Online Sınav Yapma Ortamları

Kodla Büyü

bejndar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba

2.sınavları online olarak yapmak istiyorum. Kullanabileceğim web2.0 araçları ya da uygun kullanışlı siteler var mı deneyimlediğiniz? Thatquiz.org kullanıyodm o da sadece çoktan seçmeliye izin veriyor.

Google formlardaki sıkıntı ise öğrencilerin mail adresi yok çoğunun böyle olunca da ikinci kez girebiliyorlar.
Yardımcı olursanız sevinirim.

kahoot quizizz bunlar da da soruya cevap verdin mi geri dönemiyorsun bi daha

Google forms .Tekrar girme durumunda ilk sınavın geçerli olduğu söylerseniz sorun çözülür. Ben öyle yapmıştım.

net support kullanıyorsan test tasarım bölümünden test hazırlayıp yapabilirsin. örnek sorularda internetten bulabilirsin.

Tüm sınavlar online artık meb üni geçerliliği var. Bizde niye olmasın. Çıktı döküman vs alabiliyorsan eşitlik söz konusu ise neden olmasın.

https://www.socrative.com kullanmıştım. Ben beğenmiştim. Sınavı oluşturuyorsunuz. Oda oluşturuyorsunuz. sınavı başlatıp oda linkini öğrenciler ile paylaşıyorsunuz. Linke tıklayan öğrenci adı ve soyadını girerek direk sınava başlıyor.

Son düzenleme:
Online sınavların geçerliliği var mı?

Ben BTY dersi notla değerlendirildiğinden beri (bir zamanlar not yoktu) her dönem 1 sınavı uygulama (ppt, excel, Word, scratch, vs) 1 sınavı da netsupport test konsolu ile yapıyorum. Basılı yazılı evrağı yok yıllardır.

@herohamster
Hocam ben de online olmasını istiyorum.
Ama bununla ilgili bir yazı bildiğim kadarı ile yok.
Yazı olmadan neye göre yapıyorsunuz.

@html99 hocam burada uygulamalı sınavdan bahsedilmiyor. Online sınavdan bahsediliyor.
Uygulamalı sınav ile online sınav farklı şeyler.
Uygulamalı sınavlarda öğrenci sınıftadır ve sınav verileri yerel bilgisayarda depolanır.
Online sınavları uzaktan yapma imkanı var ve veriler bir sunucunun veri tabanında saklanır. Ki bu veriler izinsiz olarak bakanlığın haricinde bir yere depolanmış ise şikayet halinde başınız ağrır.

Son düzenleme:
@herohamster
Hocam ben de online olmasını istiyorum.
Ama bununla ilgili bir yazı bildiğim kadarı ile yok.
Yazı olmadan neye göre yapıyorsunuz.

@html99 hocam burada uygulamalı sınavdan bahsedilmiyor. Online sınavdan bahsediliyor.
Uygulamalı sınav ile online sınav farklı şeyler.
Uygulamalı sınavlarda öğrenci sınıftadır ve sınav verileri yerel bilgisayarda depolanır.
Online sınavları uzaktan yapma imkanı var ve veriler bir sunucunun veri tabanında saklanır. Ki bu veriler izinsiz olarak bakanlığın haricinde bir yere depolanmış ise şikayet halinde başınız ağrır.
Uygulanacak sınav sayısı bellidir fakat sınavın şeklini dönem başında zümre toplantısında belirleyebilirsin. Online - uygulamalı vs
Yapmış olduğunuz sınav şekli puan öğrencinin lehine ise sorun olmaz. Eba netsupport veya başka birortamdan yapabilirsin sonuç olarak öğrenciye dair özel bilgi depolamıyorsun. Ad soyad sadece ad yazdırabilirsin okul bilgisi vs vermeden.

lab da netsupport kullanıyorum böyle bir özelliğinin olduğunu bilmiyordum. Peki testi nerden hazırlıyoruz. Okul menüsünden test tasarımcısı sekmesine tıkladığımda kullanıcı adı ve şifre istiyor? aşağıda resmini ekledim.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    206.6 KB · Görüntüleme: 34
Kahoot, Google forms, socrative, quiziz

Bu uygulamalara bakabilirsiniz hocam. YouTube da detaylı anlatımları mevcut

Geri