Oyunumu Kodluyorum Yarışması 2019

Kodla Büyü

Azizim42

Seçkin Üye
Seçkin Üye
EBA'da ortaokul öğrencileri arasında sadece Scratch tabanlı, konu ve alan sınırlaması olmaksızın bir yarışma duyurusu var.
Planlanan Yarışma Takvimi
Eserlerin Son Teslim Tarihi: 02 Nisan 2019
Eserlerin Ön Değerlendirilmesi: 03 -17 Nisan 2019
Finale Kalan Adayların İlan Edilmesi: 18 Nisan 2019
Son Değerlendirme ve Ödül Töreni: 25 Nisan 2019
oyunumu-kodluyorum.jpg

Ekli dosyalar

• şartname.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 294
2018 yarışmalarının sonuçlarını ertelemişlerdi. Nasıl 2019 için yeni yarışma başlatıyorlar.
Ekli dosyayı görüntüle 62736
Bu yarışmayı bildiğim kadarıyla Ankara-Cebeci Ortaokulu düzenliyor. Ulusal olduğu için EBA'ya yüklemişler.
EBA kendi sitesinde eski yarışmaların duyurusu var, sonuçlar hala açıklanmadı. Bazı şeyler bu kadar basit olmamalı.. Ondan sonra da toplantılarda; yarışmalara katılım sağlayın.. 1 yılı geçmiş açıklanmayan yarışma sonuçları varken öğretmenler beni dinler mi?
Bakanlık yetkilileri sadece duyuru ekleyip bu işi askıya almışlar.. Bence üzücü bir durum.

Buradaki juri kodlamadan anlamıyor, tamamen olayın görseline bakıyor,
katılacaklara tavsiyem scratch ta bloklarla uğraşıp çok kasmayın
iyi bir senaryo bulup süsleyip gitsinler.
Geçen sene Ankara da eksik kodlanan, yanlış çalışan projeleri ilk 30 a seçmişler gözümle gördüm.
Puanlama kriteri yok,neye göre eleme yaptılar, neye göre 1. 2. 3. seçtiler belli değil,
ilk 30 a kalan projeler arasında juri geziyor,
bakıyor, bakıyor ve bakıyor ne bloklara bakıyor, ne nasıl yapıldığını soruyor vs vs neyse şeffaf değil.
İyi düşünülüp yanlış uygulanan bir proje.

Geçen sene Ankara da eksik kodlanan, yanlış çalışan projeleri ilk 30 a seçmişler gözümle gördüm.
Puanlama kriteri yok,neye göre eleme yaptılar, neye göre 1. 2. 3. seçtiler belli değil,
bakıyor, bakıyor ve bakıyor ne bloklara bakıyor, ne nasıl yapıldığını soruyor vs vs neyse şeffaf değil.

Oyunumu kodluyorum yarışması sonuçlandı. Sürecinde de hiç bir sıkıntı çıkmadı. Yarışma sonuçlarına göre yarışma birincisi ve ikincisi benim öğrencilerimdi. Neye göre oyunlarımızı alaşağı ediyorsunuz onu anlayamadım. Oyunları paylaşmamız yasak olmasaydı kodlama neymiş size gösterirdim. Bilmeden yaptığınız bu yorumlar oldukça çirkin. Lütfen kendinize gelin.

Haberde birinci olan projeden bir gif var. Mekanikler anlamında başarılı bir platformer gibi görünüyor. Ancak detaylı bilgi verilmemiş. Keşke en azından ilk üç proje incelenebilecek şekilde paylaşılsaymış. Öğrencilerimize gösterirdik. Güzel örnekler olurdu.

• Beğen
Tepkiler: bt^
oyunlar nereye yüklenecek eba üzerinden mi nasıl çok bir detay göremedim ben .başvuru ebadan ama oyun nasıl ulaştırılacak

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Ona göre hazırlık yapalım. ;)

Ben de öğrencilerimle yarışmaya katılmak istiyorum. Tabii jüridekiler önemli projenin belirlenmesinde bakalım nasıl olacak

Dereceye giren projeler paylaşılsa çok iyi olurdu. Bizde katılmak istiyoruz. bakalım hepimize kolay gelsin.

Oyunumu kodluyorum yarışması sonuçlandı. Sürecinde de hiç bir sıkıntı çıkmadı. Yarışma sonuçlarına göre yarışma birincisi ve ikincisi benim öğrencilerimdi. Neye göre oyunlarımızı alaşağı ediyorsunuz onu anlayamadım. Oyunları paylaşmamız yasak olmasaydı kodlama neymiş size gösterirdim. Bilmeden yaptığınız bu yorumlar oldukça çirkin. Lütfen kendinize gelin.
Hocam nasıl sonuçlandı? Yeni ilan değil mi bu?

Projeleri paylaşmamız istenmediği için paylaşmadık. Ama öyle bahsedildiği gibi süslenip konulan kod yönünden zayıf projeler değildi. Öğrencilerim kodlarında trigonometri bile kullanarak çalıştılar. O gördüğünüz tüm çizimleri kendileri yaptılar. Bu şekilde olayın hafife alınması gerçekten çok üzücü. Bu sene yine katılıyoruz. İlk otuza kalırsak buyurun gelin bakın. Aldığımız o dereceleri kesinlikle hak ettik. Süsleme laflarla almadık yani.

sakin olun hocam siz önce bir kendinize gelin, dikkatli okuyun, ben 1. 2. 3. olanlar kötüydü demedim, 1,2,3 te hata vardı da demedim, ateş çocuktu sanırım 1. olan oynadım hatta oyununuzu güzeldi. ben oradaki 30 projenin içinde hatalı olanlar vardı dedim ki gördüm. puanlama şeffaf değildi, evet projeleriniz güzeldi ama siz hangi kriterlerle 1.2. olduğunuzu biliyor musunuz? biliyorsanız puanlama cetvelini bizede söyleyin, sözlerimi geri alırım. bir puan tablosu gördük o kadar, en basitinden ön koşulda karakter isimleri Türkçe olacak deniyordu Türkçe olmayanlar bile vardı ilk 30 içinde, eleştirdiğim şey jüri ve şeffaf olunmaması, yoksa törende bende sizi alkışladım tebrik ettim, ayrıca ilginize teşekkürler kodlama neymiş bildiğim için gördüklerimi buraya yazıyorum.

Son düzenleme:
Hocam jürinin kodlamaya hiç bakmadığını, tamamen görsele önem verdiğini söylüyorsunuz. Süsleyip gönderin diyorsunuz. Şimdi benim bu söylediklerinizden anladığım ve pek çok kişinin anlayacağı nedir? Oyunda ilk 3 sizin söylediğiniz kriterlere göre belirlenmiş oluyor o zaman.
Benim takıldığım husus bu.

Hocam jürinin kodlamaya hiç bakmadığını, tamamen görsele önem verdiğini söylüyorsunuz. Süsleyip gönderin diyorsunuz. Şimdi benim bu söylediklerinizden anladığım ve pek çok kişinin anlayacağı nedir? Oyunda ilk 3 sizin söylediğiniz kriterlere göre belirlenmiş oluyor o zaman.
Benim takıldığım husus bu.
hocam kriterler açıklansın ben tüm sözlerimi geri alırım o verilen puanların neye göre verildiği açıklanmadı ve jüriler bakıp bakıp geçtiler, 86 dan 78 e kadar puan var, nereden alındı bu puanlar bilmiyorum,bakın kodunda hata olanlar vardı diyorum, sanırım 730 falan proje başvurmuş bunun neye göre 30 a düştüğü de belli değil, kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemem ama jürinin kodlamanın neresine baktıkları meçhul o yüzden ben bu sene katılırsam en önce süsleticem, koda ağırlık verdirmiycem, benim nacizane tavsiyem bu, mesela bakın orda SVG uzantılı grafik kullanan büyük ihtimalle tek biz vardık jüriye SVG dedik onuda bilmiyorlardı, konuya pek hakim olmadıklarını düşüyorum, sözlerim size değil. dediğim gibi güzel düşünülmüş ama iyi uygulanmayan bir proje bence. neyse ben daha fazla uzatmıycam tekrar katılırsak 30 kalırda sizde orada olursanız yüz yüze konuşuruz, size başarılar diliyorum.

Sayın Hocalarım yarışmaya daha önce katılan dereceye giren yada giremeyen hocalarım öğrencilerinizin projelerini örnek olsun diye bir fikir için öğrencilerime göstereceğim de bana atabilirmisiniz?

davut_kutlu@hotmail.com adresim.

Youtube'da oyunumu kodluyorum yarışma töreninin videosu var hocalarım. Tüm oyunlardan kısaca bahsediliyor orada.

@moonlight hocam, oyunlarda makey makey gibi yardımcı bileşen kullanmaya izin veriyorlar mı?
Hocam o konuda net bir bilgim yok. Ben geçen sene bu tür konular için okulla irtibata geçiyordum. Gayet ilgililer. oyunumukodluyorum@gmail.com adresine mail atarak sorularınızı sorabilirsiniz hocam. Sizleri yarışma konusunda yanlış yönlendirmek istemem. Kendilerine sorarsanız çok daha net bilgiler edinirsiniz lütfen yanlış anlamayın.

Hocam o konuda net bir bilgim yok. Ben geçen sene bu tür konular için okulla irtibata geçiyordum. Gayet ilgililer. oyunumukodluyorum@gmail.com adresine mail atarak sorularınızı sorabilirsiniz hocam. Sizleri yarışma konusunda yanlış yönlendirmek istemem. Kendilerine sorarsanız çok daha net bilgiler edinirsiniz lütfen yanlış anlamayın.
Yok hocam estağfurullah neden yanlış anlayım.
Bahsettiğiniz mail adresine başka bir konuda mail atmıştım da dönüş yapan olmadı hocam.

Geri