Ortak Paylaşım Bilgisayarı

Kodla Büyü

Çolat_Palemdar

Aktif Üye
Hocalarım merhaba.

Okulumdaki tüm bilgisayarların ve akıllı tahtaların Fatih ağı üzerinden bir bilgisayarı görüp öğretmenlerin bu bilgisayarda ders materyallerini saklayabilecekleri ve diğer akıllı tahta ve bilgisayarlardan da kolayca ulaşabilecekleri bir bilgisayar kurmayı düşünüyorum. Bu sayede öğretmenler okuldaki her akıllı tahtaya dersinin materyalini de atmamış olur ve tahta güvenliği için deepfreeze benzeri bir program bile kurabilirim akıllı tahtalara.
Bunu yapmak için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymalı mıyım ya da sadece basit bir ağ paylaşımı işimi görür mü?

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Teşekkürler.

Bu fikir benim de aklıma geldi. En kolay yoldan ağ diski (NAS) kurmak geldi aklıma. Bu disklerin uzaktan erişim arayüzü var ve kullanıcı yetkilendirmesi yapabiliyor diye biliyorum. Ama en güzeli bir tane linux file server kurup herşeyi yekilendirme de dahil bunun üzerinde yapmak. Oturup araştırmak ve çalışmak lazım. Zaman ise çok kısıtlı. Öte yandan en kolay linux serverlardan biri ise sme server ve bunun da uzaktan erişim arayüzünden bir çok ayar çok kolay yapılabiliyor.

Hocam forumu biraz araştırınca bir hocamızın FreeNAS sistemini önerdiğini gördüm şimdi onun videolarını izliyorum. Yarın deneyeceğim nasipse FreeNAS'ı

hevesini kırmak gibi olmasın ama okuldaki fatih ağları birbirinden yalıtılmış halde çalışıyor. Örneğin okulunuzda etkileşimli tahta, bt sınıfı, idari birimler ve AP kurulumu yapıldığından f@atih kablosuz ağı var bunlarda
Etkileşimli tahtaların ağ geçidi 10.x.x.x
Bt sınıfının ağ geçidi 192.168.16.x
idari birimlerin ağ geçidi 192.168.0.x
f@tih ağı ağgeçidi 192.168.32.x
şeklinde olduğundan bu ağlar birbirlerini görmüyorlar. ama en kötü durmda bile yapacağın işlem ile idari birimlerin iş yükünü hafifletirsin.
Ben geçen dönem denemiştim ancak belki ayarları değiştirmişlerdir çalışmanın sonucunu takip ediyorum, kolaygelsin.

hocam bir bilgisayar php server kurup owncloud kurabilirsin. öğretmenler kullanıcı adı ve şifreleriyle girip dosyalarına ulaşabilir ayrıca birbirleriyle dosya paylaşımı yapabilirler gerektiğinde.

Güzel bir fikir deneyen arkadaşlar yazarlarsa çok güzel olur. Bunun için paylaşılan bilgisayara bir virüs programı da gerekli bence. Bu sefer istenmeyen bir virüs bütün bir okula anında bulaşabilir değil mi?

Geri