Pardus yüklesem driver sıkıntısı yaşar mıyım?

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Windows 8 yüklü bilgisayarıma bir de pardus kurmayı düşünüyorum. Ama kurmadan önce driver sorunu yaşar mıyım diye aklıma geldi? Bütün driverları kendisi tanımazsa uygun driver ları nereden bulabilirim?

Üreticilerin sitesinde, pardus depolarında forumlarda bulabilirsiniz.

Pardusda driver sorunu yaşayacağını düşünmüyorum. Nadir olarak ekran kartlarında bazen yaşanıyor ama o da çözülüyor. Bence rahatlıkla yükleyebilirsin. Emin değilsen diskini 3 e böl birine windows birine pardus kur bir tanesini de ortak kullanım için bırak. Ben bu şekilde çok rahat kullanıyorum. Ben şuan pardus Topluluk sürümünü 1.0 kullanıyorum. Yakın zamanda Pardus topluluk sürümü 2.0 kararlı sürüm çıkacak tavsiye ederim.

Hobi amaçlı kullacaksanıız Pardus yerine Linux Mint tavsiye olunur,öyleki deposu çok geniş ve daha kararlı bir sistem...
öyleki 64 bitlik sürümünü; 128GB lık SSD diskli,4GB RAMli netbookta dene şansım oldu...Driver sorun olmayacaktır...

Linux mint sürümü kullanan arkadaşlar memnundu. Ama pardus da bayağı gelişmeler oluyor. Eski çıkan akıllı tahtalarda pardus kurulu. Yenileri de pardus kurulu çıkacak. Kullanımı yaygınlaşırsa pardus kullanmak biraz daha avantaj sağlayabilir.

capu' Alıntı:
Linux mint sürümü kullanan arkadaşlar memnundu. Ama pardus da bayağı gelişmeler oluyor. Eski çıkan akıllı tahtalarda pardus kurulu. Yenileri de pardus kurulu çıkacak. Kullanımı yaygınlaşırsa pardus kullanmak biraz daha avantaj sağlayabilir.

Tahtalardaki Pardus debian tabanlı olduğu için yazılım bulma ve kaynak konusunda sıkıntı yok.

Evet topluluk sürümü de tahtalardaki pardusun(Pardus Kurumsal Sürüm) üzerinden geliştiriliyor zaten. Yazılım bulmada dediğiniz gibi çok sorun çıkmıyor. Sadece BTS kontol programını bir türlü kuramadım. İtalc diye bir program var fakat kurulumunu pardusa bir türlü gerçekleştiremedim malesef.

capu' Alıntı:
Evet topluluk sürümü de tahtalardaki pardusun(Pardus Kurumsal Sürüm) üzerinden geliştiriliyor zaten. Yazılım bulmada dediğiniz gibi çok sorun çıkmıyor. Sadece BTS kontol programını bir türlü kuramadım. İtalc diye bir program var fakat kurulumunu pardusa bir türlü gerçekleştiremedim malesef.

Nasıl bir sorun yaşadınız hocam ?

Synaptic deposunda program mevcut fakat. Kurduğumda program açılmıyor bazı hatalar veriyor. Şuan tam olarak hatırlamıyorum hata metnini.

Geri