Peki zihni nasıl susturabiliriz?

Kodla Büyü

spring

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar son zamanlarda iç sesimi fazla dinler oldum sanırım..zihnimde saçma sapan bir sürü sey...engel olamıyorum.. benzer durumda olan arkadaşlar varmıdır?

Ne gibi hocam? Zarara yönelik mi yoksa iş sıralaması gibi şeyler mi? Bu aralar benim de her şeyi bırakıp gidesim var.
Milletin karne telaşından başını kaşımaya vakit bulamadığı şu günlerde boşluğa düşen, 3 ay sonrasını göremeyen bir bilişim teknolojileri öğretmeni olarak halet-i ruhiyeniz gayet normaldir, hiç telaş etmeyiniz...

Hocam Psikoloğa gitmenizi tavsiye ederim. İçsel konuşmaların çokluğu, paranoya başlangıcı olarak bilinir.

iç ses iki yerden gelir hocam, biri akıldan biri gönülden, hangisini susturmak istiyorsanız diğerinin söylediklerini yapın :)

salih suruç-Peygamberimizin hayatı
asım köksal-Peygamberimizin hayatı
fethullah gülen-sonsuz nur
necip fazıl kısakürek- çöle inen nur

kainatının sahibinin uğruna kaina yaratttığı yüce Peygamberimizin hayatını anlatan kitaplar...

sahabeleri, hz hamzayı, hz ebu bekiri, hz ömeri, hz osmanı, hz aliyi, talha,zübeyr ve daha nicelerini göreceksiniz orada...

alın herhangi birini okuyun hocam....faydası olacaktır...

Karanfil tohumu ve çayını iç hocam,
yararları arasında en çok sakinleştirici ve zihni durulaştırıcı özelliği var,

folikAsit' Alıntı:
Ne gibi hocam? Zarara yönelik mi yoksa iş sıralaması gibi şeyler mi? Bu aralar benim de her şeyi bırakıp gidesim var.
Milletin karne telaşından başını kaşımaya vakit bulamadığı şu günlerde boşluğa düşen, 3 ay sonrasını göremeyen bir bilişim teknolojileri öğretmeni olarak halet-i ruhiyeniz gayet normaldir, hiç telaş etmeyiniz...

hocam iş sıralaması yoruldum sanırım artık... formatörlükk ve 5 e kadar okulda kalmak ...sağolun yinede..

Diyavol' Alıntı:
Hocam Psikoloğa gitmenizi tavsiye ederim. İçsel konuşmaların çokluğu, paranoya başlangıcı olarak bilinir.

içsel konuşma şeklinde değil hocam yapacaklarımla ilgili sıralamalar...yazılıları oku, e-okula gir müdürün makinasına format at vs gibi... sonra hepsi birbirine giriyorr :(

ozgurgitarim' Alıntı:

kainatının sahibinin uğruna kaina yaratttığı yüce Peygamberimizin hayatını anlatan kitaplar...

sahabeleri, hz hamzayı, hz ebu bekiri, hz ömeri, hz osmanı, hz aliyi, talha,zübeyr ve daha nicelerini göreceksiniz orada...

teşekkürler hocam en kısa zamanda okuyacağım...

ozgurgitarim' Alıntı:

ben daha iyisini tavsiye edeyim: hem de yazarından müslümanım diyen hiç kimse şüphe etmez... KURAN-I KERİM...mümkünse anlayarak okumanız temennisiyle... Allah'tan daha büyük yazar, KURAN'dan da daha büyük kitap yoktur sanırım...

(BAKARA suresi 242. ayet)
İşte Allah, size ayetlerini böyle açıklar; umulur ki akıl erdirirsiniz.

(EN'ÂM suresi 90. ayet)
İşte Allah'ın hidayet verdikleri(doğru yola ulaştırdıkları) bunlardır; öyleyse sen de onların bu hidayetlerine uy. De ki: «Ben bunun için sizden bir ücret istemiyorum. O (Kur'an), âlemlere bir 'öğüt ve hatırlatmadan' başkası değildir.»

Hocamın aklındakiler herkeste olan olağan şeyler, plan yapmak güzel şeydir, sadece planlarımız tutmayınca kızmamak lazım.. İşte o zaman gerginlik-sıkıntı artıyor... ve içinden çıkılamaz bir hal alıyor...

hocam çok basit.

ilk önce kısa dönemlik bir plan yap yani 1 haftalık. acil işleri düşğünerek saatleriyle günüyle yaz. ve o tarih saat gelene kadar serbestçe gez.

birde gelecedğe dair düşüğncelerin varsa 1-3- veya 5 yıllık plan yap. hedeflere illaki ulaşman şart değil amacın için uğraşmakda yol aldırır.

kafanın çok sakinleştiğini göreceksin. bırak kafandaki düşünceleri onlar cebindeki kağıtta dursun vakti gelmeden iş yapma, biraz kafanı dinle müzik dinle bisikletle gez pikniğe gir akşam ailece bir çay bahçesine git.. sevdiğin bir arkadşına misafirliğe git.. vb.. kolay gelsin.. kendi kendine ciddi ciddi konuşmalar vb şeyler varsa mutlaka psikoloğa git.

Geri