Özel Eğitim Sınıfına Derse Giriyor muyuz?

Kodla Büyü

birarti1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar,
bünyesinde hafif zihinsel ve hafif otizm sınıfı bulunan orta okullarda bu derslere sanırım bir çoğumuz girmişizdir,
geçenlerde bir tartışma üzerine merak ederek "özel eğitim hizmetleri yönetmeliği" ni indirerek inceledim.
ekteki resimde de göreceğiniz üzere resim, müzik, beden, din ve meslek derslerine diğer zümre öğretmeleri girer şeklinde yazıyor,
ben bugüne kadar dersimizin meslek dersi olarak tanımlandığına hiç şahit olmadım ve ayrıca dikkat ederseniz burada teknoloji ve tasarım derside yok,
kafam karıştı,
acaba yıllardır bizler ve teknoloji tasarım öğretmenleri yanlış bir uygulamamı yapıyoruz.

sayfa 9, madde 27, bölüm e

Ekli dosyalar

• Özel_egitim_hizmetleri_yonetmeligi.pdf
    661.5 KB · Görüntüleme: 282
  • 9 - 27.jpg
    9 - 27.jpg
    132.8 KB · Görüntüleme: 327
Meslek dersleri kısmı bizi ilgilendiriyor aslında. Dersimiz için verilmeyen değer mi dersiniz ne dersiniz bilmem ama ismimizi yazmaya gerek bile görmemişler.

Şu da olabilir, iyimser bakalım, özel eğitim mesleki eğitim ile devam ediyor. Bizim dersimiz de mesleki ders olarak geçiyor olabilir.

Özel eğitim öğrencileri dediğiniz derslere gidiyor. Mesela bilişim teknolojileri dersi varsa öğrencilerin, benim dersime geliyorlar. Aynı şekilde müzik, beden vs. derslerine de gidiyorlar. Ancak biz onların sınıfına gitmiyoruz. Diğer temel dersleri ise kendi özel eğitim öğretmeni tarafından veriliyordu.

Meslek dersleri kısmı bizi ilgilendiriyor aslında. Dersimiz için verilmeyen değer mi dersiniz ne dersiniz bilmem ama ismimizi yazmaya gerek bile görmemişler.

Şu da olabilir, iyimser bakalım, özel eğitim mesleki eğitim ile devam ediyor. Bizim dersimiz de mesleki ders olarak geçiyor olabilir.
Mesleki ders olarak sadece bilişim teknolojileri yok hocam. Meslek liselerindeki alanların hepsinden ders alabiliyor bu çocuklar. Tümünü de tek tek yazmak illaki zor olacaktır.

Hocam ben özel eğitim ortaokulunda bt öğretmeniyim. Beden müzik görsel sanatlar teknoloji tasarım din kültürü bilişim teknolojileri derslerine branş öğretmenleri giriyor. Bizimle beraber 2 özel eğitim sınıf öğretmeni de derse giriyor.

Hocam ben özel eğitim ortaokulunda bt öğretmeniyim. Beden müzik görsel sanatlar teknoloji tasarım din kültürü bilişim teknolojileri derslerine branş öğretmenleri giriyor. Bizimle beraber 2 özel eğitim sınıf öğretmeni de derse giriyor.

tam olarak okul türünüzü söyleyebilir misiniz hocam?

işitme engelli, görme engelli, ortopedik engelli, hafif zihinsel engelli??

bu arada "meslek dersleri" ile ortaöğretim düzeyindeki meslek dersleri ifade ediliyor anladığım kadarıyla.

mesela hocam işitme veya görme engelliler ortaokulunda bütün derslere alan öğretmenleri derse girer diye yazıyor. madde 31. 1-e.
burada bir sorun yok.

Görme engelliler ortaokulunda görev yapıyorum. Akademik dediğimiz sınıflarda, tüm branş dersleri branş öğretmenleri tarafından verilmekte ve ortaokul müfredatı uygulanmakta. (Özel eğitim öğretmeni bu sınıflarda derse girmez) Öğrencilerimizin bir kısmında hafif zihinsel engel yada öğrenme güçlüğü de bulunmaktadır. Ancak bu sınıflara yerleştirmede Ram raporu baz alınmakta ve bu öğrencilerdeki hafif diğer engeller bu raporlarında yer almamaktadır.

Ancak çift engelli/ çok engelli (görme+zihinsel / görme+otizm / görme+zihinsel+ortopedik engel vb) öğrencilerin olduğu özel alt sınıflarda 2 özel eğitim öğretmeni derse girmekte ve beden gibi bazı dersler branş öğretmeni ile birlikte işlenmekte.
Bu sınıflarda BTY dersi bulunmamaktadır

Özel eğitim 3. Kademedeki dersler meslek dersleri kapsamına girer diye biliyorum.
Mesela buradan alınan diploma ile üniversite sınavlarına başvuru yapılamıyor şuanki düzenleme ile
Özel Eğitim 2. Kademe bizde Ortaokula karşılık gelen eğitim kademesi.

Bence oradaki meslek dersleri ifadesi genel olarak kalmış. Aynı madde bir sonraki başlıkta da var hatta orada alan ve dalların bulunması zorunludur geçiyor
İlköğretim programı uygulayan özel eğitim sınıfları
Özel eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıfları

https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dos...4_hafif_dYzey_ilkokullarY_ve_ortaokullarY.pdf

Buradaki tüm dersler de geçmiyor zaten yönetmelikte

Sanırım konu karışıyor, çokta uzatmak istemiyorum lakin,
sürekli resim, müzik, din, beden dersi istisna tutulmuş yönetmelikte,
bir kez bile bilişim ve tek.tas. dersi geçmemiş,

benim son anladığım normal bir ortaokulda hafif zihinsel veya hafif otizm sınıfı varsa buraya sadece resim, müzik, din, beden derslerinin alan öğretmenleri özel eğ. öğretmenleri ile beraber girer.

Sanırım konu karışıyor, çokta uzatmak istemiyorum lakin,
sürekli resim, müzik, din, beden dersi istisna tutulmuş yönetmelikte,
bir kez bile bilişim ve tek.tas. dersi geçmemiş,

benim son anladığım normal bir ortaokulda hafif zihinsel veya hafif otizm sınıfı varsa buraya sadece resim, müzik, din, beden derslerinin alan öğretmenleri özel eğ. öğretmenleri ile beraber girer.

Hayır hocam bu öğretmenler hafif zihinsel sınıflarda branş öğretmenleri tek başına değil de özel eğitim öğretmenleri ile birlikte derse girsin diye o madde var. Amaç branş öğretmeni öğrenci engeline göre özel eğitim öğretmeni ile birlikte dersi işlesin (Bep planına göre)

Zaten işaretlediğiniz maddede Alan öğretmeni tarafından okutulan derslere özel eğitim öğretmeni de ders işlenişine destek vermek amaçlı katılır yazıyor. Aynı alan öğretmeni maddesi görme engelliler ilkokulundaki din kültürü ve ingilizce dersleri için de var bir önceki maddede

Ders programındaki tüm dersleri alır öğrenci
https://orgm.meb.gov.tr/meb_iys_dos...4_hafif_dYzey_ilkokullarY_ve_ortaokullarY.pdf

Ders adı geçmiyor olabilir yönetmelikte
Derslerin tam listesi haftalık çizelgede geçer

Haftalık programdaki bu dersleri ki seçmeli dersler de var onlarda da aynı şekilde

Amaç branş öğretmenini de korumak burada

konuyu biraz daha araştırınca tamda benim anlatmak istediğim hususu bir sendikanın gündeme getirdiğini gördüm.
ilgili maddede resim, müzik, beden, din derslerinin yanında "bilişim teknolojileri" ve "teknoloji ve tasarım" derslerinin adının geçmesi gerektiğini belirtiyor.

Ekli dosyalar

• özel eğitim hizmetleri.jpg
    özel eğitim hizmetleri.jpg
    131.3 KB · Görüntüleme: 182

Özel egitim meslek okullarında kadrolar var hatta normal okullarda olmayan donanımlara sahıp Özel Egitim Melek Okulları.

https://teknoloji-tasarim.com/teknoloji-ve-tasarim-ogretmenleri-ozel-alt-sinifinda-ders-veremez-mi/

Arkadaşlar konuyu biraz daha araştırınca bu konu başlığını açmama sebep olan durum hakkında Bursa İl Mem tarafından bakanlıktan görüş yazısı istenildiğini gördüm,
görüş yazısını teknoloji ve tasarım dersine ait istemişler cevap hem Bilişim Tek. hemde Tek. ve Tas. dersini kapsayacak şekilde verilmiş,

bu alanla ilgilenen Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen görüşe göre hem bizler hemde tek. ve tas. öğretmenleri okullarımızda bulunan özel eğitim sınıflarına girip ders verememekteyiz.

(Yazı fotokopi değil, kırışıklıkları üstünde büyük ihtimalle cep tel. ile çekilmiş, orjinal gibi duruyor yani)

Ekli dosyalar

• Bursa Valiliğine Görüş Yazısı.jpeg
    Bursa Valiliğine Görüş Yazısı.jpeg
    73.1 KB · Görüntüleme: 263
O zaman bilişim teknolojileri dersine giremeyiz , buradan bu sonuç çıkıyor. Peki giren varsa ve ek ders aldıysa geri dönük ödememi yapması gerekiyor.

(Artık neden giremiyoruz onu bile sorgulamak istemiyorum. Yapay Zeka, Robotik....bunlar öyle eğitimsiz öğrenilebilecek şeyler zaten. Eğitimine gerek yok)

Bugün böyle bir konunun farkına vardım görevlendirme gittiğim okulda .eva üzerinden 5 ve 6 lar ders içeriği paylaşmak isterken özel eğitim sınıflarının da bana tanımlanmış olduğuny gördüm ancak derslerine ben girmiyorum. Müdür yrdımcısına sorduğumda( resim, müzik, tek. Tas bu sınıfın derslerine girmekte) “ders seçmeli seçilmedi, niye görünüyor ki” gibi anlamsız bir yanıtla karşılaştım.Garip bir durum var ve netlik yok anlayamadım.

özel eğitim sınıfı bizim okulda da var (ortaokul) derslere giriyorum ,

https://teknoloji-tasarim.com/teknoloji-ve-tasarim-ogretmenleri-ozel-alt-sinifinda-ders-veremez-mi/

Arkadaşlar konuyu biraz daha araştırınca bu konu başlığını açmama sebep olan durum hakkında Bursa İl Mem tarafından bakanlıktan görüş yazısı istenildiğini gördüm,
görüş yazısını teknoloji ve tasarım dersine ait istemişler cevap hem Bilişim Tek. hemde Tek. ve Tas. dersini kapsayacak şekilde verilmiş,

bu alanla ilgilenen Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen görüşe göre hem bizler hemde tek. ve tas. öğretmenleri okullarımızda bulunan özel eğitim sınıflarına girip ders verememekteyiz.

(Yazı fotokopi değil, kırışıklıkları üstünde büyük ihtimalle cep tel. ile çekilmiş, orjinal gibi duruyor yani)
bu yıl bende gireceğim 6. sınıfta özel eğitim sınıfına ama burdaki görüş yazısını görünce bi kafam karıştı.görüş yazısında bizim değil kendi öğretmeninin gireceği net bi şekilde belirtilmiş.

Son düzenleme:
bu yıl bende gireceğim 6. sınıfta özel eğitim sınıfına ama burdaki görüş yazısını görünce bi kafam karıştı.görüş yazısında bizim değil kendi öğretmeninin gireceği net bi şekilde belirtilmiş.
Bu gundemde olan bir konu degil lakin olay aslinda cok net.

Arkadaşlar acil cevap pls ne anlatıyorsunuz. Açma kapama mouse kullanımı paint anlattım internetimiz yok daha ne göstereyim internet olayını mı çözeyim ne yapayım

Arkadaşlar acil cevap pls ne anlatıyorsunuz. Açma kapama mouse kullanımı paint anlattım internetimiz yok daha ne göstereyim internet olayını mı çözeyim ne yapayım

Etkinlik yaptırın devamlı hocam. Okuma yazma bilmeyen çocuğa fare kullanımı ve kodlama verebilirsiniz. Fare kullanımında paint etkinlikleri, basit fare ile oynanan oyunlar kullanabilirsiniz. Kodlama da sıfır bir yayınlarının kodlama kitaplarındaki etkinlikleri kullanabilirsiniz. Çocuğun seviyesine uygun yerden başlarsınız. Aynı zamanda kodlamayı da bilgisayardan bir şekilde yapmasını isterseniz fare kullanımı da yapmış olur.

okuma yazma biliyorsa fare kullanımını da genelde iyi yapıyorlar. Onlara bol bol 1. Ve 2. Sınıf etkinliklerini yazdırabilirsiniz. Bunları yazarken belli kelimelere cümlelere kalın italiklik vb. vermesini sağlayabilirsiniz.

Fare kullanımında da klavye kullanımında da kodlamada da çocuğa göre verebileceğiniz kadar verebilirsiniz. Lego vb. el becerisine dönük robotik etkinliklerde yapılabilir. İmkan varsa tabii...

Geri