Petlas Kış Lastiği Aldım

Kodla Büyü

ti_esti_to

Site Gezgini
Arkadaşlar herkese hayırlı forumlar.
Geçen senelerde İstanbulda kış lastiği kullanmıyordum ve arabaya güvenle binemiyordum. Bu sene taktırayım dedim ve epey bir araştırmadan sonra bugün 4 adet petlas kış lastiği aldım. Tanesi işcilik dahil 130 lira. Çok deneyimim olmadı ama fren yapınca sanki daha güvenli gibi. İnşallah faydasını görürüm.
Allah herkese kazasız belasız yolculuklar nasip etsin.

Kesinlikle görürsünüz faydasını; tabi 4 lastiğe takmak şartıyla. İnsanımız maalesef çekici lastiklere takıldığında yeterli olduğunu düşünüyor. Kış lastiğinin faydası için su birikintisinden bile geçmeniz yeterli, tahliye kanallarının nasıl işe yaradığını hemen görürsünüz; aracınızda kızaklama olmaz. Ben geçtiğimiz günlerde Michelin pilot alpin4 aldım 4 lastiğe de. 18inç ve 245 taban olduğu için bütçemi bayağı zorladı ama lastiğin üzerinde gidiyoruz. Sizinkiler de Hayırlı olsun...

Tavsiye olarak başlığı ziyaret edecek arkadaşların şu sayfadaki lastik incelemelerine bakmasını tavsiye ederim. Michelin'i bile solda bırakan Nokian firması var, ürünleri bulunmuyor, fiyatları el yakıyor, kullananların görüşü ise mükemmel:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Type/ ... nce-Tyres/

2 lastik ya da 4 lastik takmak konusunda fikrinizi değiştirecek bir video da özellikle 1:30'' a dikkat !
http://www.youtube.com/watch?v=K7xXDMkVFlE

KAR ÜSTÜNDE: Kış ve Yaz lastiği karşılaştırması:
http://www.youtube.com/watch?v=wRjPykhLdP4

bende bugün 2 tane önlere kışlık lassa aldım tanesi ankara ana bayisinde 140 tl. arka lastiklerim orta derece kışlık değiller. balatalarımı değiştirdim baya aşınmışlardı 50 tl ödedim.
110km hızla 6-7 kez ani fren denemesi yaptık arabayı usta sürdü hava da yağışlıydı. 1 kere dahi kaydırmadı 1 kere dahi arkalar S yapmadı. açıkçası bende hayret ettim ve tırstımda . durma mesafem de kısaldı. ustanın dediği şu , araba düze sıkıntı yok ama olurda tekerlekler birbirinde farklı zeminde gidiyorsa arabanın dönme olasılığında frene basma işe yaramaz vites düşür köke gazı toparlarrr..
bu arada ben trakyada yım kar yağmıyor yağsa da taş çatlasın 5 gün karlı oluyor 4-5 senedir. gidip Muş gibi bi yerde 4 tane almada göreyim :D

yildiray75' Alıntı:
bende bugün 2 tane önlere kışlık lassa aldım tanesi ankara ana bayisinde 140 tl. arka lastiklerim orta derece kışlık değiller. balatalarımı değiştirdim baya aşınmışlardı 50 tl ödedim.
110km hızla 6-7 kez ani fren denemesi yaptık arabayı usta sürdü hava da yağışlıydı. 1 kere dahi kaydırmadı 1 kere dahi arkalar S yapmadı. açıkçası bende hayret ettim ve tırstımda . durma mesafem de kısaldı. ustanın dediği şu , araba düze sıkıntı yok ama olurda tekerlekler birbirinde farklı zeminde gidiyorsa arabanın dönme olasılığında frene basma işe yaramaz vites düşür köke gazı toparlarrr..
bu arada ben trakyada yım kar yağmıyor yağsa da taş çatlasın 5 gün karlı oluyor 4-5 senedir. gidip Muş gibi bi yerde 4 tane almada göreyim :D

yanlış anlama ama 2 tane alacağına hiç almasaydın hocam. biraz araştırma yaparsan dediğimi anlarsın.

ya hocam sen o bu şu almazsa lastikçiler nasıl ekmek yicek? lastik hakkında hangi internet sitesine girerseniz girin adamlar satmak için herkes alsın diye neler yazıyolar neler.
ayrıyetten sizde yanlış anlamayın ama internetten ordan buradan okuyarak lastik hakkında bilgi sahibi olamazsınız. geçen lastikçiye girdim uzun yolda lastikler eskiye ısınır ısınmadan dolayı patlar diyor. ya yok böyle bişey edirneden ardahan a gidicen durmadan aha o zaman patlar. şehirler arası sürekli gitmiyoruz bişey yapmıyoruz şehir içi kısa mesafe kullanıyoruz rusya da da değiliz bilmem kaç ay kar olsun. biraz mantıklı düşünün gaza gelmeyin ama aşırı ihmal de etmeyin herşeyi

ben de normal lastik alıcam ama
nokian mı?
petlas mı?
michelin mi?
bridgestone mu?
lassa mı?

volkankey' Alıntı:
ben de normal lastik alıcam ama
nokian mı?
petlas mı?
michelin mi?
bridgestone mu?
lassa mı?
kullandığın yol koşulları ve şehirini yazarsan fikrimi söylerim ve araçda önemli.

istanbul genel olarak
yazın da tatil yöreleri antalya mersin gaziantep otoyolları :)

Ben Nokian WR D3 195/55R/15 lastiklerini kullanıyorum. Kampanyalı 200 Tl'den 800'e aldım gayet güzel, yumuşak

Ben en kötü kışlık lastiğin yazlık lastikten sağlam olduğu düşüncesindeyim.Nokianın çok sağlam bir lastik olduğunu söylüyorlar.Ama dediğiniz gibi duyulmamış olması yaygınlaşmasının önüne geçiyor.Petlas ise kullananlar 1.senesinden sonra pişman oluyorlar.Ben michellin var.2.senesi.Hala maşallah ı var diyebilirim.Ama fiyat olarak biraz tuzludur.

volkankey' Alıntı:
istanbul genel olarak
yazın da tatil yöreleri antalya mersin gaziantep otoyolları :)
bende Gaziantepte yaşıyorum otoyolda Michelin tavsiye ederim. Eğer bozuk yollarda asfalt dışına çıkıyorsan bridgestone daha mantıklı olur. Nokian kış lastiğini çok övüyorlar ama yazlıklar hakkına pek fikrim yok.
Ben 8 yıldır sürekli Michelin kullanıyorum fiyatı dışında bir sıkıntı yaşamadım.

Bende de Michelin energy saver var memnunum ama yazlık için diğer markaları kullananlar varsa önerilerini beklerim

Daha önce birçok kış lastiğini denedim. 1 ay önce 4 tane 185 65 14 Petlas lastiği işçilik dahil 120 liraya aldım. Kar üstünde deneme şansım oldu gece boş yolda denedim. Fren mesafesi, savrulmaması ve de ses yapmaması gayet güzel.

Nokian'ın Finlandiya menşeili olduğunu öğrendim. Özellikle kış şartlarının yoğun geçtiği Baltık ülkelerinde, Rusya'da kullanılan bir markaymış. Özellikle çok soğuk bölgeler için modellerine bakarsanız tanesinin 500-600 Tl'den aşağı olmadığını göreceksiniz

Ben de 4 adet petlas kış lastiği aldım gayet memnunum.Türkiye koşullarına petlas gider hem ekonomik lastik.

yildiray75' Alıntı:
ya hocam sen o bu şu almazsa lastikçiler nasıl ekmek yicek? lastik hakkında hangi internet sitesine girerseniz girin adamlar satmak için herkes alsın diye neler yazıyolar neler.
ayrıyetten sizde yanlış anlamayın ama internetten ordan buradan okuyarak lastik hakkında bilgi sahibi olamazsınız. geçen lastikçiye girdim uzun yolda lastikler eskiye ısınır ısınmadan dolayı patlar diyor. ya yok böyle bişey edirneden ardahan a gidicen durmadan aha o zaman patlar. şehirler arası sürekli gitmiyoruz bişey yapmıyoruz şehir içi kısa mesafe kullanıyoruz rusya da da değiliz bilmem kaç ay kar olsun. biraz mantıklı düşünün gaza gelmeyin ama aşırı ihmal de etmeyin herşeyi

Hocam bizde lastikçilik baba hatta dede mesleği diyerek söze başlayayım ama takdir yine sizin tabi :)
Lastikçiler sizi kandırmak için söyleyebilir işe yaramayan lastiği size çok güzel diye satmaya çalışabilir bu birazda kişilik meselesi ama bir gerçek var ki araba sürat yaptıkça ısınır ve ısındıkça yanaklar esner. Eğer daha önceden kaldırım ya da benzer bir şeye çıkarken lastiğin yanaklarını gözle görülür veya görülmez bir şekilde deforme etmişseniz, lastiğiniz o noktadan hıza bağlı olarak gümleyebilir. Yüksek hızda gümlediyse lastik, takla atmadan kenara çekmeniz için dua etmekten başka bir çareniz olmaz(ön çekerdeyse gümleyen lastik).
Uzun yolda lastik ısınıp patlar diye bir kaide yok tabi. Lastikçiler uzun yol örneğini aracı daha hızlı kullandığınız için verir. Hızlı kullanmak lastiğin ısınmasına neden olur. Lastiklerde ısınmaya ne kadar dayanacağını lastiğin üstünde yazan lastiğin sınıfı belirler (H sınıfı lastik vb gibi).
Siz yine de bildiğinizi alın ama eğer ön lastiğinizde balon yapma diye tabir edilen bir durum varsa veya lastiğiniz çok eskidiyse fazla hız yapmayın bence tabi.

sayın hocam ben de zaten çok bu konularla ilgili değilim bizde de babam uğraşıyor bu işlerle 40 yıla yakın da bir tecrübesi var onun söylediklerini ve tecrübelerini paylaşmaya çalışıyom bende. benim sözüm körü körüne 2 lastik almışsın 4 tane almadıysan boşuna veya bulunduğun bölgenin iklimine bakmadan lastik yorumu yapanlara.

Geri