Özel Hizmet Tazminatı Yaz Tatili Durumu

Kodla Büyü

pcomarnet

Üye
İyi günler.Teknik öğretmenlerin fazladan aldığı %15 oranındaki özel hizmet tazminatı yazın öğretmen derse girmediği için kesilir diye bir durum varmıdır?Yıllarca aldık bu tazminatı yazın ama bu ay kurum mutemetimiz böyle birşey yaptı.Karşıt görüş olarak yardımcı olursanız çok seniniriz. :? :x

Aynen öyle 5 yıllık teknik öğretmenim ilk kez bu yaz başıma geldi böyle bişey başka başına gelen yoktur umarım ve ne yapmak lazım acaba ? :?

hocam bizde kesilmişti görüş sorduk bakanlığa ve dilekçe yazdık. gelen cevap ödenmesi gerekir diyordu hatta kesilen ayların parasını da geri aldık. neye istinaden ödemediğini sorun gerekirse ben size okula gidince yazının bir örneği gönderirim.

arkadaşlar ortaokulda çalışan bi mühendis teknik ogretmen olarak ozel hizmet tazminatini almiyorken şimdi basvursa ortaokulda görev yapıyorken özel hizmet tazminatı teknik ogretmen gibi alabilir mi

Ortaokul, ilkokul ve normal liselerde bu tazminat alınamaz. Meslek lisesinde atölye ve lab öğretmeni olmanız gerekir.

Özel hizmet tazminatı oranın değişmiştir hesaplaması zor gelmiş anlaşılan, öyle şey olurmu?Nasıl zamlı maas aldınız o halde Temmuzda, siz derecenizi yazın hesap işi kolay foruma ekledim daha önce...

ya her gün bir iş çıkarıyorlar bu aklı kıtlar.. nefret ettiğim bir şeydir, o g.... mutemet senden para kesmeye çalışırken odasına klima alırken, mobilya değiştirirken devlet ödeneğini düşünmez.. ya şimdi bir şey diyecem de burada sesli sövüyorum o zata...

Değerli arkadaşlar cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim bende tamamen sizle aynı şeyi düşünüyorum.12 ay boyunca ödeneceğine dair görüş yönetmelik yazı ne varsa bana gönderirseniz çok sevinirim.(omerkose0788@hotmail.com)

değerli arkadaşlar;
hiçbir tazminat fiili görevin sürekliliğine değil, görev yapılan görev tanımına göre verilir. Bu nedenle bu durum hukuki olarak görevin fiili olarak yapılmasına değil
görev tanımı içersinde verilen bir ek ödemedir.
Bilgi sahibi olmadan fikir üreten, orasından burasından kendince devletçi(?) aslında fesat kişiler yüzünden öğretmen arkadaşlar madur edilmektedir.

Bunun bir başka sebebi ise maalesef 1 saat ek dersin peşinde koşan yeni nesil yandaş ve dindaş eğitimci kadrolarıdır. Öğretmenin yattığını söyleyen bir zihniyetin ürününden ne beklersiniz ki? O memuru aslında şikayet etmek lazım keyfi bir uygulama yapmaktadır

cmnhost' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
cmnhost' Alıntı:
Derse girmiyorsaniz almamaniz mantıklı olan. O para o derslere girdiğiniz için veriliyor.

O zaman maasta almayalım

Öğretmenin öğretmenden başka düşmana ihtiyacı yokki :-1:
Maaşı öğretmen oldugun icin, tazminatı derse girdigin için aliyorsun.

Yukarıda arkadaş yazmış bakanlıktan görüş yazısı istedik yatırılması dogru denilmiş yani tazminatta olsa görev tanımına gore yatırılıyor
Gerçi hocam sen her şeyin daha doğrusunu bilirsin
Dediğim gibi biz bize yeteriz başka düşmana ihtiyaç yok
Allah razı olsun

Arkadaşlar hemen kişisel saldırılara geçmişler. Bu tazminat nedir nasıl alınır onlara bakmak gerekir.

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez
a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;
-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

2006 yılından beri uygulanan Bakanlar Kurulu Kararında "branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez" diyor.
Yanı bu duruma göre yazın derse girilmediği için bu tazminat ödenmeyebilir. Ama Türkiyenin hiçbir yerinde ödenmediği olmuyor. Yani rahatlıkla öğretmen yazın derse girmediği için bu tazminatı almasına gerek yoktur denebilir ve haklılık payı da var.

Bana sorarsanız verilmeli ama. Öğretmenlerin yaz tatili yıllık izin olarak değerlendirildiği için yıllık izne ayrılan biri (5 gün de olsa 2 ay da olsa) izninde derse giriyor mu girmiyor mu diye değerlendirilemez.

cmnhost' Alıntı:
Derse girmiyorsaniz almamaniz mantıklı olan. O para o derslere girdiğiniz için veriliyor.

s4hwf.jpg

Geri