınırdan yüksek çıkma ihtimali doğmaz nmı? yüksek kalitede birde photosoopun resmin boyutrunu artırma gibi özelliğini düşünürsek bazı resimlerde boyut ile ilgili bir durum çıkmaz mı?

hocam teşekkürler. çoğu zaman ihtiyacımız olan bi konuya açıklık getirmişsiniz. öğrendiğimiz iyi oldu. Bende e-okula resim eklemek için Batch Image Resizer programını kullanıyordum. en*boy sabitleme, yeniden adlandırma, KB azaltma gibi özellikleri mevcut. İsterseniz tüm fotoğrafları aynı anda küçültebiliyorsunuz. bi deneyin bence...

Geri