pascal dersiyle ilgili...

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
ben öğrenciyim. üniversitede paskal dersine ilk defa girdim kitabına baktım. hep karakterlerin açıklamalarını yapmış. yani biraz ezber yapmış.biraz kafam karıştı. telaş yaptım anlayamıyorum diye. siz nasıl çalışırdınız? acaba nasıl çalışmalıyım? kendimi nasıl geliştirebilirim?
cevaplarsanız çok sevinirim. saygılar. :)

Programlamayı asla kod ezberleyerek yapma derim :wink: mantığını anla, pascal programlama dillerinin en basiti, ama eğer onun mantığını anlarsan anlamayacağın hiçbir dil olamaz, ben de ilk pascal görmüştüm prog. dili olarak, korkulacak bişey yok, kitaptan çalışmanı tavsiye etmem, hocayı dinle, mantığını anla :roll: başarılar :+1:

Üni de bilgisayar derslerinde meslek lisesi mezunu olmadığımdan zorlanmıştım. Ama mantığını kavrayınca, bol soru çözünce(uygulamalı olarak)- ESEF mezunu olanlar bilir Doğan ÇALIKOĞLU'yu- Onun derssinden 80 bile almıştım. Bence panik yapma. Algoritmayı iyi kavra. Umarım başarırsın.

evet esma06 arkadaşıma katılıyorum. bende meslek lisesi mezunu olmayan biri olarak üniv. de programlamayla pascalla tanıştım.ilk başlarda belki biraz zorluyo ama uğraştıkca başarıyosun ve başardıkca da bu programlamayla uğraşmaktan kendini alamıyorsun. eğer gerçekten öğrenmek isiyosan, gereken zamanını ayır. başarmaman için hiç bir sebep yok.kolay gelsin...

Mutlaka bilg. başında, uygulamalı çalış, yanlış program yazabilirsin ama bilgisayarın verdiği her hatada yeni bişey öğrenirsin emin ol :wink:

pascaldan ziyade arkadaşların dediği gibi önce algoritma öğren gerisi kendinden gelir sonra hobi olark program yazmaya başlarsın

algoritmayı anlamazsan hiç bir şey yapamazsın algoritmayı anlamak önemli hocam

ben esefte okuyorum. ben de düz lise mezunuyum. doğrusunu söylemek gerekirse algoritma dersinden kaldım algoritmadan da pek birşey anlamdım. daha doğrusu fazla çalışmadım algoritmaya... ama biliyorum ki bilgisayar mühendisliği fakültelerinde algoritma dersi yok onlar nasıl öğreniyorlar ki...
tavsiyelerinizi dikkate alacağım.çok teşekkürler.

Algoritma dersinin olup olmadığı önemli değil. Senin o dersten kalmış olman da çok önemli değil. Ama program öğrenmek istiyorsan, problemin önce algoritmasını oluşturacak, sonra da o dilde kodları yazacaksın. Senin için tavsiyelerim aynı. Bol soru çöz uygulamalı olarak. Bu arada vize-final notlarını merakla bekliyorum.

Geri