pc hiçbir usb fareyi görmüyor: unknown device

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar laptobumun usb yuvaları flash belleği görüyor ama usb fareleri görmüyor, "unknown device -kod 43" yazıyor aygıt yönetisinde,
" bilgisayardan,internetten driver yükle" diyorum zaten yüklü diyor. bu sorunla karşılaşan var mı?

Hocam Aygıt yöneticisinden ilgili donanımı kaldır daha sonra donanım değişikliklerini tara diye bir seçenek var onu seç tekrar driver yüklensin sorun çözülebilir.

geçen benim başıma gelmişti yanlış chipset kurmuştum bilgisayara hiç bir usb çalışmıyordu aygıt yöneticisinden üzerinde ünlem olan bir aygıt varsa üstünde sağ tıkla özellikler sürücü sürücüye geri dön seçeneğini bir dene. inşallah düzelir.

aygıt yöneticisinden tanıttığında düzelir. kullanamıyorum ki düzelteyim dersen, ps/2 uçlu farelerden bulursan aynı anda 2si takılıyken yapabilirsin.

arkadaşlar dediklerinizi yaptım olmuyor bi de 1 saatten beri sanki fareyi çıkarıp takıyormuşum gibi dıng dıng diye ses geliyor dakkada bir.

Hocam mouse bozuk olmasın başka bir mouse denedin mi. ses geliyor demişssin onun için diyorum.

-deepfreeze yok
-5 tane usb mouse denedim
-sistemi 10 gün öncesine geri yükledim
-aygıt yöneticisinden donanım değişikliklerini tara dedim
-

düzelmedi, format atmak istemiyorum, visual studio,sql, flash,photoshop........... dünya kadar programın yedeğini alıp kurmak 1 haftamı alır, yardım edin, bilgisayarımın modeli sony vaio vgn-ns21z, hâlâ dıng dıng ötüyor ve usb aygıtı tanınmadı diyor, sanki faremi görmeye çalışıyormuş gibi sürekli (flash bellekler açılıyor)

aynı anda bağlı bulunan diğer tüm usb bağlantılarını çıkarın. çoklandırıcı usb ler de dahil olmak üzere. sadece farenin usb si ni takın. bilgisayarınızı yeniden başlatın.

HOCAM BİOS TA Bİ SEÇENEK VAR SADECE MOUSE VE FLASH BELLEK VEYA SADECE KLAVYE FLASH BELLEK VEYA HEPSİ GİBİ. BENİMDE BAŞIMA GELMİŞTİ AYNEN IŞIKLARI YANIYOR AMA ÇALIŞMIYORDU. BİLGİSAYARIN MODELİ YENİ İSE BAZI BİOSLARDA BÖYLE BİR SEÇENEK VAR. BİR BAKIN DENEYİN.

Arkadaşlar hasari hocamın forumda paylaştığı aşağıdaki çözümleri aynen yaptım sorun çözüldü,şimdi çalışıyor,çok rahatladım. Batarya yı da çıkardım yarım saat bekledim.

Bu sorunu yaşayanlara da referansımız olur yazdıklarımız,ilginize teşekkürler.

Hatanın olası sebepleri:
1) Usb girişinde güç azalmasından dolayı sorun yaşanıyor ve usb hata veriyor,
2) Güncelleştirmeler yüklenirken bir güncelleştirme Usb'nin usbstor dosyasını siliyor ve aynı sorun yaşanıyor, (Son güncellemeleri geri alın)
3) Birden fazla Usb takıldığında usbler arasında çakışmalar oluyor ve usbstore dosyasının bozulmasına neden oluyor,

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞama

Önce kontrol edelim Usb sistemin onaltılık sistemde çalışıp çalışmadığını,

1. Başlat / Çalıştır / Regedit 'i çalıştırın,

2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\UsbStor'u tıklayıp sağda ErrorControl diyeni çift tıklayın ve

3. Buradaki değer verisini 3 yazın, Tabanı 16 olarak işaretleyin,

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf (usbstor.inf_x86_neutral_83027f5d5b2468d3) klasörünü tıklayın ve açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın, dizüstü bilgisayarsa pilini çıkarın. Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın. 10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc'yi başlatın.

sanalomer' Alıntı:
bu durumda format da atsaydınız demek ki sorun düzelmeyecekti.
neden hocam format atınca regedit sıfırlanmıyor mu, gerçi forumda format atıp da düzelmeyenleri duydum, ama anlayamadım orasını

Bir de napıyoruz, Sistemimiz stabil çalışır durumdayken ve bütün programlarımızı yüklemişken ACRONİS ile sistem imajını alıyoruz ki, bu gibi küçük problemler bizi formata kadar götürmesin.

mavi85' Alıntı:
Arkadaşlar hasari hocamın forumda paylaştığı aşağıdaki çözümleri aynen yaptım sorun çözüldü,şimdi çalışıyor,çok rahatladım. Batarya yı da çıkardım yarım saat bekledim.

Bu sorunu yaşayanlara da referansımız olur yazdıklarımız,ilginize teşekkürler.

Hatanın olası sebepleri:
1) Usb girişinde güç azalmasından dolayı sorun yaşanıyor ve usb hata veriyor,
2) Güncelleştirmeler yüklenirken bir güncelleştirme Usb'nin usbstor dosyasını siliyor ve aynı sorun yaşanıyor, (Son güncellemeleri geri alın)
3) Birden fazla Usb takıldığında usbler arasında çakışmalar oluyor ve usbstore dosyasının bozulmasına neden oluyor,

ÇÖZÜMÜ:

1.AŞama

Önce kontrol edelim Usb sistemin onaltılık sistemde çalışıp çalışmadığını,

1. Başlat / Çalıştır / Regedit 'i çalıştırın,

2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\UsbStor'u tıklayıp sağda ErrorControl diyeni çift tıklayın ve

3. Buradaki değer verisini 3 yazın, Tabanı 16 olarak işaretleyin,

2.AŞAMA

1) Bilgisayarım/C/Windows/System32/Driverstore/Filerepository/usbstor.inf (usbstor.inf_x86_neutral_83027f5d5b2468d3) klasörünü tıklayın ve açın.

2) Buradaki usbstor.inf ile usbstor.pnf dosyasını Bilgisayarım/C/Windows/inf klasörüne kopyalayın.

3.AŞAMA

1) Kopyalama yaptıktan sonra, bilgisayarı kapatın 10-15 saniye fişe takılı olmasın, dizüstü bilgisayarsa pilini çıkarın. Mouse ya da sorunlu usb yi de çıkarın. 10-15 sn sonra tekrar takın ve Pc'yi başlatın.
arkadaşlr aynı anda 3 tane flash bellek taktım ve aynı sorun oluştu, yukarıdaki yöntemle sorunu çözdüm yine, sizde de oluyorsa aynı anda 3 tane usb bellek takmayın.

farklı bir sorun ve farklı bir çözüm yolu. yeni birşey daha öğrendik. teşekkürler....

mavi85' Alıntı:
sanalomer' Alıntı:
bu durumda format da atsaydınız demek ki sorun düzelmeyecekti.
neden hocam format atınca regedit sıfırlanmıyor mu, gerçi forumda format atıp da düzelmeyenleri duydum, ama anlayamadım orasını
Belki demeyi unutmuşum hocam.
Format da işe yarayabilir tabiki. Bu konu olduğu da iyi oldu. Kendi bilgisayarımızda olmasa da başkaca bilgisayarlarda bu sorunla karşılaşırsam bu çözümü aklımın bir köşesinde tutarım

Konuyu canlandırmak durumunda kaldım kusura bakmayın. Sırf bu sorunun cevabına en yaklaşan forum burası olduğu için üye oldum :) Bende de aynı sorun var mouse sürekli dıng dıng edip duruyor ve tanınmadı veya yüklenemedi diyor fare için. Çözümü Paylaşmış arkadaşımız denedim farenin çalışmama sıklığı azaldı biraz çalıştı dün akşam. Bugün yine aynı sorun başladı. Daha doğrusu sıklaştı diyelim hiç bir zaman net olarak çözülemedi. Çözüm yolunu tekrar denedim hiç bir sonuç alamadım bu sefer. Format da attım bilgisayara işe yaramadı. Yaklaşık 1.5 yıldır bu sorun var ama şu sıralar çok sık oluyor hiç bişey yapamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim :cry:

Geri