Öyle bir kod lazım ki. Unlock Windows?

Kodla Büyü

DotCom

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba ,

Uygulamamızda şartlar sağlanmazsa kullanıcı ekranını kilitlemek için şu satırı kullanıyorum.

Kod:
"rundll32.exe", "user32.dll,LockWorkStation"

Kilit ekranından çıkarmak için nasıl bir yöntem izlemeliyim? Mevcut oturum açmış kullanıcının herhangi bir kullanıcı şifresi yok.

10 gündür devam ediyor bu kodu arayışım

Sayın hocam, ben de bu konuda araştırma yapmış ancak basit bir kodla bu işin yapılamayacağını gördüm.
Problem şu, kullanıcıyı kilitlediğinizde herhangi bir program aktif olamıyor. Bu nedenle de sizin program kilitleme sırasında aktif olmadığından kilitli durumdan çıkamıyorsunuz.
Çözüm olarak, bir service yazılabilineceği, service sayesinde eğer belirlediğiniz bir şart sağlanmışsa o zaman kilidi açabileceğiniz şeklindeydi.
Kullanıcı kilitlendiğinde servisler aktif kalıyormuş. Ancak servis yazımı ile ilgili doğru düzgün bir kaynak bulamadım.
Benim de niyetim, eğer bilgisayara belirli bir usb disk takılmazsa, kullanıcıyı kilitlemek, USB takıldığında da kilidi açmak şeklinde bir program hazırlamaktı, ama kilitleme işini yapıp, açma işini yapamayınca öyle kaldı.
Ayrıca eğer dil olarak visual basic kullanacaksanız, win 7'lerde sorun yaşayabilirsiniz. VB.Net kullanırsanız daha iyi olur.

Benzer bir proje üzerinde çalışıyorum ben de sayın hocam.

Araştırmalarım devam ediyor.

Aslında program arka tarafta çalışmaya devam ediyor.

Siz hangi dilde geliştirmeyi denemiştiniz hocam? USB kontrolünü nasıl gerçekleştirmiştiniz?

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam, ben de bu konuda araştırma yapmış ancak basit bir kodla bu işin yapılamayacağını gördüm.
Problem şu, kullanıcıyı kilitlediğinizde herhangi bir program aktif olamıyor. Bu nedenle de sizin program kilitleme sırasında aktif olmadığından kilitli durumdan çıkamıyorsunuz.
Çözüm olarak, bir service yazılabilineceği, service sayesinde eğer belirlediğiniz bir şart sağlanmışsa o zaman kilidi açabileceğiniz şeklindeydi.
Kullanıcı kilitlendiğinde servisler aktif kalıyormuş. Ancak servis yazımı ile ilgili doğru düzgün bir kaynak bulamadım.
Benim de niyetim, eğer bilgisayara belirli bir usb disk takılmazsa, kullanıcıyı kilitlemek, USB takıldığında da kilidi açmak şeklinde bir program hazırlamaktı, ama kilitleme işini yapıp, açma işini yapamayınca öyle kaldı.
Ayrıca eğer dil olarak visual basic kullanacaksanız, win 7'lerde sorun yaşayabilirsiniz. VB.Net kullanırsanız daha iyi olur.

aslında ben sizin söylediğiniz programı yazdım hocam delphide :) . program yönetici hesabında çalışmak zorunda sadece . yönetici şifresi olmayan tahtalarda da kullanıyorum. okulumuzda şu anda bu sistemi kullanıyoruz.

@bshark hocam ,

Unlock işlemini nasıl gerçekleştirdiğiniz acaba?

DotCom' Alıntı:
@bshark hocam ,

klavye ve mouse kullanımını kilitliyorum sadece hocam. uygun usb bellek takılınca klavye ve mouse u tekrar çalışır hale getiriyorum

bshark' Alıntı:
DotCom' Alıntı:
@bshark hocam ,

klavye ve mouse kullanımını kilitliyorum sadece hocam. uygun usb bellek takılınca klavye ve mouse u tekrar çalışır hale getiriyorum

Şifre ekranına geçmiyor anladığım kadarıyla.

Servis şeklinde mi yoksa uygulama şeklinde mi hazırladığınız program?

şifre ekranı derken ekrana eba duvar kağıdı geliyor flash bellek takılınca normal ekrana dönerek çalışmaya devam edilebiliyor. uygulama şeklinde hazırladım hocam. ama tek sorun yönetici hesabında ya da şifresiz yönetici hesabı ile standart kullanıcı altında çalışıyor olması.

Windows login ekranina geciriyor sanmistim.

Programdan cikisi engellediniz mi?

Sifresiz yonetici olmasi neden gerekli peki?

rundll32 ye müdahale ediyor kalvye ve mouse u kilitlemek için. dolayısıyla yönetici olarak çalışması lazım programın. yönetici şifresi olunca çalışmadan önce soruyor şifreyi hayır deyince çıkıyor. yani program devredışı kalıyor. bu nedenle ya hesabın yönetici olması lazım ya da yönetici hesabının şifresiz olması lazım aslında ikisi de aynı şey gibi :) mouse ve klavye kilitli olduğu için programdan çıkılamıyor.

Sayın hocam, bahsettiğiniz işlemi yapmayı düşündüm ancak, klavyeyi ve fareyi tamamen devreden çıkarmak mümkün oluyor mu?
Alt + Tab, Crtl + Alt + Del, Fonksiyon tuşları, Windows tuşu, vb. tuşların tamamını kullanılmaz hale getirebildiniz mi?
Delphi'de çalıştığınız için muhtemelen win7 yetki konusunda sıkıntı yaratıyor olabilir. .Net uygulamasında benzer işleri yaptırmayı deneyebilirsiniz.
Ben vb.net kullanarak, usb'nin takılıp, söküldüğünü anlarda bunu algılayıp, istediğim fonksiyonları çalıştırabiliyorum, fonksiyonlar içerisinde USB içerisinde özel bir dosyanın varlığını kontrol ederek, kilitleme işlemini açma/kapatma yaptırabildim ama yukarıda bahsettiğim olaylardan dolayı kilitleme mekanızmasında windows'un kilitleme yöntemini kullanmak istiyorum ki öğrenciler programı kıramasınlar, kapatamasınlar. Sizin yazdığınız programda öğrencinin programı kapatmasını (öğrencinin tahtaya klavye taktığını da düşünerek) engelleyebildiniz mi, bu konuyu bütün yönleriyle test edebildiniz mi? Özellikle klavyeyi tamamen kilitleyebildiniz mi, hiç bir tuşun çalışmamasını sağlayabildiniz mi?
bshark' Alıntı:
şifre ekranı derken ekrana eba duvar kağıdı geliyor flash bellek takılınca normal ekrana dönerek çalışmaya devam edilebiliyor. uygulama şeklinde hazırladım hocam. ama tek sorun yönetici hesabında ya da şifresiz yönetici hesabı ile standart kullanıcı altında çalışıyor olması.

evet hocam. usb klavye takılsa bile çalışmıyor. tek yol uygun flash bellekle açmak. hatta bu yüzden kendi bilgisayarımı 2 kere formatladım :D program başlangıçta mouse ve klavyeyi kilitliyordu açılmıyordu.

Usb takiliyken programdan cikma gibi bi durum karsi engelleme falan var mi?

Her ne kadar Microsft programcıları "Bir workstation'ı unlock etmenin tek yolu, başına bir insanın geçip Ctrl+Alt+Del'e basmasıdır" dese de...

Sanırım VNC servisi çağırılarak aşağıdaki adresteki winbatch kodları ile yapılabiliyor.
http://techsupt.winbatch.com/webcgi...+WinBatch/How~To+Unlock~Workstation~Trick.txt

Burada da VNC kullanılmış:
https://groups.google.com/forum/?fr...soft.public.vb.general.discussion/s4M43qJA-GY

http://forums.codeguru.com/showthread.php?330557-Ctrl-alt-delete....

http://www.softtreetech.com/24x7/archive/51.htm

@C1han hocam onerilerin icin tesekkurler.

En kisa surede deneyecegim

arkadaşlar böyle kodlu modlu paylaşımlar yapınca, programlar yazdığını gördükçe bir yandan branşdaşlarımı takdir ediyorum bi yandan da, anlamaz gözlerle baktığım için kendime kızıyorum. yıllardır hep başlayacağım deyip hiç başlamadığım bu kod işleri programcılık işleri var ya ah ah. ne bilim böyle yazmak geldi içimden. belkide gerek yoktu

bshark' Alıntı:
evet hocam. usb klavye takılsa bile çalışmıyor. tek yol uygun flash bellekle açmak. hatta bu yüzden kendi bilgisayarımı 2 kere formatladım :D program başlangıçta mouse ve klavyeyi kilitliyordu açılmıyordu.

hocam formata gerek kalmadan boot tan bir medya ile program kaldırılabilir gibime geliyor. Size tam olarak ne yapmak istiyorsunuz biraz daha açıklarsanız yardımcı olabilirim belki

@DotCom, bahsettiğiniz programı bende incelemiştim. Birincisi üst bölümde yazdığı gibi win 7 uyumlu olmayabilir. İkincisi de kilitliyken bilgisayarı açabilmek için servis şeklinde çalışan bir uygulamaya ihtiyaç duyuyor. Açıklamalarında böyle yazıyor. Servis yazma işi biraz sıkıntı, o yüzden daha farklı bir yöntem arıyorum.

Maalesef benim çalışmam sonuca ulaşamadı. Kilitleme aşamasını tek satır ile yaptırabiliyorken kilit ekranından çıkaramadım.

hocalarim tamamen klavye mouse kitlemek yerine gorev yoneticisine erisimi engellemek daha mantikli gibime geldi. su programda bu ozellik bir nebze mevcut hatta bunlari hatirladigim kadariyla bazi bat dosyalari ile yapiyordu inceleyin isterseniz: www.safeexambrowser.org programin amaci adindan da anlasilacagi gibi bilgisayarda guvenli bir sekilde online sinav yapmanizi sagliyor bu esnada da gorev yoneticisi ve izniniz disindaki her program ve web adresi devre disi birakiliyor. ctrl alt del yaptiginizda win 7 menusu geliyor ama listede gorev yoneticisi olmuyor. sinav modundan cikabilmek icin ozel bir tus kombinasyonu belirliyorsunuz ornegin f12+f5+z+h gibi. bu kombinasyon geldiginde sinav modundan cikiyor ve herseyi eski haline getiriyor. bu kombinasyon gelmedikce de ogrenci sinav ekranindan baska hicbir sey goremiyor. belki tam istediginiz degil fakat isinize yarayabilecek ozellikleri olabilir kolay gelsin

Geri