pc açılmıyo...

Kodla Büyü

oz_can

Üye
arkadaşlar bilgisayarlardan biri açılşta su mesajı veriyo.
"insert BOOT diskette in A:
Press any key when ready"

guvenlı modda acmayı denedım ama açılmıyo.acaba ne yapabileceğim hakkında bı fıkrı olan varsa sevinirim.

ne olduda sonra böyle oldu öncesinde olan şeyleri yazsaydınız daha net yardımcı olur arkadaşlar, burada açılışı biostan kontrol edin windows gitmemişse harddiske getirin başlangıcı diyorum şimdilik,

evet şöyle diyeyim açılışta windowsa girmiyo.
"press F1 to resume"
buna bastığımda ise searching for Boot Record from FLOPPY...NOT FOUND mesajı geliyo.daha sonra alt kısmında yukardakı mesaj yazıyo.
ayrıca soyledıgınız yontemı pek anlamdım acarsanız sevınırım.teşekkürler...

sorunun, anladığım kadarıyla bilgisayar açılışta ilk olarak disket sürücüyü kontrol ediyor ve sonra diğer sürücüleri kontrol etmeyecek şekilde ayarlanmış durumda.

demek istediğim, bios ayarlarından(bu ksıma delete tusuna basarak giriyoruz genellikle) bios'ta, first boot device'yi harddiskinizi gösterir şekilde ayarlayın, sonra kayderek çıkın biostan böylece pc açılışta ilk olarak harddiski kontrol edecektir. eğer harddiskinizde kullanılabilir bir işletim sistemi varsa bilgisayar açılır. eğer hala açılmıyorsa, bu durumda pc'ye format atman gerekebilir

dediklerini uygulamaya çalıştım KILICASLAN fakat biosa gırdıgımde
o fırst boot device kısmında floppy ve disabled seçeneklerinden farklı birşey yok.yani hard diski seçemiyorum.acaba yapaliceğim başka bişey varmı format dışında.

ilk akla gelen disket sürücüde disket olabileceği, disket yoksa ve pc ilk açılırken hdd yi görmüyorsa ide/sata kablosunda problem olabilir başka bir kablo ile denenmeli.

hocam harddiskiniz gitmiş durumda ya içinden güc kablosu cıktı yada data cıknmıştır yada istenmeyen yandı...gecmiş olsun

Geri