Özür Grubu Yolluk

Kodla Büyü

mayhem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar eşimle aynı ilin aynı ilçesinde çalışıyorduk. İl dışı ile eşim farklı ilin bir ilçesine atandı ve yolluğunu tam aldı. Bende eş durumu ile ilin fatklı bir ilçesine geldim. Yolluğumu tam mı almam gerekir ? https://www.memurlar.net/haber/608434/es-durumu-tayinlerinde-harcirah-nasil-hesaplanir.html

Buradaki örnek 3 le aynı durumdayız. ben yeni öğrendim ama kime sorsam alamazsın diyor. İlçeye yada okula durumu nasıl anlatırım sizlere sorayım dedim.

“(Ek fıkra: 16/06/1983 - 2851/4 md.) Bu maddeye göre harcıraha müstehak memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine (c) bendi uyarınca hesaplanacak miktarın yarısı ödenir.” bu maddeden farklı görev mahalinden aynı görev mahaline veya aynı görev mahalinden farklı görev mahaline atanmayı, yazıyı kaleme alan kişinin nerden çıkardığını ben pek anlayamadım.

Bimerden gelen cevap felan yazıyordu bir yerde hocam ama bende anlayamadım bu işi

hocam farklı ilçeye atandiginiz için tam almanız gerekiyor. kılavuzda sadece aynı ilçeye atananlar için yarim alinir diye ibare var. yani diğer durumda tam alır. olması gereken bu. ama isguzarlik edip yarim yapanlar var.

hocam farklı ilçeye atandiginiz için tam almanız gerekiyor. kılavuzda sadece aynı ilçeye atananlar için yarim alinir diye ibare var. yani diğer durumda tam alır. olması gereken bu. ama isguzarlik edip yarim yapanlar var.
Peki hocam okula yada ilçeye nasıl anlatacaz bu durumu az para değil sonuçta 2000 liraya yakın. Tam alan varmı acaba

BİMER TARİH VE SAYISI : 20/8/2011 / 746628

Sayın ???????????

İlgi başvurunuzda, 6245 sayılı Harcırah Kanununun yer değiştirme suretiyle naklen atananlara ödenecek sürekli görev yolluğunun hesaplanmasının düzenlendiği 45 inci maddesinde yer alan memur ve hizmetlilerin eşlerine ödenecek harcırah konusunda Bakanlığımızdan bilgi istenilmektedir.

Bilindiği üzere, 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde, yurt içinde sürekli bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere yol gideri, gündelik, aile gideri ve yer değiştirme gideri olmak üzere sürekli görev yolluğu verileceği, 45 inci maddesinde de, yurt içinde yer değiştirme masrafının değişken unsurunun, memur veya hizmetlinin her kilometre veya denizmili başına yalnız kendisi için yurt içi gündeliğinin yüzde beşi olarak hesaplanacağı, harcıraha müstehak memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine ise bu şekilde hesaplanacak miktarın yarısının ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Maddenin incelenmesinden de görüleceği üzere, memur veya hizmetlinin eski görev mahallinden yeni görev mahalline atanan memur veya hizmetli eşine yer değiştirme masrafının değişken unsurunun yarısının ödeneceği belirtilmiş, bu atamanın aynı zamanda veya farklı zamanlarda yapıldığında yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tamamının ödeneceğine ilişkin bir açıklamaya yer verilmemiştir.

Buna göre, her ikisi de memur veya hizmetli olan eşler aynı yere atanmış başka bir ifadeyle her iki eşin de eski ve yeni memuriyet mahallerinin aynı olması halinde (atamalarının farklı zamanlarda olup olmadığına bakılmaksızın) bunlardan birisine yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tamamının, diğer eşe ise yarısının ödenmesi gerekmektedir.

Ancak,

a) Eşlerden sadece birisinin memuriyet mahallinin değişmesi,

b) Eşlerin, farklı memuriyet mahallerinden aynı memuriyet mahalline atanmaları,

c) Eşlerin aynı memuriyet mahallinden farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

d) Eşlerin, farklı memuriyet mahallinden farklı farklı memuriyet mahallerine atanmaları,

durumunda harcıraha müstehak eşlerin her biri için yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tam olarak ödenmesi mümkün olabilmektedir.

Öte yandan, Memuriyet mahalleri farklı olan, başka bir ifadeyle başka bir yerde görev yapmakta olan memur veya hizmetlinin yine başka bir yerde görev yapmakta olan memur veya hizmetli ile evlenmesi nedeniyle onun bulunduğu yere atanması durumunda da harcıraha müstehak eş için yer değiştirme masrafının değişken unsurunun tam olarak ödenmesi mümkün olabilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Bakan a.

Hocam aynı durumdayım tam mı alacağız şimdi? Atandığımız il büyük şehir değil. Eşim A ilçesine atandı bende B ilçesine atandım. Tam mı alacağım?

Hocam aynı durumdayım tam mı alacağız şimdi? Atandığımız il büyük şehir değil. Eşim A ilçesine atandı bende B ilçesine atandım. Tam mı alacağım?
Tam alsak güzel olur hocam buraya göre tam almamız gerekiyor ama verirlermi bilmiyorum. Hadi verdiler sonra fazlasıyla almasınlarda.

İlçe memler özür tayinini duyunca yarım yaparlar. Benim eşim başka ilde sigortalı iken yanına eş durumu olarak gidiyorum diye yarım yapmışlardı. İlçe mutemetine 100 sefer anlattım anlamadı. Aynı binada ilçe mal müdürü tam alırsın derken, mutemet ben yarım yaparım eş durumu bu dedi durdu. Ardından bimer başvurusu ile ek yolluk yapıp yolladı.

İlçe memler özür tayinini duyunca yarım yaparlar. Benim eşim başka ilde sigortalı iken yanına eş durumu olarak gidiyorum diye yarım yapmışlardı. İlçe mutemetine 100 sefer anlattım anlamadı. Aynı binada ilçe mal müdürü tam alırsın derken, mutemet ben yarım yaparım eş durumu bu dedi durdu. Ardından bimer başvurusu ile ek yolluk yapıp yolladı.
Size bile böyle yaptılarsa bizim şansımız yok ozaman

Eşim memur ve ben farklı bir ilden eşimin yanına özür durumundan atandım yolluğu tam almam gerekiyor değil mi arkadaşlar yanlış anlamadım

Eşim memur ve ben farklı bir ilden eşimin yanına özür durumundan atandım yolluğu tam almam gerekiyor değil mi arkadaşlar yanlış anlamadım
Tam olması lazım hocam. Zaten bir kişi yer değiştiriyorsa tam olması lazım normalde bizimki birazdaha farklı bir durum.

Tam olması lazım hocam. Zaten bir kişi yer değiştiriyorsa tam olması lazım normalde bizimki birazdaha farklı bir durum.
evet hocam sizin durum farklı bana bundan 5 yıl önce yarım vermişlerdi eş durumunda bu şekilde dediler Ben de itiraz etmemiştim. Bu sefer de aynı şey olursa itiraz edeyim hatta olur mu bilmem geriye dönük itiraz edeyim

Dilek
evet hocam sizin durum farklı bana bundan 5 yıl önce yarım vermişlerdi eş durumunda bu şekilde dediler Ben de itiraz etmemiştim. Bu sefer de aynı şey olursa itiraz edeyim hatta olur mu bilmem geriye dönük itiraz edeyim
dilekçe ile şansınızı denersiniz hocam ama geriye dönük bilmiyorum zaman aşımı nekadardır vs. 5 olabilir.

Hocam mal müdürü kendi tam alacaksın dedi hatta bizde . Kendisi hesapladı yanlışlık olmasın diye

CİMER den gelen cevap arkadaşlar. İl milli eğitime sormuş onlarda :)
Başvurunuz incelenmiştir. Eşinizin atandığı tarih ile sizin atandığınız tarih 6 ayı geçmemiş ise sabit ücretin %2,5 ödenir. Bilgilerinize.

Geri