Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Oyunumu Kodluyorum Yarışması 2019

Konu, 'Yarışma ve İlanlar' kısmında Azizim42 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. gutappo

gutappo Üye

Teşekkürler :)

2. 06Davut

06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam tekrar paylaşırmısınız görünmüyor.

3. buzdagi83

buzdagi83 Aktif Üye

https://scratch.mit.edu/projects/292658516/

Şu da bizim oyunumuzdu. Kodlarıyla birlikte paylaşıyorum. Biz de finale kalamadık. Oyunun kod kalitesinin gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum. Fonksiyonel programlamada "clean code" prensiplerine(DRY(Don't Repeat Yourself), KISS(Keep It Simple Stupid) vs. gibi) ne kadar uyulabilirse uymalarını sağladım. Oyunun bazı bölümleri biraz da bu yüzden eksik kaldı. Çocuklara over engineering'in kötü bir şey olduğunu öğretmiş oldum. :D

Başarısızlık müthiş kıymetli bir şey. Facebook firmasında "Çabuk başarısız ol!" "Çabuk başarısız olacak bir şeyler bul!" yazan posterler var. Zira başarısız olmadan bir şeyler öğrenmek mümkün değil. İnsanlar hayatlarının herhangi bir zaman diliminde, herhangi bir alanda başarısız olabilirler. Bu yüzden insanlar başarısızlığın getirdiği travma durumuyla ne kadar küçük yaşta yüzleşirlerse o kadar iyi. Çünkü yaş küçükken yapılan başarısızlıkların boyutu da, travması da daha küçük oluyor. Başarısızlıktan bir şeyler öğrenmeye de daha erken başlanıyor.

Ha! Saçma kriterlerle okulları elemiş olabilirler. Torpil dahi söz konusu olabilir. İnanın ki önemi yok. Önemli olan çocukların ortaya bir ürün koymalarıydı. Bu süreci deneyimlemeleriydi. Seneye daha iyi oyunla, daha güzel eleniriz umarım. :D

Son düzenleme: 22 Nisan 2019
  4. tolgahan0010

tolgahan0010 Seçkin Üye Seçkin Üye

5. Azizim42

Azizim42 Seçkin Üye Seçkin Üye

Şeffafiyet yok, puanlama sistemi çetelesi yok. Kim kime, dum duma bir yarışma. Telefon açıyorsun açan yok, mail atıyorsun cevap veren yok. @Themis hocamın oyunu daha ilgi çekici bundan. Ama hocamın okulunda BİLFEN adı yok işte ne yaparsın...

tolgahan0010 bunu beğendi.
  6. bilisimci61

bilisimci61 Süper Üye Süper Üye

hocam oyununuz çok güzelmiş gerçekten. bu oyunlar elendiyse finale ne kaldı merak ediyorum cidden

7. buzdagi83

buzdagi83 Aktif Üye

Ben de aynısını @Themis nickli arkadaşın danışmanlığını yaptığı oyun için düşünmüştüm. Benzer oyunlar çıkarmışız ama hocamızın oyunu tamamlanmış ve sosyal bir amacı olan bir oyun. Bizim oyunda çocukların bilişsel yeteneklerini artırmak için ekleyecekleri sorular vardı, sorular dahi hazırdı ama yetişmedi mesela. Oyunun introsuna ufak animasyonlar eklemişti çocuklar, tümü yetişmeyince düz metin eklemek zorunda kaldılar vs. Bu haliyle kullanıcıyı eğlendiren bir platform oyun deneyimi sunuyor sadece. Finale kalmayı daha çok hak eden oyunlar vardır mutlaka ve söylediğim gibi amaç süreci deneyimlemek, ortaya bir ürün koymaktı. Fazlasıyla ulaştık bu hedefe. ;)

bilisimci61 bunu beğendi.
  8. Themis

Themis Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam hayırlısı. Sadece 2 dakikalık video paylaşılmış. Tam içeriği bilemiyorum. Ama öğrenci isteklerini yerine getirmeye gayret ettik. Hayırlısı artık

9. Themis

10. bilisimci61

bilisimci61 Süper Üye Süper Üye

cevabınız burada hocam ama sadece il-okul ve oyunun adı var.
    http://baskentpostasi.com/haber/oyu...masinin-odulleri-sahiplerini-buldu-h1283.html

YARIŞMA BİRİNCİSİ : İSTANBUL İLİ ATAŞEHİR İLÇESİ ÖZEL ATAŞEHİR BİLFEN ORTAOKULU

ESER ADI: ÇÖPTEN GERİ DÖNÜŞÜME

ÖĞRENCİ ADI- SOYADI: Berrak Başak

DANIŞMAN ÖĞRETMENİ: Erinç KESKİN

YARIŞMA İKİNCİSİ : ANTALYA İLİ AKSU İLÇESİ HACIALİLER ORTAOKULU

ESER ADI: YUMURTA MACERASI

ÖĞRENCİ ADI- SOYADI: Fatma Azra ŞAHPAZ, Fatma ALKAN

DANIŞMAN ÖĞRETMENİ: ALİ MURAT GÖKDERE

YARIŞMA ÜÇÜNCÜSÜ : ANKARA İLİ ÇANKAYA İLÇESİ KAVAKLIDERE ORTAOKULU

ESER ADI: PİCASSO'NUN FIRÇASINDAN

ÖĞRENCİ ADI- SOYADI: Melek Güneş ASLAN, Helen BAHAR

DANIŞMAN ÖĞRETMENİ: Gamze BAŞTAK

wake__up bunu beğendi.
  11. EnsDem

EnsDem Üye

Bende yarışmaya bir ooyun yaparak katıldım. Fakat oyunumu teslim ettiğim öğretmen yarışmaya başvurmamış. okuldaki diğer öğretmen ebaya başvuru yapmış. Fazla sıkıntı değil fakat oyunumun ismini de yanlış yazmışlar. ve cidden çok adaletsiz bir seçim olmuş. Scratchin sitesinden Balon adam isimli oyun yarışmaya katılmış ve İlk 30'a kalabilmiş. Fakat eğer oynarsaniz çok sıkıntısı olduğunu göreceksiniz. Ve bizim okulda bize yarışmaya tek kişi olarak katilabiliyorduk. 2-3 kişilik takımlarla katılanlar var. Ayrıca 1.nin 1. Seçilmesinin sebebi özel okulda okuyor olması olabilir mi?

12. egeman84

egeman84 Seçkin Üye Seçkin Üye

Ancak zamanim oldu. Biz de finale kalanlardaniz. Ama ilk 3 olmadi. Bizim yaptigimiz oyun su sekilde;

https://scratch.mit.edu/projects/305223823/

Oyunumuz trafikte karşıdan karsiya geçme ile ilgili. Okulumuz cevresinin gercek krokisi ile basliyor. Cocuklarla beraber dar zamanlarda baya bir ugrastik. Takdir sizlerin.

greenice, netman ve izmirindelisi bunu beğendi.
  13. 06Davut

06Davut Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

3 tane oyunla katıldık. 2si listede biri görünmüyordu aradık ulaşamadık meb bilgilendirme sayesine iletişime geçtik. ilk otuza girmeyi bırak ilk beş yüze bile giremedik :)))
    NİYE ULAŞAMIYORSUNUZ TELEFONA çünkü satralleri bozukmuş inandınızmı diye sormayın.

çocuklara sadece elendiniz dedim :(
    bu arada futbol maçı iki iki kişilik bir bakın güzel olmuş mu?

Ekli Dosyalar:

greenice ve egeman84 bunu beğendi.
  14. bote22

bote22 Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam bu oyunun nesini beğenmemeişler çok güzel bence. tebrikler

Themis bunu beğendi.
  15. Themis

Beğenmediler demek ki. O kadar da emek verdik. Hayırlısı olsun. Seneye katılmam zaten. Emekler boşa gidiyor

16. satrun_ogr

satrun_ogr Site Gezgini

kaznan okulları tebrik ediyorum. ancak yarışmayı düzenleyenlerin başarısız olduğunu bende düşünüyorum. neden elendik neyi eksik yanlış yaptık belli değil. Birde sistemde sıkıntılar var. kazanan bazı oyunları inceledim. o oyunları o yaşta çocuklar gerçekten yaptıysa tebrik etmek lazım. Birincisi iyi bir deneyim gerektiriyor. İkincisi bolca zaman gerektiriyor. 5. 6. sınıf öğrencileri diğer dersleride var gece gündüz çalışması lazım o oyunu bitirebilmesi için. Aslında kendilerinin yapıp yapmadıklarını bilemeyiz sistem baştan yanlış. Bir yarışma yapılacaksa çocuklar bir alana toplanıp belirli bir süre verip kriterlerde baştan belirlenerek şeffaf bir şekilde yapılmalı. Bunu bir eleştiri olarak sunuyorum. Belki bir şekilde görürler. Emeklerimize yazık oldu. Çocuklara neden elendiklerini açıklayamadık.

eemree ve tolgahan0010 bunu beğendi.
  17. Enterprise

Enterprise Süper Üye Süper Üye

Ben de birincinin bu oyun olması gerektiğini düşünüyorum biz de katılmıştık ama hayırlısı olsun

18. kerpy

kerpy Üye

Arkadaşlar öğrencilerin sosyal etkinlik modülüne işleyen var mı? Onay ksımı için ilgili okula bir türlü ulaşamıyorum.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal