Özel Eğitim Meslek Okulu nereye bağlıdır?

Kodla Büyü

katafalk

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Özel Eğitim Meslek Okulu hangi müdürlüğe bağlıdır, Mesleki ve Teknik Eğitim mi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri mi?

Özel Eğitim Meslek Lisesindeyim hocam teorik olarak dirsek temasımız var Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüyle ama pratikte hiç bir resmi yazı bile geldiğini görmedim okula. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden de alanla ilgili pek bişey geldiği söylenemez ya. Dümdüz üvey evlat muamelesi yapılıyor. sorunuza cevap olur mu bilmem ama http://mtegm.meb.gov.tr/kurumlar/?ara şu linkte bizim okulu bulamadım mesela. Kendileri de saymıyor galiba.

Merhaba hocam bir arkadaşım Elektronik öğretmeni, bu okula idareci olarak atanabilir mi? Atanırsa müdür yardımcısı olarak ek dersi ne olur?

Kendi adıma da genel işleyiş nedir merak ediyorum.

Merhaba hocam bir arkadaşım Elektronik öğretmeni, bu okula idareci olarak atanabilir mi? Atanırsa müdür yardımcısı olarak ek dersi ne olur?

Kendi adıma da genel işleyiş nedir merak ediyorum.

Bizim meslekçi müdür yardımcımız yok, kaç saat ek ders alabileceğine dair birşey söyleyemem ama şöyle bir avantajı var ek dersi %25 fazla alır.
Özel Eğitim Meslek Okulu'nda elektronik bölümü varsa veya mesleki gelişim dersine istinaden atama olabilir o konuda net fikrim yok açıkçası, derslerine bakmak lazım.

Özel Eğitim Meslek Okulunda çalışan zümrem çok zorlandığını söylüyordu derslerde, okulun tutumuyla alakalıdır belki de, çalıştığı kurumun fiziki imkanları da kötüydü. Öğrenci profili bütün özel eğitim okullarında olduğu gibi zor denebilir. Bilişim bölümüne engel düzeyi ağır olan öğrencileri yönlendiriyormuş idare daha az riskli gördükleri için. Okuldaki diğer bölümlere istinaden.

Ben kendi okulumla ilgili konuşursam eğer-İşitme engelliler meslek lisesi programı uyguluyoruz- Kağıt kürek işi biraz daha fazla, Alan şefliği, atölye şefliği, koordinatörlük vs normal meslek lisesindeki gibi. Eşim meslek lisesinde öğrenci profili olarak benim okulum onunkinden kat kat iyi :) Okulda bir özel eğitim öğretmeni kadar havamız yok branşçılar olarak ama idaremiz iyidir haklarını teslim etmem gerek.

Merak ettiğiniz birşey varsa cevaplayayım hocam.

Bizim meslekçi müdür yardımcımız yok, kaç saat ek ders alabileceğine dair birşey söyleyemem ama şöyle bir avantajı var ek dersi %25 fazla alır.
Özel Eğitim Meslek Okulu'nda elektronik bölümü varsa veya mesleki gelişim dersine istinaden atama olabilir o konuda net fikrim yok açıkçası, derslerine bakmak lazım.

Özel Eğitim Meslek Okulunda çalışan zümrem çok zorlandığını söylüyordu derslerde, okulun tutumuyla alakalıdır belki de, çalıştığı kurumun fiziki imkanları da kötüydü. Öğrenci profili bütün özel eğitim okullarında olduğu gibi zor denebilir. Bilişim bölümüne engel düzeyi ağır olan öğrencileri yönlendiriyormuş idare daha az riskli gördükleri için. Okuldaki diğer bölümlere istinaden.

Ben kendi okulumla ilgili konuşursam eğer-İşitme engelliler meslek lisesi programı uyguluyoruz- Kağıt kürek işi biraz daha fazla, Alan şefliği, atölye şefliği, koordinatörlük vs normal meslek lisesindeki gibi. Eşim meslek lisesinde öğrenci profili olarak benim okulum onunkinden kat kat iyi :) Okulda bir özel eğitim öğretmeni kadar havamız yok branşçılar olarak ama idaremiz iyidir haklarını teslim etmem gerek.

Merak ettiğiniz birşey varsa cevaplayayım hocam.
İstanbul'a "işitme engelliler Ortaokulu" için Bilişim normu görmüştüm il dışı atamasında. Yapana saygılar ama benim pek yapabileceğim bir şey gibi gelmedi.

ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI OKUL VE KURUM TÜRLERİ
Özel Eğitim Anaokulu
Özel Eğitim Meslek Lisesi(Bedensel Engelliler)
Özel Eğitim Meslek Lisesi(İşitme Engelliler)
Özel Eğitim Meslek Okulu (Görme Engelliler)
Özel Eğitim Meslek Okulu (Zihinsel Engelliler)
Ortaokul (Görme Engelliler)
Ortaokul (Hafif Düzeyde Zihinsel Engelliler)
Ortaokul (İşitme Engelliler)
Ortaokul(Bedensel Engelliler)
Özel Eğitim Uygulama Okulu ( III. Kademe)
Özel Eğitim Uygulama Okulu (I. Kademe)
Özel Eğitim Uygulama Okulu (II. Kademe)
Rehberlik ve Araştırma Merkezi
Üstün veya Özel Yetenekliler
İlkokul (Görme Engelliler)
İlkokul (Hafif Düzeyde Zihinsel Engelliler)
İlkokul (İşitme Engelliler)
İlkokul(Bedensel Engelliler)

Te
Özel Eğitim Anaokulu
Özel Eğitim Anaokulu
Teşekkürler hocam. Kaynağı da öğrenebilir miyim :)

Bu liste herhangi bir yerde yayınlanmamış. ancak
https://orgm.meb.gov.tr/www/ortaogretim-haftalik-ders-cizelgeleri/icerik/670
https://orgm.meb.gov.tr/www/ortaogretim-haftalik-ders-cizelgeleri/icerik/669
sayfalarında özel eğitim ve rehberlik hizmetleri genel müdürlüğüne bağlı kurum türlerinin güncel adları sitesinden ders programları yayınlanmış.
özeleğitim1.PNG
özeleğitim.PNG

Ben özel eğitim sınıfında bilgisayar derslerine girdim. Eğer çok sabırlı bir insan değilseniz, öğrencilerin yaptığı bazı şeyleri görmezden gelemiyorsanız bu okula kesinlikle tayin istememelisiniz. hem kendiniz çok yıpranırsınız hem günaha vebale girme ihtimaliniz var.

Ben özel eğitim meslek okulunda görev yapıyorum Bilişim bölümünde derse giriyorum. Meslek dersleri 1 sınıfa 15 saat oluyor (10,11 ve 12.sınıflarda). 9.sınıflarda öğrencilerin bölümleri tanıması için tüm bölümlerde derse giriyor bu yüzden ders sayısı daha düşük oluyor. Günde 6 saat ders oluyor. Meslek öğretmenleri sınıfın öğretmeni ile derse giriyor.

bu okullar da çalışan bt öğretmenleri var mı? ilkokul ve anaokuluna atanma ihtimalim yok
Ona vakıf değilim hocam. Yukarıda yazan arkadaş daha iyi bilir orada çalışıyor. Çok farklı bir sistemi var sanırım.
Sadece tek bildiğim bir kuruma atanabilmek için AYNI TÜRDE bir okula öğretmen olarak atanabilme ve aylık karşılığı ders olması şartı var.

Geri