Özel okulda öğretmenlik ve bilgi işlem soruml. olmak?

Kodla Büyü

TurkAdam

Aktif Üye
Arkadaşlar ünlü bir özel okul var. Bu özel okul; ilkokul ortaokul ve lise duzeylerinde eğitim veren büyük bir alana sahip birkaç binadan oluşan bir kampuste yer alıyor.

Haftada toplamda 2 gün bilişim teknolojileri yazılım dersine girecek ve ayni zamanda okulun tüm "fişe takılan cihazlarından" sorumlu olacak biri arıyor.
Bu kişi okulun robotic programlama, tüm akilli tahtalar bilgisayarlar laboratuvarları... Vs. Tek başına yürütmesi bekleniyor.

Sizce bu denli yapılacak işleri bir kişinin yürütmesi mümkün mü? Bilişim teknolojileri surekli yenilik olan ve.emek verilmesigereken bir alan. Teknik servis ve eğitim bir arada sıkıntısız olarak yürüyebilir mi ? Düşüncelerinizi bekliyorum...

O iş yürümez. Robot mu programlayacaksın tost makinesini mi tamir edeceksin?

Hocam fişe takılan cihazları düşün öyle karar ver. Bahsettiginiz egitim kampusunde 1000 cihaz vardır heralde. Buyuk cihazlara servis cagırırsınız kücükleri siz servise taşırsınız. Ögretmenlikten cok teknisyenlik gibi geldi bana.

Öncelikle kiymetli vaktinizden ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Evet hocalarım sizlerle benzer dusunuyorum ben de. Daha çok teknisyenlik. Hatta sordum, şu anda bunlarla tek kişi mi ilgileniyor, diye. Evet yoğunluk zorluk olur ama ilgilenilebilir vs. dedi. Şaşırdım.

Geçtiğimiz yaz ayında da cagirmislardi ayni pozisyona. Aradan 7 ay geçti tekrar çağırdılar. Sanırım birini bulamadılar ya da sıkıntılı iş olduğundan personel çalışmak istemiyor.

Yani beraber yürüyemeyeceğini düşünüyorum.

yazılım dersi için kafa yormak, araştırmak ogrenmek uygulamak gerek. Bu başlı başına bir iş zaten.

Diger teknik servis konusu bile ağır bir alan. Onlarca bilgisayar yazıcılar projeksiyon cihazları internet telefon kablo fotokopi makinası ...vs bile yoğun stresli ve zaman gerektiren bir iş. Arıza bakım tamirat ya da yeni cihaz alımı hiç bitmez. Sürekli yoğun tempo olacağına eminim!

Kısacası özel sektör her şeyi bekliyor bizden maalesef. Hem de kısa sürede olmasını bekliyorlar işlerin.

Bu yüzden özel okul - özel sektöre daha temkinli yaklaşmak gereklidir. Bu konu umarım ilgili arkadaşlara da yardımcı olur.

asgari ücret verirlerse şaşırmam, özel sektörde hiç insaf kalmadı bugünlerde, Allah ellerine düşürmesin.

fişe takılı herşey çok değişik olmuş.
ne kadar ücret veriyorlar bende merak ettim

Fişe takılan herşeye traş makinesi(müdürün belki vardır :p ), çamaşır makinesi(büyük okullarda perde vb. yıkamak için kullanılıyor), gibi abuk eşyalar geldi aklıma. Birde ne kadar ücret veriyorlar bu iş için acaba

Hocam bizlerden gerçekçi ve makul yorumlar alabilmek için ücret bilgisi de vermeniz gerekir, misal öyle bir iş yükü için 15 bin lira veriyorlarsa iyidir deriz yani :D

Ilginiz için teşekkürler.
Ancak maaşı bile konuşmadım o derece korkuttu beni beklentiler. Maaş olarak en az 2.500 verirler diye tahmin ediyorum. Ama maksimum taş patlasa 3.500 tl verirler. Ondan fazlasını vereceklerini hiç sanmıyorum.

Uygulamada nasil olur tabi bilmiyorum bu kadar iş yetişebilir mi sorun çıkar mı hem öğretmenlik hem diğer işler yürür mü bilmak lazım.

:) çamaşır makinesi var mi bilmem ama benzer bir durumda illaki derler. "Şuna bir bakin hocam yapacak bir şey var mi" diye :)

Bu iş için 3500 lira vermezler. En fazla 2000 lira verirler. Ki özel okulda en kral öğretmenin aldığı para budur. Bizim branşın özel okullarda eğitim öğretim faaliyetlerinde pek yeri yok zaten devlette de zorla monte ediyoruz kendimizi eğitim öğretimin içine. Müdürlere kalsa ilk gönderecekleri branşlar arasındayız.

hocam otur 6 ay sık dişini java öğren sonra çık ilana süper teklifler alırsın.Kendinizi böyle angaryalara bırakmayın.

Olaya maddiyat gözüyle bakmazsanız eğer kendinizi geliştirmek ve ufkunuzu açmak adına güzel bir fırsat diye düşünüyorum. Çünkü özel okullarda zaten ister istemez kendinizi geliştirmenizin yanı sıra devlet okulları gibi kısıtlı teknik imkanlar yerine sınırsıza yakın imkanlar elde edebilirsiniz. Mesela doğuda bir okulda ardunio nun ne olduğunu daha öğrenciler bilmezken(ki batıda genel olarak böyle) özel okullarda veliler çocuklarını einstein zannettikleri için bir iki kulaklarına çıtlatınca hemen okula baskı yaparak aldırabiliyorlar böyle setleri. Robotik vs gibi konulara ilgiliyseniz maddi olarak ta tatmin edici bir ücret alacaksanız ve dediğim gibi en önemlisi ilginiz varsa düşünmeniz gereken bir fırsat diyebilirim. Ayrıca fişe takılı herşeyin teknik servisini yapacak değilsiniz o tabir olarak öyledir ve genel olarak(arkadaşım çalışıyor ankara da bir kampüste IT olarak) teknik servis çağırma vs. gibi şekillerde büyük işleri hallediyor. Küçük işleri de(format atma iki tane lehim atma..vs) işleri de zaten devlet okullarında da yaptırıyorlar.

diaboluss' Alıntı:
Olaya maddiyat gözüyle bakmazsanız eğer kendinizi geliştirmek ve ufkunuzu açmak adına güzel bir fırsat diye düşünüyorum. Çünkü özel okullarda zaten ister istemez kendinizi geliştirmenizin yanı sıra devlet okulları gibi kısıtlı teknik imkanlar yerine sınırsıza yakın imkanlar elde edebilirsiniz. Mesela doğuda bir okulda ardunio nun ne olduğunu daha öğrenciler bilmezken(ki batıda genel olarak böyle) özel okullarda veliler çocuklarını einstein zannettikleri için bir iki kulaklarına çıtlatınca hemen okula baskı yaparak aldırabiliyorlar böyle setleri. Robotik vs gibi konulara ilgiliyseniz maddi olarak ta tatmin edici bir ücret alacaksanız ve dediğim gibi en önemlisi ilginiz varsa düşünmeniz gereken bir fırsat diyebilirim. Ayrıca fişe takılı herşeyin teknik servisini yapacak değilsiniz o tabir olarak öyledir ve genel olarak(arkadaşım çalışıyor ankara da bir kampüste IT olarak) teknik servis çağırma vs. gibi şekillerde büyük işleri hallediyor. Küçük işleri de(format atma iki tane lehim atma..vs) işleri de zaten devlet okullarında da yaptırıyorlar.

Evet hocam haklısınız. Benim tereddütlü olduğum konu şöyle: Özel okul olduğundan beklenti yüksek olacak, veliler, hocalar, idareciler çok şey bekliyor olacak. Ders haricinde acil bir arıza giderilmesi gerekecek örneğin, bir internet gittiğinde onun için uğraşırken bir yandan derse girilecek ya da başka acil bir iş çıkacak...vs.

Yani büyük okul , çok kullanıcı + sayısız öğrenci ama bunların hepsine bakacak tek bilişim öğretmeni. Bir yanda yazılım dersi bir yanda yapilmasi gereken bilişim teknik işleri...
Beni korkutan şey bu. 2 gün sonra stresten işi bırakmak istemem. Maaşını düşünmüyorum bu aşamada...

Valla fişe takılan herşeyi yapan kişi ne demek hocam.
Böyle birşey olabilir mi

Böyle fırsat geri dursun arkadaş, mesai bitti ben gideyim olayı da olmaz orada. Acil derler birçok gün evine geç gitmek zorunda da kalabilirsin hocam.

jhake' Alıntı:
mstfince' Alıntı:
İtiraza mahal bırakmamak için fişe takılı herşey demişler... meb duymasın bunu :)
aynen katılıyorum meb duymasın bunu
2018 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ REHBER ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRME ESASLARI

1.Görevli olunan okuldaki her fişe takılan şeyden BTR sorumludur.
..............

:puhaha:

arkadaşlar FİŞ mevzusuna takılmış herkes :)
yani lafın gelişi o. okulun her şeyi ile ilgilenilecek anlamında yazdım.

fişe takılı her şeyi elbette yapacak biri yok. ama onunla ilgilenecek kişi BT öğretmeni olacak.
Örnek:
- Hocam kahve makinesi çalışmıyor ama..
-- bi bakayım hocam... (akabinde olmuyorsa servise gönderilir yenisi alınır vs.)

yani ister istemez HER PROBLEMDE BT öğretmenine söylenecek. ilgili olsun ya da olmasın. elektronik her şey. daha önce çalıştığım iş yerinde de böyleydi. Sizler okulda bu gibi şeylerle karşılaşmıyor musunuz?

Bu tip sorunlarla ilgilenmek vakit alacak, emek sarf edilecek ve bunun yanında öğrencilerle yazılım robotik programlama vs. uğraşmak gerekecek...
ZAMAN yeter mi bunlara? hepsi aynı anda yürümesi mümkün olabilir mi? ya da bu işler, önem verilmeden, yarım yamalak mı yapılacak?
"maksat bir şekilde iş yürüsün de gerisi önemli değil" kafası var gibi sanki...

bende de özel okula geçmek gibi bir fikir oluştu, ama daha çok ders olarak düşünülüyor bana gelen teklif.. bir tanıdığımız yeni okul açıyor, aslında öğleden sonra için konuşuldu ama devletten kurtulmak istiyorum bu yüzden tamamen geçme fikri oluştu.. benim için çalışma meselesi sorun değil, okulda yapabildiğim her işi(etkinlikler hariç) yaparım sıkıntı yok AMA ben devletten ek dersle 4000 e yakın maaş alıyorum, özel okulda en az 5000 almam lazım ki değsin yoksa değmez. şöyle bir durumda var, okul yöneticisi saygı duyduğum biri yani okulda sorun yaşanacağını ve özel okullardaki malum zulümlerin yapılacağını düşünmüyorum. (genel olarak herkese) (yanlış anlaşılmasın mesele para değil huzurlu olacağımdan emin olduğum bir yer olacağını düşünüyorum)

sizin de devletten geçmek gibi bir düşünceniz varsa bence para önemli, ama zaten özel sektördeyseniz daha fazla maaş verilecekse ve çokta huzursuzluk oluşturmayacaksa geçilebilir. şu anda mevcut bir işiniz yoksa sormanız bile hata hemen denemek lazım, sonuçta avantajınız olur(böyle bir büyük özel okulda tecrübe gibi) dezavantajınız olmaz..

Geri