Özür gurubu atama Algoritması. Ben işin içinden çıkamadım.

Kodla Büyü

primeragt

Üye
Şimdi arkadaşlar 4 öğretmen(A B C D) 4 kurumu (a b c d)istiyor diyelim.
öğretmenler
A 130 puan ankarada görev yapıyor. tercih sırası (a b c d ) a okulu dolu olduğu için b ye atanır
B 120 puan a okulunda görev yapıyor. tercih sırası (b c d ) b doldu c ye atanır
C 110 puan tercih sırası (a b c d ) a okulu boşaldı a ya atanır.
D 100 puan tercih sırası (a b c d ) d ye atanır

bunu türkiye genelinde düşününce mutlaka hatalar olacaktır. düşük puanlı öğretmenler yüksek puanlıların yerine atanacak ve sıkıntılar olacaktır.

özyinelemeli algoritma kullanarak sürekli batan program çalıştırılır taki boşta okul kalmayana kadar
örneğin dijkstra tarzı bir algoritmayla

Ben sürekli bu atama algoritması üzerinde düşünüyorum. Ama tam bir mantık bulamadım.
Örnek vereyim isterseniz.
Diyelim 5000 puanlı bir öğretmen var. a,b,c diye okulları istediğini varsayalım. Ama bunlardan a,b okullarında şuan öğretmen olduğunu varsayalım. ve bu okullardan b okulundaki öğretmen 50 puanlı ve başka bir okula tercih yaptığını düşünelim. ve bu istediği okullardan her hangi birisine boş ve direk atanır. bu durumda 5000 puanlı öğretmenimiz b okuluna mı yoksa a okuluna mı atanır? aslında mantıklı olan b okuluna atanması ama b okuluna atanması için sistemin önce b okulundaki 50 puanlı öğretmeni ataması b okulundaki öğretmene atama sırasını ne zaman yapacak çok karışık bir durum yani sizce nasıl bir algoritma ile dağıtım yapıyorlar?

sonuçta boş okul kalmaz. onda bir problem yok. problem şu düşük puanlı yüksek puanlının atanamadığı yere atanır.
örnek: 5000 kişi yer değiştirecek. 4999 numaralı kişinin yeri çok popüler ve birçok kişi burayı istedi. ama hiçbiri atanamaz buraya. 4999 numaralı kişi tain istedikten sonra 5000. kişi en düşük puanlı olmasına rağmen bu okula atanır. dolayısıyla atama kontrol ediliyorsa baştan başlar. ve bu iş çok uzun sürer ve bir sonuç alınmayabilir.

evet ben de farketmiştim bu durumu ama çözmek için uğraşmış olacaklarına pek inanmıyorum açıkçası

hocam bu konu üzerine geliştirilmiş onlarca algortima var dijkstra gibi ve işlemleri çok kısa sürelerde yapıyorlar

bir de bunun yanında özür durumunun niteliği de var hocam onu unuttuk :) sağlık mı, eş mi, kişisel sebepler mi.. eyvaah iyice b.ka sardı iş :puhaha:

çok basit önce normal atamalarla birimleri doldururlar
mesela a iline 5 öğretmen
b iline 3 öğretmen c ilinin d ilçesine 5 öğretmen
sonra atamaya hak kazanan öğretmenleri (il dışı narmal sıra tercihi gibi) her birimde tercih önceliğine göre sıraya sokarlar...
çok lazımsa yazabilirim kod mebe

seyduna' Alıntı:
sonra atamaya hak kazanan öğretmenleri (il dışı narmal sıra tercihi gibi) her birimde tercih önceliğine göre sıraya sokarlar...

Seyduna hocam atladığın şeyler var.

primeragt' Alıntı:
seyduna' Alıntı:

Seyduna hocam atladığın şeyler var.
ne gibi hocam??
zaten kodu yazmaya oturuyum onları birer birer çıkarırım...

bu bölüm çok karışık..boşverin.bu stresle algoritma falan ters şimdi..olmadı matrix olup uçalım..can sıkıntısı bölümüne gelinde siz asıl görün hesaplamayı:))

sonucta oncelik puani yuksek olanin. en yuksek puanli olandan baslanmali. ilk tercihine atanmali

:)--------
problemi dikkatli okuduktan sonra fikrim degisti :)
gercekten karisik bir durum
ilk siradaki kisinin atanacagi okullardaki ogretmenleri ve tani onlaindaki tercihlerindeki ogretmenler yerlestirilmeli
ic ice bir dongu. ayni fonksiyon zincirin sonuna kadar calistirilmali sma nasil :)

tabiki puanı en yüksek olandan başlanacak. ama puanı en yüksek olanın dezavantajı ne, henüz hiç kimse bir yere atanmadı. dolayısıyla il içi ve il dışı isteyerek boşalacak hiçbir okula ataması yapılamaz. dolayısıyla sadece açık olan yere atanabilir. ilerleyen atamalarda tercihlerinden 1 tanesi boşalırsa ve oraya birisi atanırsa daha düşük puanla atanmış olacak. ve bu her ili etkiler. her ilçeyi etkiler. dolayısıyla bilgisayar işi bittikten sonra tekrar kontrol edince bir sürü hata çıkacaktır.
Yani bir ders programını yaparken bile 5-10 tane kriter koyduğumuzda bilsa ne kadar uğraşıyordu hatırlayın lütfen. o algoritmayı yapanla konuştum ben. valla rastgele hocam dedi.
Bu işte ise binlerce farklı durum var. o yüzden çok karışık bence.
Seyduna hocam saygısızlık etmek istemem kesinlikle. Bilginizden ve tecrübenizden şüphem olamaz (çünkü tanımıyorum sizi). Ama bende büyük programlar yazmış bir bilgisayarcıyım.
2 tane seçim programı (2004 yerel seçim ve geçen sene yapılan seçim için).
1 tane market otomasyon programı,muhasebe, kasa, pos, rapor,
1 tane yat ve kotralar için takip, kasa, muhasebe,fatura
1 tanede balıkçı barınakları için.
Web tabanlı soru bankası
(Yukarıdaki programların online aktivasyonları da var.)
İş bilmeyen bir insan değiliz. Belki kolaydır ama benim kafam basmadı. 10 lu örnekte bile işin içinden çıkamadım ben.

Bence burada asıl hata milli eğitimin. bence bu atama dönemi en az 3-4 seferde yapılmalıydı. boş kontenjanlar açılmalı ve boşalan yerlere bir sonrakinde tercih sunulmalıydı. o zaman hiç bir problem olmazdı. 10. sınıftaki öğrencimiz bile yapardı.

bende herkes beklerken nasıl vakit geçiriyor diyordum, :) algoritma ile güzel vakit geçer . yalnız atladığınız biyer yok mu yoksa ben uykudan mı farklı düşünüyorum. bu atamada o ihtimal çok yüksek, çünkü her ne kadar iki aşama da deseler aslında üç aşama. 29-31 arası ek yerleştirme yapılmayacak mı ben mi yanlış duydum. her nekadar şu an için duyum kelimesi çok sinir bozucu olsada.

benim anladığım, öncelikle algoritmada a okuluna kimse atanamayacak çünkü dolu, b c d y puana göre sıralanacak. sonra atamalar gerçekleşecek, ardından a okulundaki hoca gidecek okul boş kalacak ve söylendiği gibi olursa 29unda tekrar atanamayan D öğretmen En güzel a okuluna atanacak.

?

29 undan bahsetmiyoruz ayın 27 sine kadar olan atama yani ilk atama. şöyle örnek vereyim

senin 120 puanın var ve 1. tercihin dolu olduğu için 2. tercihine atandın. Sonra senin 1. tercihinde bulunan öğretmenin bir yere taini çıktı ve okulu boşaldı.
benim 50 puanım var ve senin 1. tercihini bende yazmıştım ve bana sıra geldiğinde orası boş artık ve atandım. Sen itiraz etmez misin?

primeragt' Alıntı:
29 undan bahsetmiyoruz aynı 27 sine kadar olan atama yani ilk atama. şöyle örnek vereyim

senin 120 puanın var ve 2. tercihine atandın.
benim 50 puanım var ve senin 1. tercihine atandım. Sen itiraz etmez misin?

işte hocam ben onu anlamadım, ben niye birinci tercihime atanamıyorum ? yani şuan bu kafayla gerçekten algılayamadım da,

A - b ye atandı
B- c ye atandı
C- a ya atandı
D- d ye atandı;

algoritma özyineleme yaptı;

A öğretmenine geldi kod: C den puanı yüksek a ya atadı
B öğretmenine geldi b ye atadı
C öğretmenine geldi c boş c ye atadı
D öğretmenine geld d ye atadı

bu şekilde defalarca çalışır algoritma

ve açıklandı

Atandığınız Kurum : 1. tercihiniz olan KOCAELİ/KÖRFEZ/Yarımca Ortaokulu