Opel anahtar işareti, karşılaşanları görelim? bilgi istiyoru

Kodla Büyü

Internet

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
şu işaret Opel Astra Sedan 2008'dedir. ne anlama gelmektedir? :)

Ekli dosyalar

• images.jpg
    images.jpg
    4.2 KB · Görüntüleme: 4,517
Sanırım servise gitme zamanı geldi gibi bir anlamı var. Bakım KM si dolmuş olabilir.

hocam görüştüğüm iki arkadaşım da o anlamda şeyler söyledi de, siz OPEL kullanmış değerli
arkadaşlarıma sorayım dedim.
farklı zor bulunan bilinmeyen arızaların habercisi olabilir mi?

Arıza var. Servis yolu gözüktü manasında.

Bu ışığı ilk gördüğümde araba çalışıyor bunu ne arızası dedim. Anlam veremedim.

Serviste 4 kızdırma bujisinden birinin arızalı olduğunu söylediler. Değiştirdiler
ışık söndü.

Re: Ynt: Opel anahtar işareti, karşılaşanları görelim? bilgi ist

Hocam araç lpgli ise genellikle lpgden kaynaklaniyor.

theArcher' Alıntı:
Hocam araç lpgli ise genellikle lpgden kaynaklaniyor.

LPG lidir. LPG'nin belirli bir ısıdan sonra çalışması lazım ve sensör ısı sorunlarından mı ki? benim de aklıma geldi?

hocam lpg den kaynaklanan yanan işaret bundan farklı. Bu işaret ciddi bir arıza olduğunun göstergesi. ha tabiki lpg den de kaynaklı olabilir ama en kısa zamanda servise gidin siz. Bu arıza lambasıyla binmeyin arabaya

Aracında arıza var. Bakım vakti geldiğinde lnsp yazar. Aracını çalıştırmadan önce gaz ve frenin ikisine aynı anda sonuna kadar bas. Kontağı çevir ama arabayı çalıştırma. Bir müddet sonra arıza kodları, km göstergesinin orada görünmeye başlayacaktır. Çıkan kodları google da araştırın

pehepe' Alıntı:
hocam lpg den kaynaklanan yanan işaret bundan farklı. Bu işaret ciddi bir arıza olduğunun göstergesi. ha tabiki lpg den de kaynaklı olabilir ama en kısa zamanda servise gidin siz. Bu arıza lambasıyla binmeyin arabaya

hocam ciddi derken? bunu açar mısınız? o motor şekli olan işaret değil. bildiğim o ciddidir.
tabiki c.tesiye kadar söndürülecek bakımda, şimdiden bilgim olsun dedim.
bu işaret anladığım genel 4-5 arıza ve uyarıyı şekil olarak altarıza olarak işaret ediyor. çoook ciddi demek çözüm değil.
nedir? içerik ve daha önce bakım için, söndürme için başından geçen.

hocam cihaza takmadan ben nereden bilebilirim :) opellerin klasik yanan işareti değil bu. daha önce 2 opel kullanmış biri olarak opelde birçok şeyi yaşadım ama bu işaret hiç yanmadı bana. aracı çalıştırırken yanıyorsa motor elektroniğinde veya şanzuman elektroniğinde bir arıza olabilir? aracınız otomatik mi? birde oksijen sensöründen kaynaklı yanıyor genelde opellerde. ama dediğim gibi cihaza bağlayıp hata kodunu almadan bilmemiz imkansız . birde aracın kullanıma klavuzunu bulursanız oradan bakın derim

bahsi geçen otomatik değil triptonik. ayrıca aman şanzuman kelimesine girmeyelim aman, ...

Motor calisirken yaniyor ise motor veya sanzuman elektroniginde ariza var demektir.

Aracimin kitapçigindan okudum yazdim, sizde opelin sitesinden araciniza ait olan kitapcigi indirerek bakabilirsiniz.

Yok hocam motor şanzıman değil.5 yildir astram var arasira yanar bu lamba genellikle lpgden.işe yaramaz marka lpg aldığımda yanar.tech 2 ye baglayinca silerler hatayi meraklanma ;)

Ayni lamba dizellerde de var. Ileride araca belki lpg takarlar diye mi koydular acaba :wink:

Merhaba,
tam oalrak hangi modellerde var bilmiyorum(geçmişte astra 1.6G 2001 kullandım) pedalları kullanarak yapacağımız bir işlemle, bilgisayarlarımızdaki hata kodları gibi, ekranda arıza lambası kısa aralıklarla yanıp sönerek teker teker bir kodun hanelerini veriyor. örneğin 4 2 gibi.
http://www.opelx.com/astra-g/3147-opel- ... latim.html

bu kodların anlamları da var.(hata kodları linkte var)bundan hareketle gaz kelebeğindeki arızayı bulmuştum mesela. güncel modellerde çalışmayacaktır ama aynı segment araçlar kullanmışız. ben yetkili servisteki ustalara bile "gitsem mi ki..." şeklinde soru işaretiyle gittiğimden kendi çözümlerimi üretmeye başlamıştım. umarım sıkıntı yoktur...

Not: Bakım için INSP yazısını görürsünüz. yağ değişimi gibi bir hatırlatma ile arıza işareti farklı. motor elektroniğinde ise o malum motor işareti çıkıyor ki allah göstermesin :D İnsanın tadı kaçıyor...

Not2:Lpg arızalarında bu işaret değil, motor elektoniği lambası yanıyor. bir parantez açmak istedim.

şimdi opel ile tanışacağım, sürüşü ve sağlamlığını göreceğiz.
bu arada Allah kimsyee helal mal ile alınmış arabasına "söylenmeyen" bir arıza çıkarmasın.
benim de çıkmaz inş, alırken bakımları yapılıyor, öyle alacağım.

yav arkadaş dün yazını okudum bugun başıma geldi servis işareti yandı, :eek: :mrgreen: yarın servise gidecem.seninki ne kadara çözüldü hocam yazarmısın,geçmiş olsun

çözülmesi için bırakmıştı c.tesi teslim alacağım aracı, tabiki normal bakımdır, alacağı el emeği ve teknik inceleme parasıdır sanıyorum da tam hangi özelliğinden kaynaklanıyor onu merakla yazdım.
çeşitli yaşanmış arızalar yazıldı.

normalde fiyat söylerler, motoru servis yıkamıştı 1 ay önce benden habersiz görünce çok sinirlendim bakıma getirdim dedim motoru yıkatmıssınız.yok biz usta servisiz falan fillan,1 ay sonrada bu olay oluyor.diğer götürdüğüm servislerin hiçbiri motor yıkamamıştı,ilk bunlar yıkadı.kızdırma bujisiyse yıkamadan olabilir.servise götürüyon yine sorun.ama çözülür insallah.

kendir_li' Alıntı:
Cahraz hocam işaret araç hareket halinde iken yaniyormuydu?
hocam benim 4'üde patlamış ondan mıdır bilmem,evet yanıyordu,yanınca kenara çekip kapatıp açınca belli bir süre yanmıyordu.hep bu servisin motor yıkatması.

Immobilizer lambası o. Servis bakım aralığı dolduğunda ya da arıza bildiriminde yanar.

Benimde kızdırma bujisindeydi Aynı sorun 60 tl ye çözüldü. O bujilerden 4 tane var. Hangisi yandıysa o değişir. Tavsiyem servise kazıklanmayın.

Ayrıca o sorun sadece araçta bir sorun olduğunun bildirir. Önemli de çıkabilir önemsizde. Ama işarete bakarak anlaşılamaz.

Motor çalışmadan önce sönmezde çalışınca sönerse. Geçiçi hata kaydı tutmuştur motor dikkate almaya gerek yok. Eğer çalışırken sürekli yanarsa servise gitmeniz gerekir. Ancak opel lerde tüp takılınca bu ışık sürekli yanabilir kullanım aşamasında. O durumda normaldir.

Geri