Oruçlu iken ilişik kesilir mi?

Kodla Büyü

Internet

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
:puhaha:
efendim şimdi 30 haziran sonrasında ilişik kesme ramazan'a denk geliyor, e yetkililerden bir açıklama bekliyoruz.
kaygılı bekleyiş sürüyor (zaytung gibi oldu).
sonra oruca bir zeval gelmesin . :idea:

:D
her konunun bi uzmanı var.
birini çevirip, sormak lazım.

öfkeden verilen kağıtlar yenmediği sürece ilişik kesilir :mrgreen:

Nihat Hatipoğlu bile fitar ile sahur arasında yemek yemeye zaman bulabiliyorsa iftarsan sonra ilişki kesme için zaman olabilir... :)

Hocam orucu sakatlayabilirsin. Malum okul-ilçe mem-mal müdürlüğü vs arasında git gel koşturup, vurdum duymaz memurlarla muhatap olurken. Kazaya bile bırakmak düşünülebilinir :)

şimdi gerçekten diyorum, ildışı seyahat felan 3 gün niyetli olamazsın. ben askerde bile oruç tuttum sadece yemin töreninde 4-5 saat ayakta beklettikleri için bozdum.
Oruçlu iken olur mu derken? orucu tutmasak bu geçerli (dinen maazeret) sebep sayılır mı?
ha bir şekilde kalkar biri - "istemeseydin kardeşim tayin, zorunlu değil ya" diyebilir. yükler 61'i günahı çok :(

Bence alay konusu yapacak başka bir olay bulun. Dinimiz kutsal değerlerimiz üzerinden eğlenmek hoş değil

Bu konu hakkında nass ve hadiste bir örnek bulunmamakla birlikte, oruçlu iken ilişik kesmek caizdir. Lakin oruca zarar verebilecek söz ve davranışlardan, idari yetkililere kem söz söylemekten uzak durmak gerekir. :D

adamın biri hocaya sormuş:
"hocam oruçluyken ağzımıza su alsak oruç bozulur mu?"

hoca cevaplamış:
"bozulmaz."

adam:
"peki hocam suyu aldık gargara yaptık bozulur mu?"

hoca:
"bozulmaz"

adam:
"peki hocam suyu aldık gargara yaparken boğazımıza gitti geldi gitti geldi ozaman bozulur mu?"

hoca:
"oğlum yürü git sen oruç moruç tutma"

BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ? :)...

ayrıca eminim tayin çıktı birçok değerli arkadaşım, iller arası seyahat yapcak ve eminim yiyecek orucu.
benimkisi de öyle bir soru evvelki yıldan tecrübeliyim, oruçlu oruçlu 4 saat dolandım deli keçi gibi. oruç yemedim.

bir anıyı tazeledi işte, şimdi de ildışı istiyorum, sıkıntı olacak, oruç ile alay konusu yapmak derdim değil.
benim derdim ince bir ayrıntı sorusu. o da şudur ki;
iller arası iki türlü tayin var.
* iller arası zorunlu çalışma yükümlülüğü (bu madde doğu görevi zorunlu istetme, buna adam mecbur bir nevi)
* iller arası isteğe bağlı yerdeğişim (bu madde zorunlu değil, isteğe bağlı diyor)
ya felsefi düşünüyorum, ya da saçmalıyorum.

Internet' Alıntı:
:puhaha:
efendim şimdi 30 haziran sonrasında ilişik kesme ramazan'a denk geliyor, e yetkililerden bir açıklama bekliyoruz.
kaygılı bekleyiş sürüyor (zaytung gibi oldu).
sonra oruca bir zeval gelmesin . :idea:

Doğru değil hocam kesilmez :) Oruçlu olanın ilişiğini kesmiyolar :D Sünnet gibi düşün.Oruçluyken sünnet olunur mu :D

Ya da şöyle düşünelim. Oruçlu olacağımızdan dolayı kimse tercih yapmasın :) Şaka bir yana oruçlu iken kim uğraşacak ilişik kesme ile :) Boşveeer. Seneye oruçlu olmuyosun ilişik keserken:)

yasinz' Alıntı:
Ya da şöyle düşünelim. Oruçlu olacağımızdan dolayı kimse tercih yapmasın :) Şaka bir yana oruçlu iken kim uğraşacak ilişik kesme ile :) Boşveeer. Seneye oruçlu olmuyosun ilişik keserken:)

seneye tam ortasında oluyorsun bir kere ramazan-ı şerifin :D

ibadetimiz kabul olsun. bu ikinci gün bünyem alıştı, ibadet yapmanın huzuru üzerimde.
sanırım ildışı seyahat'e otobüs ile gideceğim. (ramazan'a denk gelmese arabamla gidecektim.)
gece yolculuğu olacak, oruç ve ibadetlerimi engellemeden göreve başlayacağım yere gider gelirim.

Allah cezanızı verecek!
(makkarrra-bakkaaarrrra 999/8888).

Geri