Pardus' un yaygınlaşması ve gelişim için anlaşma imzalandı

Kodla Büyü

nosTRa

Süper Üye
Süper Üye
Uğraştık, çalıştık, başardık, emeği geçen herkese teşekkürler

Açık Kaynak Kodlu Millî İşletim Sistemi Dağıtımı "Yeni Nesil Pardus" okullarda yaygınlaştırılacak
YEĞİTEK Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) arasında 24 Ekim 2019'da danışmanlık ve yazılım geliştirme hizmeti alımına ilişkin sözleşme imzalandı. 17:49 263
24174628_DSC_0033-yeni-2.jpg

YEĞİTEK Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) arasında 24 Ekim 2019'da danışmanlık ve yazılım geliştirme hizmeti alımına ilişkin sözleşme imzalandı.

Protokol imza töreni YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ ve TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU'nun katılımıyla gerçekleşti. YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, bu iş birliğiyle öğrencilerimizin genç yaşta açık kaynak teknolojilerle tanışması konusunda önemli bir adımın atıldığını, sınıflardaki etkileşimli tahtaların verimli ve etkili kullanımının sağlanacağını, sahadan kullanım verilerinin toplanması ve uzaktan yönetim imkânı ile çok daha rasyonel bir kullanım senaryosunun hayata geçirileceğini ifade etti. ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat SATOĞLU ise mevcut etkileşimli tahtaların sadece bir kısmında kullanılmakta olan PARDUS işletim sisteminin yaygınlaştırılmasının önemini vurgulayarak, FATİH Projesi ile başlayan bu işbirliğinin devamı için YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ ve ekibine teşekkürlerini iletti.

İmzalanan sözleşme ile:

• Millî işletim sistemi Pardus'un Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yaygınlaştırılması sağlanarak Türk yazılım endüstrisine destek verilecek.
  • Okullardaki etkileşimli tahtalar için özelleştirilen Pardus ETA ve bu işletim sistemine sahip etkileşimli tahtaların uzaktan kontrolünü sağlayacak merkezî yönetim sistemi LiderAhenk'in yeni versiyonları geliştirilecek.
  • Pardus işletim sisteminin okulda kullanılması planlanan tek kart bilgisayarlara yönelik versiyonu olan Pardus ARM sürümü hazırlanacak.
  • Yeni alınan etkileşimli tahtaların 4K uyumluluğu bulunan Pardus işletim sitemi ile buluşması sağlanacak.
  • Öğretmenin sınıfta tahtayı daha kolay ve etkin kullanmasını sağlayacak bir arayüz devreye alınacak.
  • Pardus işletim sisteminin geliştirilmesine ve iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla eğitsel içerikleri ve teknik dokümanları barındıran, kullanıcılar ve açık kaynak geliştiricileri arasında etkileşim sağlayacak olan topluluk yönetimi hizmeti sunulacak.

Aman hocam paylaşma böyle şeyler bazı kişilerin Pardus 'a Alerjisi var. Tahminim 24 saat içinde üşüşürler ..:)

Tüm yaşamı boyunca ciddi hiç bir iş yapmamış,toplum ve insanlık adına herhangi bir olumlu durum içinde bulunmamış kişi; ne yapılmış, ne yapılan işi takdîr edebilir; ne de nasıl ve niçin yapıldığını anlayabilir....

Tüm yaşamı boyunca ciddi hiç bir iş yapmamış,toplum ve insanlık adına herhangi bir olumlu durum içinde bulunmamış kişi; ne yapılmış, ne yapılan işi takdîr edebilir; ne de nasıl ve niçin yapıldığını anlayabilir....

Dilimiz döndüğünce anlatacağız artık ‍♂️

Emeği geçen herkese teşekkürler. Ülkemiz için güzel bir süreç başlıyor umarım.

Umarım haberin sonundaki listeye sondan başlarlar. Benim açımdan sorun yok dinazorlar çağından beri linuxlarla uğraşıyorum. Gelecek Linux vs desem kaç arkadaş o zamanları görmüştür bilmem. Ancak özellikle diğer branşlardan arkadaşlar için hem işletim sistemi kullanımı noktasında hem de o işletim sisteminde sorunsuz kullanacakları eğitim materyalleri ve materyal geliştirme hususunda alttan alttan eğitimler başlamalı. Yoksa tahtayı getirdik alın pardus kullanın demeyle olmuyor.

pardus un milli olması da
Türk vatandaşlığına geçen dobrowski(kaan dobra!) izlemini uyandırıyor bende
malum kernel olayı

kerneli finlandiyalı linus torvald tarafından yazılmış, bugünkü günlerine amerika sayesinde gelmiştir. linux'tan en fazla para kaldıran ve vakfı destekleyen şirketler ise sunucu sistemleri yapan red hat androidi geliştiren google, sunucularını linux serverlarda tutan neredeyse tüm amerikan şirketleridir. kimsenin yerli ve milli kerneli değil tum dünyanin ortak kerneli. isteyen istediği işletim sisteminde kullanır, microsoft bile windows 10'un icine gömüyor
credits dosyasına göre programcıların sayısı şöyle
130+ usa
68 germany
23 australia
21 united kingdom
21 canada
20 netherlands
15 france
12 brazil
~200 digerleri

Umarım yumuşak bir geçiş olur, alelacele paldır küldür (teşbihte hata olmaz, züccaciye dükkanına fil girmiş gibi) bir geçiş olmamalı...

kendimize yapay düşmanlar yaratmayalım, kimse Amerikan yazılımı windows kullanalım istemiyor, linux düşmanlığı değil bu.
İstenen şey bu linux ve pardus un gerçekten adamakıllı çalışır bir şekilde hazırlandıktan herşeyi tam olduktan sonra kullanımının zorunlu hale getirilmesi.

Koskoca bir işletim siteminden bahsediyoruz, 3-5 tane bilgisayar öğretmeninin kendi şahsi özverisi ve çabasıyla yapılacak bir şey değil bu. Çok ciddi kalıcı büyük bir ekip sürekli olarak bu işletim siteminin üzerinde çalışacak, özel sektör ve yazılım şirketleri katılım gösterip uyum sağlayacak ondan sonra alın bunu kullanın denilecek.İlla ki sorunlar olur ve bu kadrolu ekip sorunları düzeltir denilecek.

Etap ta da envai çeşit sorunla karşılaşıyoruz ve çözüm bulamıyoruz, çözüm bulacak yer de olmuyor. Whatsapp gruplarında herkes birşeyler soruyor 5 sorunun 3 ü cevapsız kalıyor vs.

Yapılsın ama lütfen 2 yıl üerinde çalışılıp sağlam bir ekiple adamakıllı yapıldıktan sonra zorunlu olsun. Alın bunu yükleyin dendiğinde sorunlar mimimum seviyede olsun.

Benim Pardus ile ilgili kafamı kurcalayan bazı sorular var. Bilen, kullanan arkadaşlar cevaplayabilirse sevinirim.
  • Derslerde aktif olarak kullanılan, yayınevlerinin exe. uzantılı uygulamaları Pardus'ta çalışacak mı?
  • Halihazırdaki ofis dosyalarını sorunsuz şekilde açan programlar var mı?
  • Tahtalara bazı sınıflarda yazıcı, tarayıcı vb. bağlı. Bunların Pardus uyumlu sürücüleri bulunuyor mu?
İlk etapta aklıma gelenler bunlar.
Teşekkürler.

Benim Pardus ile ilgili kafamı kurcalayan bazı sorular var. Bilen, kullanan arkadaşlar cevaplayabilirse sevinirim.
  • Derslerde aktif olarak kullanılan, yayınevlerinin exe. uzantılı uygulamaları Pardus'ta çalışacak mı?
  • Tahtalara bazı sınıflarda yazıcı, tarayıcı vb. bağlı. Bunların Pardus uyumlu sürücüleri bulunuyor mu?
Teşekkürler.

Benim çalıştığım ilde zorunlu olarak pardusa geçiş yapıldı.
  • Yayınevlerinin exe uzantılı uygulamalrının büyük kısmı wine ile çalıştırılabiliyor, çalışmayanların olduğu da söyleniyor.
  • Ofis programları için ücretsiz muadilleri yüklenmiş.
  • Yazıcı tarayıcı işi ise tam bir işkence anlatmaya bile gerek yok tahmin ediyorsunuzdur.

Teşekkürler.
Exe dosyaları çalışmaz.
Microsoft office ile hazırlanan dosyaların önemli kısmı sorun çıkartıyor
Çoğu donanımı bağlamanız baya bir emek ister.

Tahtalar pardusa geçerse .net c# çoğu yazılım linux portunu kısa sürede çıkarır, yayınevleri kaz gelecek yere yazılımı hazırlatır merak etmeyin. Ofis konusunda docx, pptx tarzı formatlar bildiğim kadarıyla ms office dışında detayları çok açık olmayan ticari olarak ince noktaları gizli olan formatlar. Linux tarafında open document format yaklaşımı var. Lisans muhabbetleri filan yani anlayacağınız. Adamlar aynısını yapan bedava program olsa ofis paketini nasıl satacak işletmelere :) Yazıcı-tarayıcı olayı da özel olarak bir ekibin çalışması gereken alanlardan. Meb inşallah bunu en azından F@tih cihazları için bile olsa şart koşar. Yoksa özellikle bazı eski cihazları yüklemek imkansıza yakın zorlukta olabiliyor. İşin oldukça içinde olmayan birisi ne yazık ki hazırda gelmeyen sürücüyü kuramayabilir.

Tahtalar pardusa geçerse .net c# çoğu yazılım linux portunu kısa sürede çıkarır, yayınevleri kaz gelecek yere yazılımı hazırlatır merak etmeyin. Ofis konusunda docx, pptx tarzı formatlar bildiğim kadarıyla ms office dışında detayları çok açık olmayan ticari olarak ince noktaları gizli olan formatlar. Linux tarafında open document format yaklaşımı var. Lisans muhabbetleri filan yani anlayacağınız. Adamlar aynısını yapan bedava program olsa ofis paketini nasıl satacak işletmelere :) Yazıcı-tarayıcı olayı da özel olarak bir ekibin çalışması gereken alanlardan. Meb inşallah bunu en azından F@tih cihazları için bile olsa şart koşar. Yoksa özellikle bazı eski cihazları yüklemek imkansıza yakın zorlukta olabiliyor. İşin oldukça içinde olmayan birisi ne yazık ki hazırda gelmeyen sürücüyü kuramayabilir.

O zaman inşallah kılıf hazırlanmadan minareyi çalmazlar ve yaptık oldu demezler... :(

Geri